Ioan Ovidiu Sabău, veste uriaşă pentru fanii Universităţii Cluj! ”Este aproape rezolvat” Ioan Ovidiu Sabău, veste uriaşă pentru fanii Universităţii Cluj! ”Este aproape rezolvat”
Răzvan Lucescu, discurs fabulos după ce a câştigat titlul! "Orice om angajat în fotbal visează să aibă o asemenea atmosferă" Răzvan Lucescu, discurs fabulos după ce a câştigat titlul! "Orice om angajat în fotbal visează să aibă o asemenea atmosferă"
Rapid, luată peste picior după finalul sezonului! "Dacă ceri 1-3, te trezeşti pe şase" | VIDEO EXCLUSIV Rapid, luată peste picior după finalul sezonului! "Dacă ceri 1-3, te trezeşti pe şase" | VIDEO EXCLUSIV
Bogdan Lobonţ, luat în colimator! ”Nu are nicio logică” Bogdan Lobonţ, luat în colimator! ”Nu are nicio logică”
Ce urcare în clasamentul WTA pentru Irina Begu! Ce urcare în clasamentul WTA pentru Irina Begu!
Minnesota Timberwolves a eliminat-o pe Denver Nuggets după un comeback senzaţional! Coincidenţă uluitoare Minnesota Timberwolves a eliminat-o pe Denver Nuggets după un comeback senzaţional! Coincidenţă uluitoare

România – Ucraina 0-1. Târnovanu a făcut minuni, dar nu ne-a mai putut salva la autogolul lui Dican

România U21 Publicat de Daian Cutu pe 24 iun 2023

Echipa naţională U21 a României a pierdut sâmbătă, la Bucureşti, scor 0-1, meciul din grupa B cu echipa naţională U21 a Ucrainei.

”Tricolorii” au pierdut prin autogolul din minutul 89 al lui Dican.

România a jucat ofensiv în prima repriză, însă fără să pună în pericol mare poarta oaspeţilor, deşi Louis Munteanu şi Petrila l-au încercat pe goalkeeperul ucrainean. A urmat parada lui Târnovanu din minutul 11, la şutul lui Kaschchuk. Acelaşi jucător a scăpat singur cu Târnovan, dar nu l-a putu învinge pe român în minutul 24, iar în minutul 37 Kaschchuk a primit în careu şi, din nou singur cu portarul, a tras pe lângă poartă. România a avut prima ocazie mare în minutul 43, la şutul lui Markovic, din  întoarcere, dar Trubin a respina în corner.

Repriza secundă a partidei de pe Stadionul Ghencea, a început cu oaspeţii în atac. Ucraina a avut o bară în minutul 56, când Sikan a reluat din apropiere în transversală.

Tricolorii mici au replicat prin şutul pe lângă poartă al lui Dragoş Albu, dar ucrainenii au ratat din nou la şutul lui Vanat, respins de Târnovanu, din minutul 85. Octavian Popescu a încercat un şut de la distanţă în minutul 88, însă golul a căzut în poarta României. La o pătrundere pe partea stângă, Victor Dican a deviat balonul în plasă, învingându-l pe Târnovanu, în minutul 89.

Eliminarea lui Vanat din minutul 90 nu a adus însă nimic pentru tricolori, care părăsesc terenul învinşi, scor 0-1, şi cu zero puncte după două meciuri. Ucraina a meritat victoria, pentru că a dominat partida, iar România joacă ultimul meci în compania Croaţiei, marţi.

Romania – Ucraina 0-1 (Dican 89-autogol), la CE U21. Echipele de start:

• România: Târnovanu - Pantea, Racoviţan, Dican, Ţicu - Screciu, Lixandru - Işfan, L. Munteanu, Petrila - Markovic
  • Ucraina: Trubin - Sych, Batahov, Talovierov, Vivcharenko - Bondarenko, Brazhko - Kashchuk, Sudakov, Kryskiv - Sykan

Minutul 90+7: Final! Meci Ucraina se impune cu 1-0.

Minutul 90+1: Vanat primeşte direct cartonaşul roşu, după ce îi aplică o lovitură lui Racoviţan

Minutul 89: GOL Ucraina! Dican reia nefericit în proprie poartă, după un balon trimis din flancul stâng.

Minutul 85: Vanat încearcă dintr-o poziţie dificilă, dar Târnovanu este din nou la post.

Minutul 61: Şansă uriaşă irosită de Albu, care a fost lansat perfect de Markovic, însă nu a prins cadrul porţii.

Minutul 56: O nouă şansă mare pentru Ucraina! Sikan trage în bara transversală cu capul din câţiva metri.

Minutul 51: Brazhko nu prinde cadrul porţii cu un şut de la distanţă.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 43: Atac foarte bine dus de România. Markovic se întoarce elegant şi trage în forţă, dar Trubin scoate în corner.

Minutul 39: Acelaşi Kashschuk ne dă emoţii mari! Mijlocaşul a trimis din ”scăriţă” puţin pe lângă poartă, după ce a fost scăpat din marcat.

Minutul 24: Târnovanu este din nou salvator! Şi scoate a doua oară din poziţie de 1 la 1 cu Kashchuk.

Minutul 23: Sikan reia peste poartă din marginea careului.

Minutul 11: Şansă mare pentru Ucraina. Kashchuk scapă din marcajul advers şi scapă singur cu Târnovanu, dar portarul celor de la FCSB salvează.

Minutul 7: Markovic nu prinde cadrul porţii, după ce a recepţionat un balon respins de un adversar.

Minutul 3: Munteanu trage din drop pe lângă poartă.

----------------------------------

România este aproape obligată să câştige confruntarea împotriva Ucrainei pentru a păstra şanse de calificare în sferturile de finală ale competiţiei, în contextul în care ”tricolorii mici” au cedat la scor de neprezentare în prima rundă, în faţa Spaniei, în timp ce vecinii noştri au trecut de Croaţia cu 2-0.

Echipele probabile:

• Romania U21 (4-3-3): Popa - Pantea, Dican, Racoviţan, Ţicu - Işfan, Albu, Pitu - Munteanu, Bîrligea, Oct. Popescu.
  • Ucraina U21 (4-3-3): Trubin - Sych, Taloverov, Batagov, Vivcharenko - Bondarenko, Brazhko, Kryskiv - Viunnyk, Sikan, Mudryk.