Se anunţă nebunie pe Arena Naţională la derby-ul FCSB - CFR Cluj! „Roş-albaştri” vor să bată recordul de audienţă all-time Se anunţă nebunie pe Arena Naţională la derby-ul FCSB - CFR Cluj! „Roş-albaştri” vor să bată recordul de audienţă all-time
LIVE VIDEO | Corvinul - Csikszereda, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Duel cu miză doar pentru ciucani LIVE VIDEO | Corvinul - Csikszereda, astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Duel cu miză doar pentru ciucani
Gigi Becali îşi poate lua gândul de la Louis Munteanu! Anunţul impresarului: „Ia în calcul” Gigi Becali îşi poate lua gândul de la Louis Munteanu! Anunţul impresarului: „Ia în calcul”
Încep negocierile pentru Valentin Mihăilă! Giovanni Becali a dezvăluit detaliile despre noul contract Încep negocierile pentru Valentin Mihăilă! Giovanni Becali a dezvăluit detaliile despre noul contract
Gauff consideră Jocurile Olimpice de la Paris la acelaşi nivel cu turneele de Grand Slam Gauff consideră Jocurile Olimpice de la Paris la acelaşi nivel cu turneele de Grand Slam
Rapid a emis un comunicat după atacurile la adresa lui Bogdan Lobonţ: „Suntem neplăcut surprinşi” Rapid a emis un comunicat după atacurile la adresa lui Bogdan Lobonţ: „Suntem neplăcut surprinşi”

Belarus - România 0-0. S-a spart seria norocoasă pentru ”tricolori”. Calificarea la EURO se împotmoleşte în gazonul greoi din Budapesta

Echipa nationala Publicat de Daian Cutu pe 12 oct 2023

Naţionala României a terminat la egalitate cu Belarus, scor 0-0, pe stadionul ”Szusza Ferenc” din Budapesta, în Grupa I de calificare la Campionatul European din 2024.

România a dominat partida de la Budapesta, disputată cu porţile închise, pe stadionul Ujpest, iar Stanciu a ratat prima ocazie a tricolorilor în minutul 9, din pasa lui Alibec.

Elevii lui Edi Iordănescu au cerut şi un penalty, în minutul 17, dar arbitrul nu a acordat nimic. În minutul 54 Răzvan Marin a şutat bine de la distanţă, iar în minutul 68 Stanciu a trimis pe lângă poartă. Pe final, adversarii au presat şi Moldovan a scos şutul lui Kontsevoi, din minutul 86. Atacurile tricolore au fost sterile şi meciul s-a încheiat fără gol marcat.

În celălalt meci din grupa I, Kosovo a învins Andorra, în deplasare, cu scorul de 3-0, după golurile marcate de Rashica (min. 26, 71) şi Zeqiri (min. 83).

În clasamentul grupei conduce Elveţia, cu 14 puncte, urmată de România (13 puncte), Israel (11 puncte), Kosovo (7 puncte), Belarus (5 puncte) şi Andorra (2 puncte).

Următorul meci al României se joacă duminică, 15 octombrie, la Bucureşti, cu Andorra, în direct pe Prima TV.

Belarus - România 0-0, pe LIVE TEXT pe Primasport.ro. Echipele de start:

• România: 12. Moldovan – 2. Raţiu, 3. Drăguşin, 15. A. Burcă, 11. N. Bancu – 18. R. Marin, 5. Screciu, 10. Stanciu (cpt.) – 20. D. Man, 7. Alibec, 9. Drăguş.
  • Belarus: 12. Ignatovich – 5. Polyakov, 20. Volkov, 6. Politevich-cpt., 2. Pechenin – 15. Korzun, 9. Ebong – 4. Yuzepchuk, 19. Klimovich, 7. Kontsevoi – 11. Morozov.

Minutul 90+5: Final de meci! Se termină 0-0.

Minutul 80: Moruţan trece spectaculos de doi adversari şi scoate la Bancu, care reia din voleu puţin peste vinclu.

Minutul 69: Stanciu pătrunde, dar nu reia pe poartă.

Minutul 66: A venit replica! Moldovan scoate excelent la şutul lui Kontsevoi.

Minutul 61: Moruţan centrează de pe partea dreaptă, mingea se loveşte de pieptul lui Ianis Hagi.

Minutul 56: Şansă mare pentru Belarus! Kontsevoi trage din careu în plasa laterală.

Minutul 53: Răzvan Marin trimige o ”ghiulea” de la 30 de metri. Ignatovich boxează în corner.

Minutul 45+1: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 41: Marin scoate pentru execuţia modestă a lui Drăguş, care nu prinde poarta.

Minutul 22: Drăguş trage în blocajul unui adversar, mingea vine la Stanciu care reia peste poartă.

Minutul 18: Drăguş reia fantezist cu călcâiul după un corner, dar nu prinde cadrul porţii.

Minutul 15: Alibec caută vinclul cu un şut de pe loc, trimis de pe linia careului. Portarul din Belarus respinge cu mari emoţii.

Minutul 11: Alibec îi pasează lui Stanciu, care reia. Ignatovich parează cu ceva emoţii.

Minutul 6: Volkov reia de la 20 de metri puţin pe lângă poartă.

---------------------------------------------------------------

Pentru aceste meciuri din preliminariile EURO 2024, selecţionerul Edward Iordănescu a convocat 26 de jucători:

PORTARI

Horaţiu Moldovan (FC Rapid 1923, 5/0), Florin Niţă (Gaziantep | Turcia, 19/0), Ştefan Târnovanu (FCSB, 1/0);

FUNDAŞI

Andrei Raţiu (Rayo Vallecano | Spania, 12/1), Deian Sorescu (Raków | Polonia, 13/0), Radu Drăguşin (Genoa | Italia, 9/0), Adrian Rus (Pafos | Cipru, 17/1), Andrei Burcă (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 21/1), Bogdan Racoviţan (Raków | Polonia, 0/0), Nicuşor Bancu (Universitatea Craiova, 30/2), Mario Camora (CFR Cluj, 10/0);

MIJLOCAŞI

Vladimir Screciu (Universitatea Craiova, 2/0), Marius Marin (Pisa | Italia, 12/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 48/2), Nicolae Stanciu (Damac FC | Arabia Saudită, 62/13), Alexandru Cicâldău (Konyaspor | Turcia, 32/4), Darius Olaru (FCSB, 13/0), Olimpiu Moruţan (Ankaragucu | Turcia, 11/1), Dennis Man (Parma | Italia, 19/6), Ianis Hagi (Deportivo Alaves | Spania, 27/2), Valentin Mihăilă (Parma | Italia, 14/4), Florinel Coman (FCSB, 9/0);

ATACANŢI

Denis Alibec (Muaither | Qatar, 33/4), Denis Drăguş (Gaziantep | Turcia, 5/2), Daniel Bîrligea (CFR Cluj, 0/0), Louis Munteanu (Farul Constanţa, 0/0).

Rezultatele Grupei I:

25 martie: Belarus – Elveţia 0-5 (Steffen 4′, 17′, 29′, Xhaka 62′, Amdouni 65′), Andorra – ROMÂNIA 0-2 (Man 35’, Alibec 50’), Israel – Kosovo 1-1 (D. Peretz 56′ / Dasa 36′-autogol)

28 martie: ROMÂNIA – Belarus 2-1 (Stanciu 17, Burcă 19 / Morozov 86), Kosovo – Andorra 1-1 (Zhegrova 59 / Rosas 61), Elveţia – Israel 3-0 (Vargas 39, Amdouni 48, Widmer 52)

16 iunie: Kosovo – ROMÂNIA 0-0, Belarus – Israel 1-2 (Ebong 16 / Weissman 85-pen., Gloukh 90+2), Andorra – Elveţia 1-2 (M. Vieira 67 / Freuler 7, Amdouni 32)

19 iunie: Elveţia – ROMÂNIA 2-2 (Amdouni 28, 41 / Mihăilă 89, 90+2), Belarus – Kosovo 2-1 (Morozov 73, Ebong 75 / Muriqi 87-pen.), Israel – Andorra 2-1 (Shlomo 42, Solomon 61 / Rosas 52)

9 septembrie: Andorra – Belarus 0-0, ROMÂNIA – Israel 1-1 (Alibec 27 / Gloukh 53), Kosovo – Elveţia 2-2 (Muriqi 65, 90+4 / Freuler 14, A. Rrahmani 79-autogol)

12 septembrie: ROMÂNIA – Kosovo 2-0 (Stanciu 83, Mihăilă 90+3), Israel – Belarus 1-0 (Kanichowsky 90+3), Elveţia – Andorra 3-0 (Itten 49, Shaqiri 90+3-pen.)