Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League Olympique Marseille îşi salvează sezonul cu accederea în penultimul act din Europa League
PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe PAOK şi Răzvan Lucescu părăsesc Conference League. Club Brugge s-a impus în ambele manşe
AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League AS Roma a câştigat duelul italian cu AC Milan din sferturile Europa League
A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO A pus punctul pe „i”! Marea problemă a formaţiei din Superliga. „Şi alţii sunt responsabili, că nu doar ei sunt pe teren” | EXCLUSIV VIDEO
VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin” VIDEO | Dorinel Munteanu e aproape de încă un trofeu cu Oţelul şi cere public suport financiar. ”Aceşti jucători merită mai mult sprijin”
Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV Verdict clar în privinţa vinovatului pentru eliminarea lui „U” Cluj din Cupa României | VIDEO EXCLUSIV

Hermannstadt începe play-out-ul de pe penultimul loc. Beza: "Diferenţa se va face la mental, fiecare meci va fi ca o finală"

Hermannstadt Publicat de Andrei Ionascu pe 12 apr 2021

Politehnica Iaşi a câştigat meciul de pe teren propriu cu FC Hermannstadt, scor 1-0, în ultima etapă a sezonului regulat din Casa Liga 1, în direct pe Look Sport. Cele două echipe vor începe play-out-ul de pe ultimele locuri. Antrenorul echipei sibiene, Eugen Beza, a declarat că echipa lui trebuie să aibă forţa mentală pentru a rezista în cele 9 meciuri complicate.

La Iaşi, Doru Popadiuc a înscris în minutul 11, cu un şut superb de la marginea careului.

În minutul 65, Uros Djuranovic a ratat un penalty pentru Poli Iaşi. În minutul 78, Bagaric a trimis mingea în bară, iar Hermannstadt a ratat şansa de a egala.

"Am primit un gol de nicăieri şi aici s-a făcut diferenţa faţă de ce am lucrat săptămâna asta şi ce am făcut astăzi în joc. Am avut ocazii, au avut şi ei, au ratat penalty. După numărul ocaziilor, poate ar fi fost mai corect un egal, dar a fost diferenţă mare faţă de jocul pe care l-am făcut cu FC Argeş. Aici trebuie să analizăm, noi, staff-ul, ce am greşit.

Ne făcusem planuri să luăm puncte de la meciul acesta. Avem şansa noastră în play-out, credem în ea. Trebuie să ne revenim repede, suntem bărbaţi şi trebuie să o luăm de la capăt. Diferenţa în play-out se va face la mental, pentru că fiecare joc trebuie luat în parte. Cine va fi mai puternic, acolo se va face diferenţa. Din păcate, sunt doar 9 meciuri, fiecare meci va fi ca o finală", a spus Eugen Beza, la finalul partidei.

Confruntările din play-out nu vor fi în sistem tur-retur, ci în manşă unică. Vor urma 9 meciuri în urma cărora vor fi stabilite echipele retrogradate.