Jucătorul lui Rapid ar face faţă fără problemă la granzii fotbalului: „Joacă la jumătate dintre echipele valoroase ale Europei” Jucătorul lui Rapid ar face faţă fără problemă la granzii fotbalului: „Joacă la jumătate dintre echipele valoroase ale Europei”
FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara
Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras
Canotaj | Patru echipaje tricolore s-au calificat vineri în finalele pentru medalii. În total, sunt zece bărci ale României în finalele A

Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting
5 vinuri româneşti pentru Paşte de la 4 experţi Unvinpezi.ro 5 vinuri româneşti pentru Paşte de la 4 experţi Unvinpezi.ro

VIDEO ǀ Adrian Mutu, fairplay după victoria cu FCSB. Ce a recunoscut ”Briliantul” după succesul Rapidului din derby

Rapid Publicat pe 24 apr 2023

Antrenorul Adrian Mutu a declarat că Rapid nu a făcut nici un cadou pentru nimeni, chiar dacă victoria de duminică, cu FCSB, scor 1-0, le avantajează pe Farul şi CFR Cluj, chiar şi pe Universitatea Craiova.

”Briliantul” a dat dovadă de fairplay în momentul în care a recunoscut că nu şi-a dorit ca echipa sa să facă pasul în spate în a doua repriză, ci a fost forţată de jocul ofensiv al rivalilor.

Analiza lui Adrian Mutu

”O victorie importantă, de moral. Am fost inspirat cu Funsho, a făcut un meci mare! Au fost două reprize distincte. În prima repriză am fost noi mai buni, în a doua am suferit, pentru că FCSB a fost mai bună. Chiar dacă suferim important e să aducem cele trei puncte.

Nu am făcut pasul înapoi voit, ci din cauza presiunii pe care au pus-o, ne-au obligat să ne apărăm mai jos. Am rezistat însă. Horaţiu Molodvan a facut un meci mare azi. Cred că Moldo a făcut un sezon extraordinar, a avut şi momente în care nu a fost la nivelul lui, dar, în general, a fost foarte bun.

Nu am făcut nici un cadou nimănui, doar celor care ţin cu Rapid. Europa e un obiectiv pe care ni l-am pus noi, pentru o motivaţie în plus. La Coman a fost o intrare mai violentă a lui Onea, dar care nu a fost cu talpa, ci cu genunchiul, nu a pus în pericol integritatea fizică a lui Coman şi mă bucur că Florin este bine. La fiecare meci cer o agresivitate pozitivă, probabil fiind derby-ul, jucătorii s-au montat un pic mai mult”, a declarat Adrian Mutu, la finalul meciului.

Rapid Bucureşti a învins duminică, pe teren propriu, scor 1-0, FCSB, în ultimul meci al etapei a cincea din play-off-ul Superligii, transmis în direct de către Prima Sport 1.

Sursa foto: Sport Pictures