Decizia luată de FIFA care i-ar afecta pe agenţi! "Cea mai mare parte a acestor bani pleacă din fotbal" Decizia luată de FIFA care i-ar afecta pe agenţi! "Cea mai mare parte a acestor bani pleacă din fotbal"
VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor”. Echipele probabile! VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor”. Echipele probabile!
Volei feminin | Eliza Inneh, componenta naţionalei, campioană în Polonia şi MVP al finalei Volei feminin | Eliza Inneh, componenta naţionalei, campioană în Polonia şi MVP al finalei
Decizia luată în cazul partidei din Serie A, după prăbuşirea pe teren a fundaşului Ndicka. Ce se întâmplă cu meciul Udinese - AS Roma Decizia luată în cazul partidei din Serie A, după prăbuşirea pe teren a fundaşului Ndicka. Ce se întâmplă cu meciul Udinese - AS Roma
Fostul căpitan Sergej Barbarez a fost numit selecţioner al Bosniei Fostul căpitan Sergej Barbarez a fost numit selecţioner al Bosniei
Max Verstappen, imbatabil şi pe teritoriul Chinei. Campionul mondial a câştigat cursa de sprint Max Verstappen, imbatabil şi pe teritoriul Chinei. Campionul mondial a câştigat cursa de sprint

Urcare de 13 locuri pentru Gabriela Ruse în clasamentul WTA! Coborâre de 12 poziţii pentru Sorana Cîrstea. Pe ce loc e Simona Halep

Tenis Publicat pe 6 mar 2023

Gabriela Ruse, care a ajuns în optimi la simplu şi în semifinale la dublu, la Monterrey, a urcat 13 locuri în clasamentul WTA, fiind pe poziţia 147, cu 445 de puncte. Sorana Cîrstea a coborât 12 locuri şi este pe 83, cu 743 puncte.

Cel mai bine clasată româncă rămâne în continuare Simona Halep, suspendată pentru dopaj, aflată pe locul 19, cu 1955 puncte. După o coborâre de două locuri, Irina Begu este pe 38, cu 1288 puncte, iar Ana Bogdan se menţine pe 57, cu 957 puncte.

În Top 200 se mai află şi Irina Bara, care a coborât două locuri, pe 193, cu 337 puncte. La dublu, Monica Niculescu a urcat de pe locul 41 pe 40, cu 1755 puncte, iar Gabriela Ruse a urcat de pe 44 pe 41, cu 1.727 puncte.

Lider în clasamentul WTA continuă să fie poloneza Iga Swiatek, urmată de belarusa Arina Sabalenka şi de americanca Jessica Pegula.

Marta Kostiuk a câştigat primul turneu WTA, la Austin

Jucătoarea croată de tenis Donna Vekic a câştigat turneul de la Monterrey, după ce a învins-o pe sportiva franceză Caroline Garcia, scor 6-4, 3-6, 7-5.

Meciul a durat două ore şi 29 de minute.

În vârstă de 26 de ani, Vekic a obţinut al patrulea titlu WTA, primul din 2021.

Marta Kostiuk s-a impus la WTA Austin

Jucătoarea ucraineană de tenis Marta Kostiuk a câştigat primul titlu WTA Tour din carieră, după ce a învins-o pe rusoaica Varvara Graceva, scor 6-3, 7-5, în finala turneului Austin 250.

Kostiuk s-a impus după o oră şi 31 de minute.

În urma acestui succes, Kostiuk, în vârstă de 20 de ani, a urcat de pe locul 52 pe locul 40 în clasamentul WTA.