NEWS ALERT | Un jucător cu meciuri la echipa naţională, OUT pentru şase luni NEWS ALERT | Un jucător cu meciuri la echipa naţională, OUT pentru şase luni
Focus 18 urcă Prima TV pe locul IV în audienţe în rândul publicului 21-59, la nivel naţional Focus 18 urcă Prima TV pe locul IV în audienţe în rândul publicului 21-59, la nivel naţional
Ian Foster va antrena în Japonia Ian Foster va antrena în Japonia
NEWS ALERT | Lovitură de teatru! Informaţia care dinamitează viitorul Rapidului NEWS ALERT | Lovitură de teatru! Informaţia care dinamitează viitorul Rapidului
Nu vor avea adversar! Echipa de baschet a Statelor Unite ale Americii pentru Jocurile Olimpice Nu vor avea adversar! Echipa de baschet a Statelor Unite ale Americii pentru Jocurile Olimpice
NEWS ALERT | Conducerea Rapidului, decizie finală cu privire la Bergodi NEWS ALERT | Conducerea Rapidului, decizie finală cu privire la Bergodi

VIDEO | Chindia - FC Botoşani 2-2. Trupa lui Toni Petrea salvează un punct în minutul 90+4

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 28 oct 2022

Chindia Târgovişte şi FC Botoşani au terminat la egalitate, scor 2-2, într-un meci din etapa a 16-a a Superligii, în care gazdele au înscris ultimul gol în minutul 90+4.

Au marcat Popadiuc ‘3 şi Popa ‘90+4 pentru Chindia, respectiv Mailat ’32 (penalty) şi Camara ’79 pentru Botoşani.

VIDEO | Chindia - FC Botoşani 2-2 (Popadiuc 3, Popa 90+4 / Mailat 32-penalty, Camara 79), în direct pe Prima Sport 2. Echipele de start:

• Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Orozco, Dumitraşcu - Vorobjovas, Akhmatov - A. Şerban, Popadiuc, Neguţ (cpt.) - D. Popa
  • FC Botoşani: Pap - Sno, Sadiku, Boli, Ţigănaşu (cpt.) - Zabou, Perianu, Ivanov - Mateus, Camara, Mailat

Minutul 90+5: Fluier final!

Minutul 90+4: GOL Chindia! Popa pleacă de la limita offside-ului şi îl învinge pe portarul Pap.

Minutul 79: GOL Botoşani! Camara marchează după o fază fixă, iar moldovenii întorc partida.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 32: GOL Botoşani! Căpuşă îl trage de tricou în careu pe Zabou. Centralul acordă corect penalty. Mailat a transformat fără probleme de la punctul cu var.

Minutul 3: GOL Chindia! Eroare incredibilă comisă de cei de la Botoşani. Pap a degajat în Popadiuc, iar mingea s-a dus în poarta.

---------------------------------

Chindia se află într-o formă senzaţională de la venirea lui Toni Petrea la echipă şi chiar dacă au suferit şi prima înfrângere cu noul antrenor pe bancă, 1-0 cu Ocna Mureş, în Cupa României, târgoviştenii au o serie de patru victorii consecutive în SuperLiga. Chindia a părăsit ultima poziţie în urma rezultatelor fantastice din ultima vreme şi se situează pe locul 14 în campionat.

De cealaltă parte, FC Botoşani este mai bine clasată decât echipa lui Toni Petrea, ocupând poziţia a noua în SuperLigă şi are o serie de cinci meciuri fără înfrângere în toate competiţiile. Mihai Teja a reuşit să readucă echipa pe linia de plutire, după rezultatele negative pe care le înregistrase în ultima vreme, dar egalul cu ultima clasată, CS Mioveni demonstrează totuşi că moldovenii au şanse minime să intre anul acesta în play-off-ul SuperLigii.

În ultimele cinci întâlniri dintre cele două echipe FC Botoşani are trei victorii, iar două partide s-au încheiat cu rezultate de egalitate.