Ultima oră
CM intră în fazele eliminatorii! Portugalia - Croaţia e capul de afiaş al şaisprezecimilor CM intră în fazele eliminatorii! Portugalia - Croaţia e capul de afiaş al şaisprezecimilor
Nu se mai opreşte din recorduri! Ce performanţă a reuşit Lionel Messi la meciul cu Iordania Nu se mai opreşte din recorduri! Ce performanţă a reuşit Lionel Messi la meciul cu Iordania
Algeria - Austria 3-3. Fabulos! Remiza ce le duce pe ambele mai departe, decisă de două goluri în prelungiri Algeria - Austria 3-3. Fabulos! Remiza ce le duce pe ambele mai departe, decisă de două goluri în prelungiri
Iordania - Argentina 1-3. Messi a intrat în repriza secundă şi a marcat! Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs Iordania - Argentina 1-3. Messi a intrat în repriza secundă şi a marcat! Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs
Selecţionerul şi-a dat demisia după eliminarea în faza grupelor la CM Selecţionerul şi-a dat demisia după eliminarea în faza grupelor la CM
Constantin Popovici a câştigat, iar Cătălin Preda a urcat pe podium în etapa a treia a Red Bull Cliff Diving World Series Constantin Popovici a câştigat, iar Cătălin Preda a urcat pe podium în etapa a treia a Red Bull Cliff Diving World Series

Simone Biles, fericită după bronzul obţinut la bârnă. ”Sunt mândră că am putut concura din nou”

Gimnastica Publicat de Daian Cutu pe 3 aug 2021
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38218/20337535/1/646x404-1.jpg

Gimnasta americană Simone Biles, care a acuzat probleme de sănătate mintală la Tokyo, s-a declarat mândră de faptul că a putut concura din nou la JO, la bârnă, aparat la care a obţinut, marţi, medalia de bronz.

"Pentru a aborda subiectul sănătăţii mintale, cred că ar trebui să vorbim despre asta mult mai mult, în special cu sportivii. Pentru că ştiu că unii dintre noi trecem prin aceleaşi lucruri şi ni se spune mereu să mergem până la capăt. Dar suntem cu toţii puţin mai în vârstă acum şi putem vorbi pentru noi înşine. La sfârşitul zilei, nu suntem doar un divertisment, suntem oameni. Şi în culise se întâmplă lucruri cu care încercăm să jonglăm pe lângă sport. A trebuit să fiu evaluată medical în fiecare zi şi am avut două şedinţe cu un psiholog sportiv din echipa americană. Abia am făcut finala.
 
Dar am reuşit să facem echipă, iar singurul salt pe care l-am făcut a fost extraordinar. Dar pentru celelalte probe, fizic şi psihic, nu a fost sigur pentru mine să concurez, deoarece nu puteam face exerciţiile fără a-mi pune în pericol sănătatea şi securitatea. Sunt mândră că am putut concura din nou la JO", a declarat Biles.

Simone Biles, 24 de ani, a acuzat un blocaj mental încă din calificări, când la prima probă, sărituri, a schimbat evoluţia anunţată, iar apoi s-a retras din echipă. Ulterior, nu a mai concurat în finala pe echipe, SUA obţinând doar medalia de argint, dar nici în cele la individual-compus, sărituri, paralele şi sol.

Biles, cvadruplă campioană olimpică, a fost singura gimnastă de la JO de la Tokyo, care a obţinut calificarea în toate finalele individuale, plus cea pe echipe.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Gimnastica

Ultimele articole Toate articolele