Constantin Budescu, OUT de la Farul Constantin Budescu, OUT de la Farul
S-a schimbat arbitrul pentru FCSB - Rapid! Kovacs, „retrogradat” după Barcelona - PSG. Cine va fi la centrul partidei de pe „Arena Naţională” S-a schimbat arbitrul pentru FCSB - Rapid! Kovacs, „retrogradat” după Barcelona - PSG. Cine va fi la centrul partidei de pe „Arena Naţională”
Scoţienii au făcut anunţul! Ianis Hagi, pe picior de plecare: „Pare inevitabil” Scoţienii au făcut anunţul! Ianis Hagi, pe picior de plecare: „Pare inevitabil”
Curăţenie totală la Universitatea Craiova după venirea lui Gâlcă! Doar 5 jucători sunt de neatins Curăţenie totală la Universitatea Craiova după venirea lui Gâlcă! Doar 5 jucători sunt de neatins
Guvernul american va despăgubi gimnastele care au fost victimele lui Larry Nassar Guvernul american va despăgubi gimnastele care au fost victimele lui Larry Nassar
Moment inedit în Conference League! A primit două cartonaşe galbene,dar nu a fost eliminat Moment inedit în Conference League! A primit două cartonaşe galbene,dar nu a fost eliminat

VIDEO | Dinamo - Poli Timişoara 1-1. Minaur - Gloria Buzău 1-1. ”Câinii” merg în play-off-ul Ligii 2, după ce au avut mari emoţii pe final

Liga II Publicat pe 12 mar 2023

Dinamo a încheiat la egalitate, scor 1-1 cu Poli Timişoara, din runda 19 a Ligii 2. Partida a putut fi urmărită în direct pe Prima Sport 1, online prin intermediul platformei PrimaPlay.ro şi în format live video pe site-ul PrimaSport.ro.

”Câinii” au înscris în minutul 2, dar reuşita a fost anulată pe motiv de offside, urmând ca dinamoviştii să rateze o dublă ocazie în minutul 36. ”Alb-roşii” au deschis scorul până la urmă, ajutaţi de gafa portarului timişorenilor, Iglesisas a trimis sub bară înainte de pauză.

Dinamo a avut emoţii mari pe finalul partidei în momentul în care Oanea a egalat în minutul 81, dar rezultatele din celelalte meciuri i-au ajutat pe ”câini” să termine pe locul 6, la egalitate de puncte cu Unirea Slobozia şi Gloria Buzău.

• Dinamo Bucureşti - 31 de puncte

Rezultate înregistrate în partidele disputate, duminică, în etapa a 19-a, ultima a sezonului regulat din Liga a 2-a

• Unirea Slobozia - FC Braşov 2-2

Dinamo - Poli Timişoara 1-1 (Iglesias D. 45+1' / Oanea C. 81')

• Dinamo: Oncescu - Moura, Giafer, Patriche, Amzăr - Larrucea, Iglesias, N. Roşu - I.Roşu, A. Bani, I.Borcea
  • Rezerve: Dujmovic, Bena, Demici, Ţîră, D. Irimia, Pop, Delciu, Florescu, Ghezali
  •
  • Poli Timişoara: D. Moldovan - D. Radu, Bocşan, Sekulic, Taub - Tihonen, C. Tudor - Gîdea, D. Benzar, Bîrnoi - Gavra
  • Rezerve: Murariu, Mada, Târşă, Stojanovic, Ţurcaş, Porumb, Marincu, Ignea, C. Oanea

Min. 90+5: Final de partidă! Câinii” merg în play-off-ul Ligii 2

Min. 83: Cartonaş roşu văzut de Milos Sekulic, fundaşul lui Poli.

Min. 81: GOOOL marcat de Poli Timişoara! Cătălin Oanea trimite un şut superb din afara careului, iar Oncescu este bătut şi Poli egalează.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+2: Final de primă repriză!

Min. 45+1: GOOOL marcat de Dinamo! Iglesias profită de gafa imensă a portarului timişorenilor şi deschide scorul înainte de pauză.

Min. 36: Ocazie mare pentru Dinamo! Roşu este găsit excelent în careu, dar şutul său este respins. Mingea sare la Iglesias, dar şi execuţia sa este blocată şi ”câinii” au obţinut doar lovitură de la colţul terenului.

Min. 2: Dinamo deschide scorul, dar reuşita lui Giafer este anulată pe motiv de offside.

Min. 1: A început partida!

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Minaur - Gloria Buzău 1-1 (Jarovic S. 45+3' / Boiciuc 79')

• Minaur: Avram – Chinde, Lazăr, Iacob, Mondragon, Stoian – Gneba, Dandea – Ivanovici – Berisha, Jarovic.
  • Rezerve: Băilă, Matei, Rotaru, Cin, Ciocan, Donca, Chitaş, Potcoavă, Simion.
  •
  • Gloria Buzău: Stoian – Oteliţă, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu – Gaitan, Lopez – Lazăr, Eduardo, Angelov – Vali Alexandru.
  • Rezerve: Rusu, Boiciuc, Munteanu, Greu, Marku, Godwin, Pandele, Şuteu, Trebotic.

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 79: GOOOL marcat de Gloria Buzău! Alex Boiciuc trimitea mingea în poartă din câţiva metri. Dinamo are mari emoţii pe final!

Min. 45+3: GOOOL marcat de Minaur Baia Mare! Veste excelentă pentru Dinamo! Jarovic reuşeşte să deschidă scorul cu o lovitură de cap.

Min. 1: A început partida!

Dinamo a început anul perfect, cu trei victorii pe linie în Liga 2 şi se află pe poziţia a şasea înaintea ultimului meci din sezonul regulat. Cu o victorie în faţa timişorenilor, ”câinii” îşi asigură poziţia în play-off, indiferent de celelalte rezultate.

De cealaltă parte, Poli Timişoara pare victimă sigură, cel puţin pe hârtie. Timişorenii se află pe locul 19 în Liga 2, la eglaitate de puncte cu ultima clasată şi au înregistrat două înfrângeri în acest an.