Fără precedent! Unde vor sta suporterii CFR-ului la meciul cu FCSB Fără precedent! Unde vor sta suporterii CFR-ului la meciul cu FCSB
Motivele pentru care Edi Iordănescu nu a semnat prelungirea contractului Motivele pentru care Edi Iordănescu nu a semnat prelungirea contractului
Dinamo, campioană în Superligă! Statistica la care "câinii" nu au adversar Dinamo, campioană în Superligă! Statistica la care "câinii" nu au adversar
Oţelul Galaţi a reacţionat după ce a fost acuzată de blat Oţelul Galaţi a reacţionat după ce a fost acuzată de blat
Naţionala de minifotbal a României continuă să impresioneze Naţionala de minifotbal a României continuă să impresioneze
Răzvan Lucescu, la un pas de Serie A! "Aşa îmi spusese domnul Becali" Răzvan Lucescu, la un pas de Serie A! "Aşa îmi spusese domnul Becali"

VIDEO | Bjerringbro-Silkeborg - Dinamo 24-27. Calificare fără emoţii pentru campioana României în sferturile European League

Handbal Publicat de Daian Cutu pe 2 apr 2024

Campioana Dinamo Bucureşti s-a calificat marţi, în deplasare, în sferturile de finală ale European League, după ce a învins formaţia daneză Bjerringbro-Silkeborg, scor 27-24 (16-8), în manşa retur din optimi. Portarul dinamovist Cupara a avut 22 de parare.

Dinamo va întâlni în sferturi pe Skjern Handbold (Danemarca).

Principalii marcatori ai partidei au fost Hallback 6, Lauge 4, pentru danezi, respectiv Akimenko 7,  Rosta 6, Humet 4, pentru Dinamo. Portarul dinamovist Cupara a fost senzaţional, cu 22 de parade, din care 15 în prima repriză.

În tur, campioana României s-a impus cu scorul de 37-34, astfel că se califică în sferturile European League.

Anterior, în grupa principală IV, Dinamo Bucureşti s-a clasat pe locul 3 şi a ajuns în optimi, în urma rezultatelor: 33-35 şi 27-31 cu Sporting CP, 33-23 şi 33-25 cu CSM Constanţa.

Dinamo Bucureşti a mai atins optimile acestei competiţii, fosta Cupa EHF, în sezonul 2004-2005, când a fost eliminată de IFK Skovde, iar în sezonul precedent a jucat semifinale, cu BM Altea, ratând finala în 20 martie 2004.