PSV Eindhoven a cucerit al 25-lea titlu din istorie după un sezon impecabil PSV Eindhoven a cucerit al 25-lea titlu din istorie după un sezon impecabil
Întorsătură de situaţie! Adevăratul motiv al întâlnirii dintre Dan Şucu şi Marius Şumudică Întorsătură de situaţie! Adevăratul motiv al întâlnirii dintre Dan Şucu şi Marius Şumudică
VIDEO | Petrolul - Oţelul 2-1! Ploieştenii scapă de retrogradare VIDEO | Petrolul - Oţelul 2-1! Ploieştenii scapă de retrogradare
Guerreiro nu va evolua în semifinala retur a Ligii Campionilor cu Real Madrid Guerreiro nu va evolua în semifinala retur a Ligii Campionilor cu Real Madrid
Victor Piţurcă i-a distrus pe cei de la CSA Steaua: ”Bine că a rămas în Liga 2!”

Formaţia cu pretenţii din Superliga ce abordează finalul de sezon cu lotul decimat. ”Avem foarte mulţi jucători accidentaţi” Formaţia cu pretenţii din Superliga ce abordează finalul de sezon cu lotul decimat. ”Avem foarte mulţi jucători accidentaţi”

VIDEO ǀ Bayern merge în ”sferturile” Champions League! Messi şi Mbappe, prestaţie ştearsă. AC Milan accede şi ea mai departe

Champions League Publicat pe 8 mar 2023

Formaţiile Bayern Munchen şi AC Milan s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, trecând în optimi de Paris Saint-Germain, respectiv de Tottenham Hotspur.

Bayern Munchen a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Paris Saint-Germain, în manşa secundă a optimilor. În tur, a fost 1-0 pentru bavarezi. Au marcat Choupo-Moting ’61 şi Gnabry ’89. În minutul 52, un gol al bavarezilor a fost anulat pentru ofsaid, după consultarea VAR. Germanii au avut un gol anulat şi pe final, tot pentru ofsaid, însă de această dată nu a fost nevoie de VAR.

În cealaltă confruntare de miercuri din optimi, Tottenham Hotspur – AC Milan, scorul a fost 0-0. În tur, a fost 1-0 pentru milanezi. Meciul de la Londra a început cu zece minute întârziere deoarece autocarele ambelor echipe au sosit la stadion mai târziu decât era programat. În minutul 77, de la Tottenham a fost eliminat Cristian Romero.

AC Milan s-a calificat în sferturile LC pentru prima dată după 2012.

Bayern – PSG 2-0 (Choupo-Moting 62, Gnabry 89), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• Bayern Munchen: Sommer - Stanisic, Upamecano, De Ligt, Davies - Goretzka, Kimmich - Coman, Muller, Musiala - Choupo-Moting
  • PSG: Donnarumma - Pereira, Ramos, Marquinhos - Hakimi, Vitinha, Verratti, Ruiz, Mendes - Messi, Mbappe

Minutul 90+5: Fluier final! Bayern se impune cu 2-0!

Minutul 89: GOL Bayern! Bavarezii pleacă pe contraatac, iar Gnabry tranşează soarta calificării, după ce şi-a etalat viteza.

Minutul 64: Sommer scoate cu un reflex de senzaţie la execuţia cu capul a lui Ramos, după un corner.

Minutul 62: GOL Bayern! Erori incredibile în defensiva celor de la PSG. Veratti pierde mingea în faţa lui Goretzka, care scoate la Choupo-Monting. Camerunezl deschide scorul din 6 metri.

Minutul 52: Choupo-Moting înscrie cu o lovitură de cap, dar reuşita este anulată, după intervenţia VAR, pentru offside la Muller.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 38: Sommer greşeşte incredibil! Portarul celor de la Bayern este deposedat la o fază simplă, după ce a evitat să respingă. De Ligt salvează miraculos de pe linia porţii!

Minutul 32: Musiala este găsit excelent în careu, dar Donnarumma salvează spectaculos în corner.

Minutul 25: Fază încâlcită în careul celor de la Bayern, Messi este aproape să marcheze, dar Sommer îi ”fură” mingea.

Minutul 19: Messi recuperează la mijlocul terenului şi trimite la Mbappe, starul francez ajunge la o minge foarte lungă şi trage în plasa laterală din unghi.

Tottenham – AC Milan 0-0, în direct la Prima Sport 2. Echipele de start:

• Tottenham: Foster - Romero, Lenglet, Davies - Emerson Royan, Skipp, Hojbjerg, Perisic - Kulusevski, Son - Kane
  • AC Milan: Maignan - Thiaw, Tomori, Kalulu, Hernandez - Messias, Krunic, Tonali - Diaz, Giroud, Leao

Minutul 90+7: Fluier final! Se termină 0-0, iar AC Milan merge mai departe.

Minutul 90+3: Maignan respinge senzaţional la lovitura cu capul trimisă de Kane din 4 metri, după o lovitură liberă. Gazdele pleacă pe contraatac, iar Origi trage în bară!

Minutul 77: Romero îl faultează pe Theo Hernandez şi vede al doilea cartonaş galben. Tottenham termină partida în 10!

Minutul 67: Dublă ocazie ratată de AC Milan. Diaz şi Giroud nu reuşesc însă să marcheze.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 35: Kane trage în forţă din interiorul careului, mingea este deviată de un adversar, dar Maignan salvează spectaculos marcarea unui autogol

• Startul partidei va fi decalat cu 10 minute, din cauza traficului aglomerat din Londra.