Neil Lennon, ofertat de o altă echipă din Superligă Neil Lennon, ofertat de o altă echipă din Superligă
Formaţia din Premier League a renunţat la apel, după ce a fost sancţionată cu două puncte Formaţia din Premier League a renunţat la apel, după ce a fost sancţionată cu două puncte
Scandal monstru în Ghencea! "Steaua a ajuns să fie batjocorită" Scandal monstru în Ghencea! "Steaua a ajuns să fie batjocorită"
Denis Alibec, foarte aproape de revenirea în România! Atacantul s-a decis unde va juca Denis Alibec, foarte aproape de revenirea în România! Atacantul s-a decis unde va juca
Dan Petrescu, verdict ferm înaintea meciului cu FCSB. "Numai aşa putem avea un rezultat pozitiv" Dan Petrescu, verdict ferm înaintea meciului cu FCSB. "Numai aşa putem avea un rezultat pozitiv"
Irina Begu este în turul trei la Roma, după ce adversara sa a abandonat Irina Begu este în turul trei la Roma, după ce adversara sa a abandonat

VIDEO ǀ Farul – FCSB 0-1. O decizie controversată de arbitraj a decis derby-ul

FCSB Publicat pe 17 sep 2023

FCSB a învins în deplasare, scor 1-0, formaţia Farul Constanţa, graţie unui penalty contestat de campioana României.

În finalul primei reprize, Compagno a înscris din pasa lui Ovidiu Popescu, în minutul 45+2, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid. În minutul 55 arbitrul Sebastian Colţescu a acordat penalti pentru un contact între Tudor Băluţă şi Adrian Şut, iar Darius Olaru a transformat lovitura de pedeapsă.

Farul a replicat prin lovitura de cap pe lângă poartă, din minutul 60, dar campioana a mai avut un şut pe poartă în minutul 89 din repriza secundă, când Târnovanu a intervenit senzaţional la şutul lui Andronache, şi FCSB s-a impus cu 1-0, păstrându-şi prima poziţie din clasament cu 21 de puncte. Farul a pierdut al cincilea meci şi ocupă poziţia a 11-a, cu 9 puncte.

Farul - FCSB 0-1 (Olaru 56-penalty)

• Farul: Aioani - Dussaut, Larie (cpt.), Artean, Kiki - Băluţă, Nedelcu, Grameni - Grigoryan, L. Munteanu, Budescu
    Rezerve: Buzbuchi - Sîrbu, M. Popescu, Boli, N. Popescu, Vînă, Mazilu, Andronache, Sali
    Antrenor: Gheorghe Hagi
  • FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic - Ov. Popescu, Şut, Olaru (cpt.) - Oct. Popescu, Compagno, Fl. Coman
    Rezerve: A. Vlad - V. Creţu, Panţîru, Haruţ, Miculescu, Lixandru, M. Toma, Radaslavescu, Djokovic
    Antrenor: Elias Charalambous

Minutul 89: Andronache culcă un adversar şi reia din 10 metri, dar Târnovanu respinge cu un super reflex.

Minutul 55: GOL FCSB! Penalty dictat foarteu uşor, după un contact între Băluţă şi Şut. Olaru a transformat.

Minutul 45+3: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 45+2: Compagno reia în poartă din 5 metri centrarea lui Ovidiu Popescu. Reuşita este anulată corect, deoarece atacantul este clar în afara jocului.

Minutul 35: Budescu trage în forţă din lovitură liberă, iar Târnovanu prinde cu ceva emoţii.

Minutul 32: Munteanu reia puţin pe lângă poartă din câţiva metri, după o centrare de la Grigoryan.

Minutuş 29: Ovidiu Popescu scoate la Compagno în careu. Italianul reia din întoarcere, dar Aioani respinge în corner.

UPDATE: FCSB nu va miza pe Alex Băluţă în acest meci, din cauza unei accidentări, astfel că mijlocaşul a fost scos din lot.

Farul – FCSB, la Prima Sport 1, duminică, de la 21:45

Cu 6 victorii şi doar o înfrângere din 7 meciuri jucate, şi un golaveraj solid de 14-5, FCSB are parte de un start aproape perfect de sezon pe plan intern, fiind lidera campionatului cu un total de 18 puncte.

Acelaşi lucru nu se poate spune despre campioana en-titre. Farul Constanţa este de nerecunoscut, ocupând un modest loc 10 în clasament cu doar 9 puncte adjudecate. Dobrogenii au pierdut de 4 ori şi au învins în alte 3 rânduri, ajungând astfel să aibă golaveraj negativ (11-14).

Sezonul trecut, cele două formaţii care s-au luptat ”cot la cot” pentru titlul de campioană până în penultima etapă a play-off-ului s-au întâlnit de 4 ori. ”Marinarii” au câştigat 3 confruntări (3-1 la Constanţa în turul sezonului regular, 3-2 pe Arena Naţională în returul sezonului regular, scor repetat în ”finala campionatului” din returul play-off-ului de la Constanţa). ”Roş-albaştrii” s-au impus o singură dată, cu 2-1 pe Arena Naţională, la meciul din turul play-off-ului.

Echipele probabile:

• Farul (4-3-3): Aioani - Dussaut, Boli, M. Popescu, Kiki - Artean, Nedelcu, Grameni - Vînă, L. Munteanu, Ad. Mazilu
  • Rezerve: Buzbuchi, Queiros, T. Băluţă, Rivaldinho, Budescu, Sârbu, Grigoryan, Sali, N. Popescu
  • Absenţi: Larie (accidentat)
  • Antrenor: Gheorghe Hagi
  •
  • FCSB (4-3-3): Târnovanu - Pantea, Dawa, Ngezana, Radunovic - Djokovic, Adrian Şut, Olaru - Fl. Coman, Compagno, Oct. Popescu
  • Rezerve: Udrea, V. Creţu, Panţîru, Haruţ, Miculescu, Gogescu, Lixandru, Al. Băluţă, Radaslavescu, Ovidiu Popescu
  • Absenţi: A. Vlad, Chiricheş (accidentat)
  • Antrenor: Elias Charalambous