Simona Halep a câştigat primul set cu McCartney Kessler, dar a fost nevoită să abandoneze Simona Halep a câştigat primul set cu McCartney Kessler, dar a fost nevoită să abandoneze
Echipa din Superliga ce i-ar dori pe jucătorii plecaţi de la FCU Craiova. ”Problema e cum negociem cu ei” Echipa din Superliga ce i-ar dori pe jucătorii plecaţi de la FCU Craiova. ”Problema e cum negociem cu ei”
Adrian Mihalcea, decizie finală cu privire la viitorul său Adrian Mihalcea, decizie finală cu privire la viitorul său
Cristina Lovin şi Simona Stancu vor arbitra finala Ligii Campionilor la handbal feminin Cristina Lovin şi Simona Stancu vor arbitra finala Ligii Campionilor la handbal feminin
Pepijn Lijnders, secundul lui Klopp, a fost numit antrenor al clubului austriac Red Bull Salzburg Pepijn Lijnders, secundul lui Klopp, a fost numit antrenor al clubului austriac Red Bull Salzburg
Următoarea lovitură dată de Gică Hagi? Ionuţ Cojocaru este pe lista a două echipe din Anglia Următoarea lovitură dată de Gică Hagi? Ionuţ Cojocaru este pe lista a două echipe din Anglia

LIVE VIDEO | FCU Craiova - Farul Constanţa 4-0, în direct pe Prima Sport 1! Campioana, călcată în picioare

Superliga Publicat pe 3 sep 2023

FC U Craiova a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 4-0, formaţia campioană, Farul, într-un meci din etapa a opta a Superligii.

Craiovenii au deschis scorul în minutul 18, prin Van Durmen, care a primit o centrare de la Compagnucci. Oaspeţii nu au avut replică, iar oltenii şi-au majorat avantajul în minutul 45+1, când Aurelian Chiţu i-a pasat lui Dragoş Albu, şi acesta a înscris stabilind scorul pauzei. Farul a continuat jocul slab şi în partea secundă, lucru de care au profitat craiovenii.

Mai întâi a înscris Baeten, din pasa lui Aurelian Chiţu, în minutul 57, pentru ca Bauza să pună pe tabelă scorul final în minutul 80.

S-a terminat 4-0 pentru FCU Craiova, care are 9 puncte şi este pe locul 8 în clasament, în vreme ce Farul ocupă locul 9, cu 9 puncte, însă echipa lui Hagi a bifat a patra înfrângere stagională.

• FC U CRAIOVA: R. Popa - Compagnucci, Lacroix, Danny Henriques (Padula 84), Mascarenhas - Dr. Albu (V. Pop 70), V. Achim – Baeten (Sekou Sidibe 76), Bauza, Van Durmen (Bahassa 76) – A. Chiţu. ANTRENOR: Dan Vasilică
  • FARUL: Aioani – Dussaut (D. Sîrbu 28), K. Boli, M. Popescu (T. Băluţă 73), Kiki - Artean, Dr. Nedelcu, Grameni (Budescu 73) – Vînă (Grigoryan 46), L. Munteanu, Mazilu (Sali 74). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

VIDEO | FCU Craiova - Farul 4-0 (Van Durmen 18, Albu 45+1, Baeten 57, Bauza 80), în direct pe Prima Sport 1! Echipele de start

FCU CRAIOVA (4-2-3-1): R. Popa - Compagnucci, Lacroix, Henriques, Mascarenhas - Dr. Albu, V. Achim (cpt.) - Baeten, Bauza, Van Durmen - Chiţu.

FARUL (4-3-3): Aioani - Dussaut, Boli, M. Popescu, Kiki - Artean, Dr. Nedelcu (cpt.), Grameni - Vînă, L. Munteanu, Mazilu.

Min. 80: GOL FCU CRAIOVA! Farul este călcată în picioare! De data asta a marcat Bauza.

Min. 57: GOL FCU CRAIOVA! Baeten înscrie şi el! Scor de neprezentare în faţa campioanei.

Min. 45+1: GOL FCU CRAIOVA! Apărarea Farului a fost făcută şah-mat şi oltenii intră cu 2-0 la cabine!

Min. 35: Ocazie imensă pentru FCU Craiova! Bauza ratează o şansă foarte bună şi scorul rămâne 1-0.

Min. 18: GOL FCU CRAIOVA! Van Durmen este scăpat din marcaj şi deschide scorul!

Min.10: Ocazei Farul! Mazilu reuşeşte o cursă foarte bună, dar nu poate să îl învingă pe Popa.

Min. 1: A început partida!

-------------

Formaţia patronată de Adrian Mititelu are un sezon tumultos. După ce peluza i-a părăsit şi-au fost daţi afară doi antrenori, oltenii se află abia pe locul 14 în Superligă cu şase puncte acumulate în şapte etape. FCU Craiova are şi cea mai slabă defensivă din campionat, cu 18 goluri primite.

Farul Constanţa nu a reuşit să se califice în grupele unei competiţii europene, după ce au fost eliminaţi în play-off-ul Conference League de finlandezii de la HJK Helsinki.

În campionat, trupa lui Hagi se află pe locul opt, cu nouă puncte acumulate în şase partide.

În sezonul precedent, constănţenii s-au impus în ambele partide direct cu acelaşi scor, 2-1.