VIDEO | Tottenham - Manchester City 0-2! Victorie importantă pentru trupa lui Guardiola! Drăguşin a fost integralist şi a avut o prestaţie solidă VIDEO | Tottenham - Manchester City 0-2! Victorie importantă pentru trupa lui Guardiola! Drăguşin a fost integralist şi a avut o prestaţie solidă
Antrenorul Marcelo Gallardo va pleca de la Al-Ittihad Antrenorul Marcelo Gallardo va pleca de la Al-Ittihad
VIDEO | Zidul Drăguşin! Românul a intervenit fabulos cu capul la şutul trimis de Bernardo Silva VIDEO | Zidul Drăguşin! Românul a intervenit fabulos cu capul la şutul trimis de Bernardo Silva
VIDEO | A încercat să intre în istorie! Ianis Hagi a vrut să îi dea gol lui Real Madrid de la mijlocul terenului VIDEO | A încercat să intre în istorie! Ianis Hagi a vrut să îi dea gol lui Real Madrid de la mijlocul terenului
VIDEO | UBT Cluj - CSM Oradea 74-69. Campioana în exerciţiu mai face un pas spre un nou titlu VIDEO | UBT Cluj - CSM Oradea 74-69. Campioana în exerciţiu mai face un pas spre un nou titlu
VIDEO | Real Madrid - Alaves, 5-0! Recital oferit de elevii lui Carlo Ancelotti! Ianis Hagi, prestaţie solidă VIDEO | Real Madrid - Alaves, 5-0! Recital oferit de elevii lui Carlo Ancelotti! Ianis Hagi, prestaţie solidă

VIDEO | Universitatea Cluj - FC Hermannstadt, 2-1! Revenire de senzaţie a ardelenilor

Superliga Publicat pe 20 ian 2024

"U" Cluj reuşeşte câştige meciul cu FC Hermannstadt, scor 2-1. După ce au dominat categoric prima repriză a meciului, ardelenii s-au văzut conduşi în minutul 62, când Hermannstadt a deschis scorul prin golul lui Murgia.

Elevii lui Ioan Ovidiu Sabău au egalat după doar 3 minute, datorită reuşitei lui Alexandru Chipciu. Daniel Popa a adus victoria Univerităţii prin golul din minutul 79, după ce a fost servit de Nistor cu o pasă marca "Kevin De Bruyne".

După această victorie, clujenii urcă pe locul 6, iar FC Hermannstadt poate pica pe locul 9, în cazul în care Petrolul va câştiga meciul cu Dinamo din această seară.

Pentru "U" Cluj urmează meciul din deplasare, cu Poli Iaşi, în timp ce sibienii vor primi vizita celor de la FC Botoşani.

VIDEO | U Cluj - FC Hermannstadt, 2-1, în direct pe Prima Sport 2

Echipele de start

• U Cluj: Iliev - Thalisson, Piţian, Masoero - Silaghi, Fossati, Simion, Chipciu - Gheorghe, Popa, Bic
  • FC Hermannstadt: Muţiu - Butean, Găman, Bejan, Oroian - Balaure, Biceanu, Murgia, Jipa - Fonseca, Iancu

___________________________________________________________________

Min. 90+4. Final de partidă!

Min. 79. Goooolll Universitatea Cluj! Golul lui Daniel Popa este validat de VAR. Acesta reuşeşte să înscrie după o pasă absolut genială a lui Nistor

Min. 65. Gooollll U Cluj! Clujenii restabilesc egalitatea după numai 3 minute, prin golul lui Alexandru Chipciu!

Min. 62. Gooooollll Hermanstadt! Murgia înscrie din recentrarea lui Iancu, după o neatenţie în defensiva ardelenilor!

Min. 46. Start de repriză secundă!

Min. 45+1. Final de primă repriză!

Min. 33. O nouă mare ocazie pentru clujeni! Bic şutează periculos din apropierea porţii, dar Muţiu reuşeşte să pareze!

Min. 31. Ocazie mare pentru U Cluj! Daniel Popa centrează pe jos în faţa porţii, iar Silaghi nu reuşeşte să împingă mingea în poartă

Min. 16. Silaghi trece frumos de Oroian şi şutează destul de departe de poarta sibienilor!

Min. 4. Ocazie pentru U Cluj! Daniel Popa trage slab dintr-o poziţie periculoasă din marginea careului mic.

Min. 1. Partida a început!

Sibienii vor juca primul meci de la reluarea campionatului în compania celor de la U Cluj. Se anunţă un meci interesant, ambele echipe ţintind un loc de play-off.

Hermannstadt ocupă locul 7 în clasament şi se află la egalitate de puncte cu adversara sa directă de astăzi, U Cluj, care ocupă a 8-a poziţie. Cu o victorie în meciul de astăzi, ambele pot urca pe un loc de play-off.

Confruntarea tur dintre Universitatea Cluj şi Hermannstadt s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, pe 28 august 2023. Pentru sibieni au înscris atunci Daniel Paraschiv (min. 35) şi Oroian (min. 90+2), iar pentru formaţia ardeleană au punctat Bogdan Mitrea (min. 45) şi Daniel Popa (min. 45+3).