Ultima oră
Arbitra Stephanie Frappart, numită de UEFA Refereeing Officer Arbitra Stephanie Frappart, numită de UEFA Refereeing Officer
Curg ofertele pentru Horaţiu Moldovan! Internaţionalul român pare că o va părăsi pe Atletico Madrid, dar poate ajunge la o echipă de Champions League Curg ofertele pentru Horaţiu Moldovan! Internaţionalul român pare că o va părăsi pe Atletico Madrid, dar poate ajunge la o echipă de Champions League
EXCLUSIV | Florin Tănase a decis dacă îşi prelungeşte sau nu contractul cu FCSB EXCLUSIV | Florin Tănase a decis dacă îşi prelungeşte sau nu contractul cu FCSB
Dinamo s-ar putea despărţi de un titular! I-a fost găsit deja înlocuitor Dinamo s-ar putea despărţi de un titular! I-a fost găsit deja înlocuitor
Jucătorul format de Cristi Chivu i-a făcut caracterizarea antrenorului român: ”Un campion” Jucătorul format de Cristi Chivu i-a făcut caracterizarea antrenorului român: ”Un campion”
Gabriela Ruse îşi continuă parcursul bun la Bad Homburg. A eliminat-o pe jucătoarea clasată pe locul 24 WTA Gabriela Ruse îşi continuă parcursul bun la Bad Homburg. A eliminat-o pe jucătoarea clasată pe locul 24 WTA

Incident diplomatic între Ţările de Jos şi Polonia după meciul AZ Alkmaar - Legia Varşovia

Conference League Publicat pe 6 oct 2023
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/39126/21338081/1/tw-aalkm-legia.jpg

Premierul Poloniei, Mateusz Morawiecki, a cerut vineri o "acţiune diplomatică urgentă" în urma arestării a doi jucători ai echipei Legia Varşovia în Ţările de Jos, după meciul dintre echipa poloneză şi AZ Alkmaar, din Conference League. 

Doi jucători arestaţi, un preşedinte bruscat şi telefonul spart. Ceea ce s-a întâmplat după meciul dintre AZ Alkmaar şi Legia Varşovia a dus la un incident diplomatic între Ţările de Jos şi Polonia. Într-o asemenea măsură încât premierul polonez Mateusz Morawiecki a cerut "o acţiune diplomatică urgentă pentru a verifica evenimentele", relatează L'Equipe.

Motivul conflictului

Potrivit jurnaliştilor polonezi aflaţi la faţa locului, incidentele au început atunci când poliţia şi serviciile de securitate olandeze au decis să închidă stadionul după meciul din Conference League (1-0 pentru olandezi), pentru a evita, se pare, ciocnirile cu un grup organizat de suporteri ai echipei Legia. Reprezentanţii clubului polonez, inclusiv jucătorii, au fost iniţial împiedicaţi să aibă acces la autocarul lor şi au avut loc altercaţii şi îmbrânceli. În cele din urmă, poliţia a izolat vehiculul, în care se afla deja o mare parte a echipei.

Poliţia a decis apoi să-i aresteze pe Josué Pesqueira, căpitanul echipei, şi pe Radovan Pankov, scoţându-i din autocarul echipei şi ameninţându-i cu luarea cu asalt a vehiculului.

Potrivit clubului polonez, cei doi jucători se aflau încă la secţia de poliţie vineri dimineaţă şi nu s-au putut întoarce acasă. Proprietarul şi preşedintele Legiei, Dariusz Mioduski, a fost bruscat de poliţişti, care l-ar fi imobilizat la pământ şi i-ar fi spart telefonul cu care înregistra evenimentele, potrivit presei poloneze.

"Jucătorii şi fanii polonezi trebuie să fie trataţi în conformitate cu legea. Nu există niciun acord pentru a nu o respecta", a adăugat premierul pe X (fostul Twitter), calificând informaţiile venite de la Alkmaar drept "foarte îngrijorătoare".

Ministrul adjunct de Externe, Pawel Jablonski, a declarat vineri pentru X că biroul său analizează dacă "poliţia olandeză şi angajaţii de la AZ Alkmaar au încălcat legea împotriva cetăţenilor polonezi (...) din cauza naţionalităţii lor sau a folosirii limbii poloneze". Federaţia Poloneză de Fotbal a cerut explicaţii federaţiei olandeze şi UEFA.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri