VIDEO | Farul - Sepsi 1-4. Sărbători pascale nefericite pentru trupa lui Hagi VIDEO | Farul - Sepsi 1-4. Sărbători pascale nefericite pentru trupa lui Hagi
Florin Manea aruncă bomba! Radu Drăguşin, OUT de la Tottenham? „Nu rămâne dacă nu joacă” Florin Manea aruncă bomba! Radu Drăguşin, OUT de la Tottenham? „Nu rămâne dacă nu joacă”
VIDEO | Scandări xenofobe în tribună la Farul – Sepsi. Meciul a fost întrerupt mai multe minute VIDEO | Scandări xenofobe în tribună la Farul – Sepsi. Meciul a fost întrerupt mai multe minute
Două finale pe aparate pentru junioarele tricolore, la CE de la Rimini Două finale pe aparate pentru junioarele tricolore, la CE de la Rimini
VIDEO | CSO Voluntari - CSM Oradea 87-77. Ilfovenii împing semifinala Ligii Naţionale în meciul decisiv VIDEO | CSO Voluntari - CSM Oradea 87-77. Ilfovenii împing semifinala Ligii Naţionale în meciul decisiv
Trei oferte refuzate de Dani Coman! Clubul cu care se află în negocieri fostul preşedinte de la Hermannstadt | EXCLUSIV Trei oferte refuzate de Dani Coman! Clubul cu care se află în negocieri fostul preşedinte de la Hermannstadt | EXCLUSIV

Portarul care a spulberat visul României de a juca o semifinală de Campionat Mondial promovează un eveniment sportiv la Cluj-Napoca

Special Publicat de Daian Cutu pe 22 apr 2024

Thomas Ravelli, portarul care a devenit o figură memorabilă în istoria fotbalului românesc pentru penalty-ul decisiv din sferturile de finală ale Campionatului Mondial din 1994, a surprins mulţi fani promovând un eveniment sportiv ce va avea loc la Cluj-Napoca, Penalty Fest.

Evenimentul, programat pentru 7 iunie, îşi propune să ofere o revanşă pasionaţilor de fotbal, oferindu-le ocazia să-şi demonstreze abilităţile într-o competiţie de penalty-uri de amploare. Cu toate că mulţi îşi amintesc cu tristeţe momentul în care Ravelli a blocat lovitura decisivă a României în urmă cu trei decenii, mesajul său către fanii români este plin de spirit sportiv şi încurajare.

Salutare, dragi români! Sunt Thomas Ravelli, acel tip care a apărat penalty-ul acum 30 de ani. Îmi pare rău că v-am învins în ’94, dar acum este timpul să vă luaţi revanşa la cea mai mare competiţie de penalty-uri, Penalty Fest, pe 7 iunie la Cluj-Napoca. Fiţi acolo!” a transmis Ravelli într-un mesaj adresat fanilor.

Penalty Fest promite să fie un spectacol incitant pentru iubitorii de fotbal din toată ţara, oferindu-le şansa să participe şi să îşi demonstreze abilităţile pe teren.

Regulament concurs:
1. Concursul este desfăşurat în sistem cu dublă eliminare (Pierzi un meci, mai ai dreptul la unu -prin tragere la sorţi, cu alt concurent care a pierdut)
2. Se joacă 1 vs 1, Fiecare participant şutează şi va apăra în poartă
3. Vârsta minimă de participare este 7 ani
4. Fiecare participant are dreptul la 5 lovituri de minge
5. Câştigătorul este stabilit după epuizarea celor 5 lovituri
6. În caz de egalitate, câştigătorul va fi participantul care marchează primul, iar adversarul rateaza

După stabilirea câştigătorilor, premiile se vor oferi, în următoarea ordine:
Categoria 15 ani – Adulţi locul 1 câştigă 5000 Lei, locul 2 – 2000 Lei şi locul 3 – 1000 Lei.
Categoria copii 11 – 14 ani, locul 1 câştigă 2000 Lei, locul 2 – 1000 Lei şi locul 3 – 500 Lei.