Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami
Romeo Lavia, out pentru restul sezonului Romeo Lavia, out pentru restul sezonului
David Popovici vrea tratament special la Jocurile Olimpice David Popovici vrea tratament special la Jocurile Olimpice
"Foarte individualist. Trebuia să îi mai dau o minge să joace singur". Denis Drăguş, pus la zid de un antrenor "Foarte individualist. Trebuia să îi mai dau o minge să joace singur". Denis Drăguş, pus la zid de un antrenor
Ciprian Marica a dat verdictul în privinţa titularului la EURO! ”Nu există alt vârf” Ciprian Marica a dat verdictul în privinţa titularului la EURO! ”Nu există alt vârf”
Elizabeta Samara s-a calificat în optimi la WTT Champions Incheon 2024 Elizabeta Samara s-a calificat în optimi la WTT Champions Incheon 2024

Naţionala U19 a învins Irlanda de Nord, în cel de-al doilea meci la Turul de Elită

Echipa nationala Publicat de Daian Cutu pe 25 mar 2023

Naţionala U19 a României, antrenată de Alexandru Pelici, a învins echipa similară a Irlandei de Nord, scor 3-1, în cel de-al doilea meci din cadrul Turului de Elită, ultima etapă a calificărilor înaintea Campionatului European.

După înfrângerea din primul meci în faţa Norvegiei (4-0), ”tricolorii” s-au impus în a doua partidă datorită dublei reuşite de Andrei Borza (’43, ’75) şi a golului marcat de Adrian Mazilu (’90), intrat în a doua repriză. România a jucat în superioritate numerică aproximativ o oră, după ce căpitanul irlandezilor, McDonnell, a fost eliminat în minutul 34. Pentru irlandezi a marcat Marshall, în minutul 58, din penalti.

ROMÂNIA U19: 1. Dincă-cpt. – 2. Maftei, 3. Grigore-Huideş, 5. Paşcalău, 13. Borza – 6. Boţogan (15. Martinovic 64), 8. Vulturar (18. Sala 85) – 20. Bujor (11. Mazilu 64) – 16. Pop (21. Trică 77′), 9. Burnete (10. Radaslavescu 85), 7. Musi. Selecţioner: Alexandru Pelici

Rezerve: 12. Lefter – 4. Sălceanu, 11. Mazilu, 14. Kovacs, 17. Duţu

IRLANDA DE NORD U19: 1. Clarke – 4. Roney, 5. Fogarty, 14. McCallion – 19. Brown (17. Doran 46), 8. McDonnell-cpt., 6. Robinson (18. Falls 86), 3. Wightman – 13. Prendergast, 9. Marshall, 20. Sloan (16. Oudnie-Morgan 46). Selecţioner: Gerard Lyttle
Rezerve: 12. Charles – 10. Scannell, 11. Kirk, 15. Glenfield