VIDEO | Barcelona - Valencia 4-2. Catalanii revin pe locul secund, însă mai au şanse infime la titlu VIDEO | Barcelona - Valencia 4-2. Catalanii revin pe locul secund, însă mai au şanse infime la titlu
Nigeria a anunţat numele noului selecţioner Nigeria a anunţat numele noului selecţioner
”După ce au bătut pe FCSB, s-au crezut campioni!”. Vasile Miriuţă ”răsuceşte cuţitul în rana” Giuleştenilor după ce au pierdut şi cu Universitatea Craiova | VIDEO EXCLUSIV

Genoa - Cagliari 3-0. Gazdele îşi asigură rămânerea în Serie A Genoa - Cagliari 3-0. Gazdele îşi asigură rămânerea în Serie A
VIDEO | Bogdan Lobonţ, deranjat de mai multe întrebări după eşecul cu Universitatea Craiova. ”Eu discuţii cu conducerea am în fiecare zi” VIDEO | Bogdan Lobonţ, deranjat de mai multe întrebări după eşecul cu Universitatea Craiova. ”Eu discuţii cu conducerea am în fiecare zi”
VIDEO | ”Trebuie să avem mai multă siguranţă”. Costel Gâlcă are un început de mandat bun VIDEO | ”Trebuie să avem mai multă siguranţă”. Costel Gâlcă are un început de mandat bun

VIDEO | E Bai(a)ram la olteni! Koljic face „dubla” în prelungiri, iar Craiova trece de Astra

Fotbal Internațional Publicat pe 19 iun 2020

Universitatea Craiova continuă cursa de urmărire a liderului, după victoria obţinută în această seară, 2-1 cu Astra Giurgiu, pe teren propriu.

După o primă repriză palidă, în care oltenii nu au fost deloc convingători, partea secundă a meciului a arătat o echipă a Craiovei dezlănţuită. Iureşul gazdelor nu a rămas fără urmări pe tabelă. În minutul 45, Cicăldău i-a trimis o pasă de excepţie lui Koljic, iar acesta nu avea cum să rateze de la doar câţiva metri. Şi tot băieţii lui Bergodi au fost mai prezenţi în ofensivă şi după deschiderea scorului, însă golul avea să cadă surprinzător în cealaltă poartă. În loc de 2-0, scorul a devenit 1-1, din minutul 71, Baicu a înscris cu un şut violent din interiorul careului, la mai puţin de un minut după ce a fost introdus pe teren. Fără „gurile de tun” Alibec şi Budescu, giurgiuvenii au continuat să fie periculoşi, dar când nimeni nu se mai aştepta a lovit tot Universitatea.

În minutele suplimentare, Baiaram a luat pe cont propriu o acţiune şi i-a pasat în faţa porţii lui Koljic, care a realizat „dubla” şi le-a adus o victorie extrem de importantă oltenilor.

După acest succes, Craiova face 29 de puncte şi se apropie la 4 lungimi în spatele liderului CFR Cluj. FCSB, echipă care are 26 de puncte, e pe ultima treaptă a podiumului, iar pe următoarele locuri se situează Astra (25 de puncte), FC Botoşani (24) şi Gaz Metan Mediaş (24), ultimele două departajate de golaveraj.