Ultima oră
Cine va purta numărul 10 la meciul cu Ţara Galilor Cine va purta numărul 10 la meciul cu Ţara Galilor
VIDEO | CSM Bucureşti - Metz, pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. ”Tigroaicele” au nevoie de o remontada fabuloasă VIDEO | CSM Bucureşti - Metz, pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. ”Tigroaicele” au nevoie de o remontada fabuloasă
Tony Da Silva a devenit selecţionerul unei naţionale importante din Africa. ”Este ceva fabulos pentru un antrenor tânăr” Tony Da Silva a devenit selecţionerul unei naţionale importante din Africa. ”Este ceva fabulos pentru un antrenor tânăr”
O echipă cu ambiţii mari şi stabilitate financiară nu a primit licenţa pentru Liga 2! O echipă cu ambiţii mari şi stabilitate financiară nu a primit licenţa pentru Liga 2!
Chivu şi ”Dragostea din tei”! Un an de când românul a preluat Inter Milano Chivu şi ”Dragostea din tei”! Un an de când românul a preluat Inter Milano
Marcel Granollers şi Horacio Zeballos şi-au păstrat titlul la dublu masculin la Roland Garros Marcel Granollers şi Horacio Zeballos şi-au păstrat titlul la dublu masculin la Roland Garros

Verdictul jurnaliştilor din Ungaria după Steaua - Sepsi 0-2: ”Ei au fost stăpâni. A adus o tensiune neaşteptată”

Liga II Publicat pe 8 mai 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Formaţia Steaua a fost învinsă, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de echipa Sepsi, într-un meci din play-off-ul Ligii a 2-a. Partida a avut loc exact la 40 de ani de la cea mai mare performanţă din istoria fotbalului românesc, câştigarea Cupei Campionilor Europeni.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38110/22437386/2/steaua-bucuresti-sepsi-osk-sfantu-gheorghe-play-off-liga-2-casa-pariurilor-7-05-2026.jpg

Golurile au fost marcate de Davordzie '19 şi Techeres '31. În minutul 64, de la Steaua a fost eliminat Huszti, pentru o intrare dură la Cosmin Matei. Acesta din urmă a ajuns la spital.

La final, a urmat sărbătorirea de către întregul stadion a performanţei din urmă cu patru decenii. Au fost prezenţi "eroii de la Sevilla", care au coborât pe gazon cu trofeul şi au fost ovaţionaţi minute în şir de suporteri. Rând pe rând, chemaţi de fani, legendarii jucători au mers să îi salute.

Jurnaliştii din Ungaria au analizat partida şi au subliniat faptul că stadionul nu a fost plin, iar Sepsi a dominat meciul.

"Fanii gazdelor au sărbătorit cu coregrafii şi diferite mesaje în faţa propriilor legende. A apărut inclusiv un portret gigantic al antrenorului de succes Emeric Ienei, dar, chiar şi aşa, stadionul Ghencea a fost plin doar pe un sfert şi au fost prezenţi 7.500 de spectatori.

Pe teren, Sepsi a fost stăpână. A marcat mai întâi Carl Davordzie, apoi Alin Techeres, care a semnat unul dintre cele mai spectaculoase goluri ale sezonului, dintr-o rabona.

După pauză, Sepsi şi-a menţinut calm avantajul, dar Andras Huszti, care l-a placat pe Cosmin Matei, a adus o tensiune neaşteptată în meciul care se desfăşura liniştit. Jucătorul maghiar a părăsit terenul cu cartonaş roşu, iar căpitanul lui Sepsi s-a ales cu o suspiciune de comoţie cerebrală", au scris maghiarii.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Liga II

Ultimele articole Toate articolele