Brigadă din Polonia la meciul dintre Real Madrid şi Bayern Brigadă din Polonia la meciul dintre Real Madrid şi Bayern
"E de la ţară, nu ştiu de unde vine băiatul ăsta. Giuleştiul e templul fotbalului românesc". Continuă scandalul dintre Paul Iacob şi galeria Rapidului | VIDEO EXCLUSIV "E de la ţară, nu ştiu de unde vine băiatul ăsta. Giuleştiul e templul fotbalului românesc". Continuă scandalul dintre Paul Iacob şi galeria Rapidului | VIDEO EXCLUSIV
Comunicatul de ultimă oră emis de "U" Cluj Comunicatul de ultimă oră emis de "U" Cluj
A fost numit "tricolorul" lunii aprilie. Surpriză mare pe podium A fost numit "tricolorul" lunii aprilie. Surpriză mare pe podium
George Puşcaş a revenit pe teren! Nota primită de internaţionalul român şi aspectul sesizat de italieni George Puşcaş a revenit pe teren! Nota primită de internaţionalul român şi aspectul sesizat de italieni
Inuman! Bolnav şi accidentat, Andrey Rublev s-a impus la Madrid Inuman! Bolnav şi accidentat, Andrey Rublev s-a impus la Madrid

Oksana Chusovitina, bronz la sărituri, la o vârstă incredibilă, Sabrina Voinea pe locul 5, la Cupa Mondială de la Doha

Gimnastica Publicat de Daian Cutu pe 3 mar 2023

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 5, vineri, în finală la sărituri, la Cupa Mondială de la Doha. Ea va mai evolua în finale la bârnă şi sol, iar Andrei Muntean, la paralele.

Sabrina Maneca Voinea a fost notată cu 12.466, cu care s-a clasat pe locul 5. În calificări a obţinut a treia notă la acest aparat (13.016). Toate aplauzele au mers spre veterana acestui aparat, Oksana Chusovitina, care la 47 de ani a obţinut medalia de bronz (12.916), după Coline Devillard (Franţa, 13.800) şi Camille Rasmussen (Danemarca, 13.333).

Sabrina Voinea va mai evolua, sâmbătă, în finale la bârnă (12.966 în calificări) şi sol (13.266).

Cupa Mondială de la Doha reprezintă debutul la senioare pentru Sabrina Maneca Voinea, fiica fostei campioane Camelia Voinea.

La masculin, România va fi reprezentată în finale doar de Andrei Muntean, sâmbătă, la paralele (14.133, locul 7 în calificări).

Cupa Mondială de la Doha se află la cea de-a 15 ediţie, fiind înscrişi peste 150 de gimnaşti.