Echipa masculină de sabie juniori a României este vicecampioană mondială Echipa masculină de sabie juniori a României este vicecampioană mondială
Emmanuel Macron va juca miercuri un meci de fotbal în scop caritabil Emmanuel Macron va juca miercuri un meci de fotbal în scop caritabil
VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 0-1, în direct la Prima Sport 1! Milanov deschide scorul VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 0-1, în direct la Prima Sport 1! Milanov deschide scorul
Tony obţine un succes crucial pentru Poli Iaşi. ”Am fost mai buni, am avut mai multe ocazii” Tony obţine un succes crucial pentru Poli Iaşi. ”Am fost mai buni, am avut mai multe ocazii”
Garbine Muguruza şi-a anunţat retragerea din activitate: “Povestea mea în acest sport a fost fantastică” Garbine Muguruza şi-a anunţat retragerea din activitate: “Povestea mea în acest sport a fost fantastică”
Vocile drumului către EURO 2024, premiate de APS. Emil Grădinescu şi Costi Mocanu, copleşiţi de emoţie Vocile drumului către EURO 2024, premiate de APS. Emil Grădinescu şi Costi Mocanu, copleşiţi de emoţie

VIDEO | Bayern Munchen nu a stat la discuţii cu Union Berlin! Bavarezii au făcut show cu revelaţia Germaniei

Bundesliga Publicat pe 26 feb 2023

Partida Bayern Munchen - Union Berlin, din runda 22 de Bundesliga, a avut loc duminică, de la ora 18:30 şi a putut fi vizionată în direct pe Prima Sport 2 şi online pe PrimaPlay.ro. Bavarezii au trecut cu 3-0 de revelaţia din Germania.

Bayern Munchen a făcut diferenţa încă din prima repriză, când a marcat toate golurile. A început tare campioana Germaniei, dar a punctat în minutul 31, prin Chuopo-Moting. Ulterior, până la ultimul fluier al primei părţi, Bayern a mai marcat de două ori.

A făcut 2-0 Coman, în minutul 40, iar scorul final, 3-0, a fost stabilit în minutele adiţionale, de Musiala.

În clasament, Bayern Munchen a urcat pe primul loc, cu 46 de puncte, la egalitate de puncte cu ocupanta locului 2, Borussia Dortmund, dar cu un golaveraj mai bun, în timp ce Union Berlin este pe 3, cu 43 de puncte.

Bayern Munchen – Union Berlin 3-0 (Chuopo-Moting 31; Coman 40; Musiala 45+1)

• Bayern: Sommer – Pavard, de Ligt, Stanisic – Coman, Kimmich, Davies – Musiala, Gotezka – Muller, Chuopo-Moting
  • Union: Ronnow – Doekhi, Knoche, Leite – Trimmel, Khedira, Roussillon – Laidouni, Thorsby – Becker, Siebarcheu

Min. 45+1: GOOOL Bayern! Musiala face 3-0 la ultima fază a primei reprize.

Min. 40: GOOOL Bayern! Gazdele se dezlănţuie, Coman marchează după ce driblează portarul.

Min. 31: GOOOL Bayern! Bavarezii ratează câteva şanse bune, dar în cele din urmă deschid meritat scorul, prin Choupo-Moting, care punctează cu o lovitură de cap din careu.

Bayern Munchen vine după înfrângerea cu 3-2 în faţa Borussiei Monchengladbach, dar a rămas pe primul loc în Bundesliga, la egalitate de puncte cu Union Berlin şi Borussia Dortmund. Bavarezii îşi doresc să câştige pentru a 11-a oară consecutiv titlul în Germania, dar în acest sezon concurenţa e aprigă, iar rezultatul din acestă partidă ar putea conta enorm pentru lupta la titlu.

Union Berlin se află pe locul trei în campionat, după ce a ratat şansa de a urca pe prima poziţie, în urma egalului cu ultima clasată, Schalke. Union Berlin a întrerupt seria de cinci victorii consecutive, odată cu remiza de pe teren propriu.

Ultimul duel dintre cele două echipe, din turul campionatului, s-a terminat 1-1.