Decizie cu privire la viitorul celor de la Voluntari, după retrogradarea în Liga 2 Decizie cu privire la viitorul celor de la Voluntari, după retrogradarea în Liga 2
”Îl vom adăuga pe grupul jucătorilor”. Malcom Edjouma, revenire de senzaţie în Superliga ”Îl vom adăuga pe grupul jucătorilor”. Malcom Edjouma, revenire de senzaţie în Superliga
Noul antrenor al Rapidului ar putea fi prezent la meciul cu FCSB Noul antrenor al Rapidului ar putea fi prezent la meciul cu FCSB
Tudor Băluţă, dorit de o formaţie ce s-a salvat cu emoţii de la retrogradare Tudor Băluţă, dorit de o formaţie ce s-a salvat cu emoţii de la retrogradare
Ronald Araujo ar putea pleca de la FC Barcelona pentru 100 de milioane de euro Ronald Araujo ar putea pleca de la FC Barcelona pentru 100 de milioane de euro
Şahul susţine sportivii paralimpici din Polonia, care vor merge la JO de la Paris Şahul susţine sportivii paralimpici din Polonia, care vor merge la JO de la Paris

VIDEO ǀ Dinamo – Sepsi 0-3. Covăsnenii au marcat la singurele şuturi pe poartă

Dinamo Publicat pe 31 iul 2023

Sepsi OSK a câştigat în deplasare, scor 3-0, cu Dinamo Bucureşti, în ultimul meci al etapei a treia din Superligă.

Dinamo a jucat curajos în prima repriză a meciului cu Sepsi, de pe stadionul Arcul de Triumf, însă prima ocazie mare a meciului a aparţinut oaspeţilor. În minutul 12, Roland Varga a profitat de o gafă a lui Ricardo Grigore şi a şutat de la marginea careului, din poziţie bună, însă balonul s-a dus peste poartă. În minutul 30 Denis Politic a primit de la Gregorio, în careu, singur cu portarul, dar Niczuly a respins şutul dinamovistului.

Sepsi a deschis scorul în minutul 41, când Safranko a primit o pasă de la Roland Varga, în careu, şi a marcat, aducându-şi echipa în avantaj. În repriza secundă Larrucea a trimis în bară, în minutul 72, apoi Niczuly a respins şutul lui Neluţ Roşu din minutul 74, însă cei care au marcat au fost tot oaspeţii de la Sepsi. Marius Ştefănescu a trimis în bară, Alimi a înscris, iar arbitrul asistent a semnalizat un ofsaid. Faza a fost verificată de VAR şi golul a fost acordat. Sepsi a câştigat însă cu 3-0, după ce Aganovic a marcat la ultima fază a meciului, în minutul 90+6.

Covăsnenii sunt pe locul 3 în clasament, cu 7 puncte, în timp ce Dinamo este lanterna roşie, ocupând locul 16, fără punct câştigat în trei etape.

Dinamo – Sepsi 0-3 (Safranko 41, Alimi 83, Aganovic 90+6), la Prima Sport 1. Echipele de start:

• Dinamo: Golubovic - Cr. Costin, Giafer, R. Grigore, Moura - Larrucea - Bani, N. Roşu, Iglesias, Politic - Gregorio
  • Sepsi: Niczuly - Oteliţă, Bălaşa, Ninaj, Dumitrescu - Aganovic, Alimi - Varga, Kallaku, Damaşcan - Safranko

Minutul 90+9: Sepsi se impune cu 3-0.

Minutul 90+6: GOL Sepsi! Aganovic este lansat la mijlocul terenului, ia o cursă pe cont propriu şi face 3-0.

Minutul 83: GOL Sepsi! Alimi înscrie, reuşita este anulată în prima fază pentru offside, dar ulterior e validată la VAR.

Minutul 74: O nouă şansă mare pentru Dinamo! Roşu reia acrobatic, dar Niczuly respinge cu ceva emoţii în lateral.

Minutul 72: Larrucea reia excelent din voleu, dar mingea loveşte bara transversală.

Minutul 45+3: Pauză! Sepsi conduce la pauză cu 1-0.

Minutul 41: GOL Sepsi! Aganovic recuperează mingea şi centrează pe jos, de unde Safranko reia din 5 metri.

Minutul 30: Dumitrescu greşeşte grav şi dă o pasă aiurea. Mingea ajunge la Politic, care însă nu îl învinge pe Niczuly.

-----------------------------------

Chiar dacă reprezintă unul dintre cele mai puternice nume din istoria fotbalului românesc, Dinamo nu a putut să îşi depăşească, în primele două etape, condiţia de nou-promovată. ”Câinii roşii” au înregistrat două eşecuri în derby-urile cu Universitatea Craiova (2-0 acasă) şi FCSB (2-1 în deplasare).

Sepsi Sfântu Gheorghe, câştigătoarea Cupei şi Supercupei României, şi-a respectat statutul de formaţie candidată la play-off-ul Superligii. Covăsnenii au remizat la 0 cu Rapid în Giuleşti şi au învins, la Sfântu Gheorghe (1-0), FC ”U” Craiova.

În ciuda diferenţei mari de valoare dintre cele două echipe, Sepsi a câştigat cu emoţii împotriva lui Dinamo în grupele Cupei României, cu scorul de 3-2, într-un meci din stagiunea trecută.

Sursa foto: Sport Pictures