VIDEO | Tottenham - Manchester City 0-2! Victorie importantă pentru trupa lui Guardiola! Drăguşin a fost integralist şi a avut o prestaţie solidă VIDEO | Tottenham - Manchester City 0-2! Victorie importantă pentru trupa lui Guardiola! Drăguşin a fost integralist şi a avut o prestaţie solidă
Antrenorul Marcelo Gallardo va pleca de la Al-Ittihad Antrenorul Marcelo Gallardo va pleca de la Al-Ittihad
VIDEO | Zidul Drăguşin! Românul a intervenit fabulos cu capul la şutul trimis de Bernardo Silva VIDEO | Zidul Drăguşin! Românul a intervenit fabulos cu capul la şutul trimis de Bernardo Silva
VIDEO | A încercat să intre în istorie! Ianis Hagi a vrut să îi dea gol lui Real Madrid de la mijlocul terenului VIDEO | A încercat să intre în istorie! Ianis Hagi a vrut să îi dea gol lui Real Madrid de la mijlocul terenului
VIDEO | UBT Cluj - CSM Oradea 74-69. Campioana în exerciţiu mai face un pas spre un nou titlu VIDEO | UBT Cluj - CSM Oradea 74-69. Campioana în exerciţiu mai face un pas spre un nou titlu
VIDEO | Real Madrid - Alaves, 5-0! Recital oferit de elevii lui Carlo Ancelotti! Ianis Hagi, prestaţie solidă VIDEO | Real Madrid - Alaves, 5-0! Recital oferit de elevii lui Carlo Ancelotti! Ianis Hagi, prestaţie solidă

VIDEO | Farul - Rapid 0-0. Gazdele au avut trei goluri anulate!

Rapid Publicat de Daian Cutu pe 20 dec 2023

Rapid Bucureşti a obţinut un egal în deplasare, scor 0-0, cu echipa campioană a României, Farul Constanţa, în etapa a 21-a din Superligă.

Farul a înscris încă din minutul 2, prin Louis Munteanu, dar golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid. Giuleştenii au replicat prin ocazia lui Borja Valle, şut pe lângă poartă, în minutul 8.

După cinci minute Vînă a lovit bara, iar Funsho Bamgboye a trimis pe lângă poartă în minutul 23. Gazdele au mai avut un gol anulat în minutul 45+2, la Artean, şi încă unul în minutul 59, la Mazilu, jucător aflat la ultimul meci pentru constănţeni. S-a încheiat 0-0, iar Rapid se află la al şaselea meci consecutiv fără victorie în Superligă, dintre acestea patru fiind rezultate de 0-0.

Echipa lui Cristiano Bergodi ocupă locul 3 în clasament, cu 33 de puncte. Farul are 30 de puncte şi este pe poziţia a cincea.

VIDEO | Farul - Rapid 0-0, pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• Farul: Aioani - Sîrbu, Boli, M. Popescu, Dussaut - Vînă, Artean, Grameni - Budescu - Ad. Mazilu, L. Munteanu
  • Rapid: H. Moldovan - I. Cristea, Săpunaru, P. Iacob, Braun - Funsho, Cîrjan, Albu, Papeau - Al. Ioniţă II - Valle

Minutul 90+5: Pauză! Se termină 0-0.

Minutul 58: Mazilu reia din prim o minge respinsă de Moldovan. Şi acest gol este anulat, deoarece Budescua faultat la mijlocul terenului.

Minutul 45+4: Pauză! Este 0-0.

Minutul 45+2: Artean reia în poartă lovitura liberă trimisă de Budescu, reuşita este anulată pentru offside.

Mintul 24: Ioniţă centrează pe 5 metri, iar Funsho deviază pe lângă.

Minutul 13: Vînă trage din unghi, iar mingea deviată loveşte bara.

Minutul 3: Replica vine imediat prin Papeau, dar Aioani iese bine şi blochează.

Minutul 2: Mazilu scapă singur cu Moldovan şi înscrie, dar reuşita este anulată corect pentru offside.

-------------------------------------------------

Farul a avut un sezon mult sub aşteptări. După ce a cucerit titlul, echipa lui Hagi nu a mai avut în acest sezon aceleaşi rezultate. Echipa de la malul mării are ca obiectiv în acest sezon clasarea pe un loc de play-off. Farul este pe locul 7, cu 29 de puncte.

La Rapid, lucrurie s-au tensionat după ce echipa are o serie de meciuri fără victorie. Cristiano Bergodi ar trebui să câştige meciul pentru a diminua din presiune. Giuleştenii sunt pe locul 4, cu 32 de puncte.