Julian Nagelsmann a analizat prestaţia Germaniei după înfrângerea cu Ecuador, scor 1-2, din ultimul meci al Grupei E.
Citește și

Deşi selecţionata germană a încheiat grupa pe primul loc, graţie victoriilor obţinute împotriva Curacao şi Coastei de Fildeş, tehnicianul a recunoscut că echipa sa a comis mai multe erori în partida cu sud-americanii.
Nagelsmann a respins însă ideea că jucătorii s-au relaxat după ce îşi asiguraseră calificarea în faza următoare de pe prima poziţie.
Selecţionerul s-a arătat vizibil deranjat de această şi a insistat că rezultatul a fost influenţat de greşelile din joc, nu de lipsa de motivaţie a echipei.
Trebuie să învăţăm că, după un început bun şi un gol rapid, este necesar să acţionăm mai calm şi să nu începem să schimbăm prea des poziţiile. Pe teren a fost prea multă improvizaţie.
Avem nevoie de mai multă răbdare şi trebuie să menţinem o structură şi o aşezare mai clare pe teren. Când la asta se adaugă şi pierderea prea frecventă a mingii, la un moment dat devine foarte dificil.
Dacă am abordat serios meciul? Vă rog, încetaţi să vorbiţi prostii”, a spus Nagelsmann după înfrângerea cu Ecuador.
