Victorie pentru Al Sharjah, echipă antrenată de Cosmin Olăroiu, în campionatul Emiratelor Arabe Unite Victorie pentru Al Sharjah, echipă antrenată de Cosmin Olăroiu, în campionatul Emiratelor Arabe Unite
VIDEO | Pentru cine a venit? Cristiano Bergodi, spectator la Dinamo - Csikszereda VIDEO | Pentru cine a venit? Cristiano Bergodi, spectator la Dinamo - Csikszereda
VIDEO | Dinamo - Csikszereda 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | Dinamo - Csikszereda 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
Un experimentat tehnician o vede favorită certă pe Dinamo cu Csikszereda. ”E greu de crezut că se poate întâmpla ceva”. | EXCLUSIV Un experimentat tehnician o vede favorită certă pe Dinamo cu Csikszereda. ”E greu de crezut că se poate întâmpla ceva”. | EXCLUSIV
S-a deschis un nou capitol! Arne Slot a devenit managerul lui Liverpool S-a deschis un nou capitol! Arne Slot a devenit managerul lui Liverpool
Daniel Opriţa, pe picior de plecare de la CSA Steaua! Cine i-ar putea lua locul Daniel Opriţa, pe picior de plecare de la CSA Steaua! Cine i-ar putea lua locul

VIDEO | Sepsi - CSKA Sofia 4-0. Covăsnenii şi-au zdrobit adversara şi s-au calificat fără emoţii în turul III Conference League

Conference League Publicat pe 3 aug 2023

Sepsi s-a impus joi, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 de formaţia bulgară CSKA Sofia, în manşa a doua a turului secund preliminar din Conference League. Sepsi s-a calificat în turul al treilea al competiţiei. Partida a putut fi urmărită în direct pe Prima Sport 3 şi online pe PrimaPlay.ro.

Sepsi a început meciul de pe teren propriu cu echipa bulgară având avantajul victoriei de la Sofia. Mai mult decât atât, în minutul 17, Marius Ştefănescu a fost faultat în careu de portarul Gustavo Busatto şi arbitrul albanez Hamiti Eldorjan a dictat penalti pentru gazde. A executat Cosmin Matei, care a deschis scorul. În minutul 59, covăsnenii au trecut pe lângă majorarea scorului, la pătrunderea lui Nicolae Păun, singur cu portarul, în careu, însă Busatto l-a blocat pe român şi a rezolvat faza.

Sepsi a făcut însă 2-0, în minutul 70. Denis Ciobotariu a centrat, Cosmin Matei a reluat şi mingea a ajuns la Aganovic, care a înscris. Rondon nu a reuşt să finalizeze în minutul 78, fiind blocat de Busatto. Roland Varga a înscris pentru 3-0 în minutul 90, după o pasă de la Aganovic şi Alimi a stabilit scorul final în minutul 90+5, din penalti. Victorioasă cu 4-0, Sepsi s-a calificat în turul al treilea preliminar din Conference League.

Cartonaşe galbene: A. Dumitrescu 11, M. Ştefănescu 18, Safranko 62 / Phaeton 14, Nazon 18, Mahmutovic 43, Turitsov 64, Shaghoyan 80, Shopov 85, Carreazo 90+3

Arbitri: Eldorjan Hamiti - Denis Rexha, Erind Burgu - Erjon Bastari (toţi din Albania)

Sepsi - CSKA Sofia 4-0 (Matei C. 20' (p), Aganovic A. 70', Varga R. 90', Alimi I. 90+4')

• Sepsi: Niczuly - D. Ciobotariu, Ninaj, Bălaşa, Dumitrescu - N. Păun, C. Matei, Alimi - I. Gheorghe, Safranko, Ştefănescu
  • Rezerve: Moldovan, Gedo - Damaşcan, Oroian, Francisco Junior, Oteliţă, Nistor, Kallaku, Aganovic, R. Varga, Rondon
  •
  • CSKA Sofia: Busatto - Mahmutovic, Koch, Cordoba - Turitsov, Heintz, Carreazo, Lindseth, Sanyang - Phaeton, Nazon
  • Rezerve: Orlinov, Evtimov - Petrov, Shopov, Shaghoyan, Vion, Ciorbadjiski, Donchev, Papazov, Estrada, Asprilla

Min. 90+7: Final de partidă! Covăsnenii şi-au zdrobit adversara şi s-au calificat fără emoţii în turul III Conference League.

Min. 90+4: GOOOL marcat de Sepsi! Arbitrul acordă lovitură de la 11 metri pentru covăsneni, iar Alimi transformă superb şi duce scorul la 4-0.

Min. 90: GOOOL marcat de Sepsi! Varga a primit de la Aganovic şi a dus scorul la 3-0.

Min. 78: Ocaize mare pentru CSKA Sofia! Shaghoyan a primit bine de la Lindseth, dar execuţia sa este parată de Niczuly.

Min. 78: Ocazie mare pentru Sepsi! Rondon a scăpat singur cu portarul lui CSKA Sofia, dar nu a putut să îl învingă şi scorul rămâne 2-0.

Min. 70: GOOOL marcat de Sepsi! Cosmin Matei recentrează o minge venită din partea dreaptă, iar Aganovic finalizează fără probleme.

Min. 59: Ocaize pentru Sepsi! Păun a primit o pasă excelentă de la Safranko, dar acesta nu a reuşit să îl învingă pe portarul Busatto.

Min. 47: Ocazie pentru Sepsi! Ştefănescu scapă în flancul drept şi şutează la poartă, dar mingea este repisnsă de portarul lui CSKA.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45+5: Final de primă repriză! Sepsi este cu un picior şi jumătate în turul III.

Min. 27: Ocazie Sepsi! Ştefănescu interceptează mingea şi trimite un şut din afara careului, dar execuţia sa ajunge în braţele lui Busatto.

Min. 25: Ocazie CSKA Sofia! Lovitura de cap a lui Koch trece peste poarta lui Sepsi!

Min. 19: GOOOL marcat de Sepsi! Centralul partidei a acordat lovitură de la 11 metri, după ce portarul oaspeţilor l-a agăţat în careu pe Ştefănescu. Cosmin Matei a transformat cu emoţii penalty-ul şi a deschis scorul.

Min. 4: Ocazie pentru CSKA Sofia! Bulgarii au intrat cu mingea în careul covăsnenilor, iar şutul lui Nazon a trecut peste poartă, după ce a fost deviat.

Min. 4: Ocazie mare pentru Sepsi! Ştefănescu a primit o minge în adâncime şi a trimis un şut periculos la colţul lung, dar mingea a trecut puţin pe lângă poartă.

Min.1: A început partida!

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Sepsi a câştigat cu 2-0 manşa tur de la Sofia, unde a avut o prestaţie solidă şi a fost clar echipa mult mai bună. Covăsnenii pleacă cu prima şansă după meciul tur şi speră să nu fie probleme pentru calificarea în turul III Conference League, unde o vor întâlni pe Aktobe, după ce aceştia i-au spulberat pe georgienii de la Turpedo Kutaisi cu 4-1.

De cealaltă parte, CSKA Sofia crede în şansa ei, chiar dacă le va fi extrem de greu să înscrie cel puţin două goluri fără să primească la Sf. Gheorghe. Pentru bulgari a fost şi prima înfrângere din acest nou sezon, până la meciul cu Sepsi având o victorie şi un egal.

Echipele probabile:

• Sepsi (4-2-3-1): Niczuly - D. Ciobotariu, Bălaşa, Ninaj, A. Dumitrescu - Alimi, N. Păun - Ştefănescu, C. Matei, I. Gheorghe - Safranko
  • Rezerve: D. Moldovoan, Damaşcan, Oroian, Francisco, Oteliţă, Kallaku, Aganovic, R. Varga, Rondon
  • Antrenor: Liviu Ciobotariu
  •
  • CSKA Sofia (3-4-3): Busatto - Mahmutovic, Koch, Cordoba - Turitsov, Carreazo, Lindseth, Vion - Phaeton, Heintz, Nazon
  • Rezerve: Orlinov, Sanyang, H. Petrov, Shopov, Shaghanyan, Donchev, Antonov, Papazov, Estrada
  • Absenţi: De Nooijer, Mattheij, B. Moreno (accidentaţi)
  • Antrenor: Nestor El Maestro