VIDEO | Flacăra olimpică a plecat din Grecia spre Marsilia, pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024 VIDEO | Flacăra olimpică a plecat din Grecia spre Marsilia, pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024
Cristi Balaj, ironii la adresa unui arbitru din Superliga. „Bine că e la VAR, nu în teren” Cristi Balaj, ironii la adresa unui arbitru din Superliga. „Bine că e la VAR, nu în teren”
VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, în direct pe Prima Sport 1. Oaspeţii au deschis scorul VIDEO | Csikszereda - Unirea Slobozia, în direct pe Prima Sport 1. Oaspeţii au deschis scorul
"Când m-am apucat de fotbal nu mă gândeam că am să ajung atât de sus". La exact 18 ani de la semifinala cu Middlesbrough, Nicolae Dică a rememorat dubla istorică | EXCLUSIV "Când m-am apucat de fotbal nu mă gândeam că am să ajung atât de sus". La exact 18 ani de la semifinala cu Middlesbrough, Nicolae Dică a rememorat dubla istorică | EXCLUSIV
Prima echipă retrogradată oficial în Serie B, după 3-0 cu Frosinone Prima echipă retrogradată oficial în Serie B, după 3-0 cu Frosinone
John Textor, patronul grupărilor Olympique Lyon şi Botafogo, suspendat 45 de zile în Brazilia. Care este motivul John Textor, patronul grupărilor Olympique Lyon şi Botafogo, suspendat 45 de zile în Brazilia. Care este motivul

Union Berlin - Bayern Munchen 1-1. Lewandowski îi salvează pe bavarezi pe terenul revelaţiei din Bundesliga

Bundesliga Publicat pe 12 dec 2020
Bayern Munchen nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, în această seară, la Berlin, pe terenul celor de la Union, scor 1-1. Însă revelaţia din Bundesliga ar fi putut obţine mai mult într-un meci în care a avut mai mult iniţiativa, iar colosul din Bavaria a suferit enorm.

Gazdele au început excelent, iar după mai puţin de 5 minute au reuşit să deschidă scorul. Trupa din capitală a marcat în urma unei faze fixe, după un corner, când  Promel a lovit perfect balonul cu capul şi l-a învins pe Neuer.

Berlinezii au continuat să joace curajos, entuziasmant chiar, punându-le probleme serioase deţinătorilor UEFA Champions League. În tot acest timp, Bayern a avut o singură situaţie cu adevărat, când Gnabry l-a remarcat pe portarul Luthe. Nu întâmplător, Union a intrat la cabine la adăpostul unui neaşteptat 1-0.

Tot gazdele au fost mai periculoase după pauză, însă Bayern a reuşit să egaleze, în minutul 67. La o fază la care francezul Coman a făcut tot ce-a vrut cu fundaşii berlinezi şi a trimis pentru Lewandowski, polonezul a restabilit egalitatea, cumva împotriva cursului jocului.

Până la final ambele echipe au mai irosit câteva ocazii imense, fără să mai puncteze, iar meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

După acest rezultat, Bayern o egalează la puncte pe Leipzig şi revine pe primul loc, graţie golaverajului. De cealaltă parte, Union Berlin face 17 puncte şi urcă pe poziţia a şasea.