Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină
NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania
I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman
Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele
Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami Jannik Sinner - Daniil Medvedev, reeditarea finalei de la Australian Open, în semifinale la Mastersul de la Miami
Romeo Lavia, out pentru restul sezonului Romeo Lavia, out pentru restul sezonului

VIDEO | CFR Cluj - FC Botoşani 0-1. Moldovenii dau lovitura pe terenul campioanei şi urcă pe primul loc în Superliga

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 14 aug 2022

FC Botoşani a reuşit surpriza etapei, învingând la Cluj echipa campioană CFR Cluj, scor 1-0, duminică, într-un meci contând pentru etapa a cincea a Superligii. Botoşani este noul lider în Superligă, cu 11 puncte din 5 meciuri.

VIDEO | CFR Cluj - FC Botoşani 0-1 (Camara 31), în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• CFR Cluj: 90. Sava - 2. Brucic, 33. Kolinger, 3. A. Burcă, 47. Braun - 73. Muhar, 28. Hoban, 37. Bordeianu - 10. C. Deac, 9. Malele, 8. Roger,
  • FC Botoşani: 1. Ed. Pap - 2. Sno, 6. Dican, 21. K. Boli, 77. Dragu - 22. Mussis, 25. Sylla - 26. Mailat, 10. Tîrcoveanu, 11. M. - 20. Mihai Roman II

Minutul 90+5: Fluier final! FC Botoşani se impune pe terenul celor de la CFR Cluj şi urcă pe primul loc în Superliga.

Minutul 78: Malele scoate la Păun, care trece elegant de un adversar şi trimite un şut năpraznic aproape de vinclu. Bara îl salvează pe Pap.

Minutul 71: Camara a fost aproape de ”dubla”. Fotbalistul din Guineea a trimis un şut înşelător care a căzut pe bară, apoi Shahaf nu a reuşit să înscrie de pe respingere.

Minutul 68: Petrila bate un corner, Păun trimite cu capul, dar mingea se scurge pe bara transversală.

Minutul 57: Hoban reia peste poartă o centrare foarte bună venită de la Braun.

Minutul 45+4: Pauză! FC Botoşani conduce după prima repriză, cu scorul de 1-0.

Minutul 31: GOL FC Botoşani! Campioana ratează, iar golul vine de la moldoveni. Camara îl învinge pe tânărul Sava, la o faza la care defensiva campioanei a fost prinsă pe picior greşit.

Minutul 20: Pap este din nou providenţial. De această dată salvează din faţa lui Malele.

Minutul 18: CFR este foarte aproape să deschidă scorul, dar Pap are un reflex de senzaţie la execuţia lui Bordeianu.

Minutul 1: A început partida. A plouat torenţial înainte de fluierul de start, dar lucrurile par că se liniştesc treptat! Deocamdată suprafaţa de joc este bună.

-------------------------------------

CFR Cluj se află într-o revenire de formă, iar la finalul etapei a patra a urcat pe primul loc, după victoria cu 2-0 din faţa Chindiei Târgovişte. Echipa lui Dan Petrescu nu va putea conta pe Yeboah şi pe Debeljuh, care vor fi suspendaţi după ce au fost eliminaţi în partida din etapa trecută.

De cealaltă parte FC Botoşani nu a pierdut până acum în SuperLigă şi se află pe poziţia a cincea, cu 8 puncte, după două victorii şi două egaluri. Moldovenii par o echipă puternică şi în acest sezon şi cu siguranţă vor fi un adversar greu pentru campioana CFR.

La capitolul întâlniri directe, cele două şi-au împărţit victoriile în ultimele cinci meciuri, în care fiecare a triumfat de două ori, iar ultima dispută dintre ele s-a încheiat la egalitate.