Kasatkina spune că "a primit garanţii" privind siguranţa sportivelor gay în Arabia Saudită Kasatkina spune că "a primit garanţii" privind siguranţa sportivelor gay în Arabia Saudită
"Asta ne mai lipseşte". Un finanţator din Superligă a dezvăluit de ce nu l-a felicitat pe Gigi Becali | VIDEO EXCLUSIV "Asta ne mai lipseşte". Un finanţator din Superligă a dezvăluit de ce nu l-a felicitat pe Gigi Becali | VIDEO EXCLUSIV
Adrian Mutu, atac subtil la adresa conducerii CFR-ului! "Eu am fost acolo" | VIDEO EXCLUSIV Adrian Mutu, atac subtil la adresa conducerii CFR-ului! "Eu am fost acolo" | VIDEO EXCLUSIV
Cernea, apărat după ce a bruscat un copil de mingi! "L-a împins puţin cu burta" Cernea, apărat după ce a bruscat un copil de mingi! "L-a împins puţin cu burta"
S-a scris istorie în Ligue 1! Performanţa reuşită în campionatul francez după 47 ani S-a scris istorie în Ligue 1! Performanţa reuşită în campionatul francez după 47 ani
VIDEO | Corvinul - Şelimbăr, luni, de la 15:00, în direct pe Prima Sport 1. Duel tare în Liga 2 VIDEO | Corvinul - Şelimbăr, luni, de la 15:00, în direct pe Prima Sport 1. Duel tare în Liga 2

VIDEO | Chindia Târgovişte – Petrolul Ploieşti 2-3. Spectacol pe ”Ilie Oană”! Prahovenii obţin o victorie mare în inferioritate numerică

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 31 aug 2022

Petrolul Ploieşti s-a impus cu scorul de 3-2 în faţa formaţiei Chindia Târgovişte, în deplasare, într-un meci din etapa a opta a Superligii.

Lucian Dumitriu a reuşit o ”dublă” în prima repriză stabilind scorul pauzei cu cele două goluri marcate în minutele 8 şi 22. Târgoviştenii au egalat în repriza secundă, în numai cinci minute. Mai întâi a redus din diferenţă Daniel Popa (min. 75), iar Atanase a egalat în minutul 80. În minutul 82 Irobiso a readus la conducere echipa ploieşteană.

VIDEO | Chindia – Petrolul 2-3 (Popa 75, Atanase 80 / Dumitriu 7, 22, Irobiso 82), pe Prima Sport 2. Echipele de start:

• Chindia: Moldovan - Fernandez, Celea, Boldord - Akhmatov, Passaglia, Dumitraşcu, Ad. Ioniţă - Mihaiu, D. Popa, Popadiuc
  • Petrolul: Vâlceanu - Meijers, Huja, Tamaş - Borta, Dumitriu, Cebotaru, Ţicu - Jair, Ivanovski, G. Grozav

Minutul 90+5: Fluier final! Câştigă la capătul unei partide superbe, cu scorul de 3-2.

Minutul 82: GOL Petrolul! Prahovenii nu se lasă şi în inferioritate numerică revin la conducere, prin reuşita lui Irobiso.

Minutul 80: GOL Chindia! Revenire de senzaţie pentru trupa lui Mihalcea. Atanase egalează cu un şut superb la vinclu.

Minutul 75: GOL Chindia! Popa trimite imparabil din interiorul careului şi animă partida.

Minutul 69: Ivanovski a văzut al doilea cartonaş galben, după ce a lovit cu cotul la mijlocul terenului. Petrolul este nevoită să se descurce în inferioritate numerică.

Minutul 60: Vâlceanu a prins fără probleme execuţia lui Şerban.

Minutul 45+1: Pauză pe ”Ilie Oană”. Petrolul conduce cu 2-0.

Minutul 36: Akhmatov a avut şansa de a relansa partida, dar a tras în bară.

Minutul 33: Gicu Grozav a trimis foarte bine balonul dintr-o poziţie grea, dar Moldovan a reuşit să respingă.

Minutul 22: GOL Petrolul! Dumitriu reuşeşte ”dubla” cu o execuţie superbă cu capul, care a lovit bara şi l-a lăsat fără replică pe portarul Moldovan.

Minutul 7: GOL Petrolul! Valentin Ţicu centrează din flanc, iar Lucian Dumitriu este foarte bine plasat şi trimite în poartă din 7 metri.

Minutul 3: Şansă bună pentru Chindia. Vâlceanu a avut o super intervenţie la execuţia lui Akhmatov.

-----------------------------------------

Până acum, cele două echipe au avut evoluţii total diferite. În timp ce Petrolul a fost revelaţia noului sezon, Chindia gâfâie serios şi nu a obţinut nici măcar o victorie în Superligă. La finalul etapei trecute, Petrolul se afla pe locul 6 şi avea 11 puncte, în timp ce Chindia era penultima şi avea doar 2 puncte.

Chindia – Petrolul se joacă miercuri, de la ora 16.30,contează pentru etapa a opta din Superligă şi se vede în direct pe Prima Sport 2.