Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului Răsturnare de situaţie! Florinel Coman ar putea să nu mai plece în Qatar la finalul campionatului
Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV Bogdan Lobonţ nu ar fi antrenorul Rapidului | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima Sport 1! Duel tare în lupta pentru cupele europene VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj, astăzi, de la ora 21:45, în direct la Prima Sport 1! Duel tare în lupta pentru cupele europene
VIDEO | Hermannstadt - Petrolul, astăzi, de la ora 19:00, în direct la Prima Sport 1! Meci cu tentă amicală în Superligă VIDEO | Hermannstadt - Petrolul, astăzi, de la ora 19:00, în direct la Prima Sport 1! Meci cu tentă amicală în Superligă
VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi, astăzi, de la 16:45, în direct la Prima Sport 1! Meci tare în play-out VIDEO | UTA Arad - Oţelul Galaţi, astăzi, de la 16:45, în direct la Prima Sport 1! Meci tare în play-out
”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm! ”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm!

VIDEO | Farul - Sepsi 2-1. Trupa lui Gică Hagi începe cu dreptul play-off-ul

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 19 mar 2023

Farul Constanţa a învins pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Sepsi OSK, în prima etapă din play-off-ul Superligii.

Meciul de la Ovidiu a fost deschis de bara lui Aganovic, din minutul 18, şi a fost continuat de deschiderea scorului, reuşită de gazde. Grameni a înscris în minutul 28 cu un şut de la marginea careului, la o minge respinsă de Niczuly. În startul reprizei secunde, minutul 46, Adrian Mazilu a marcat pentru 2-0 din centrarea lui Băluţă. Sepsi a redus din diferenţă în minutul 59, când Tudorie a înscris din pasa lui Ştefănescu.

Farul a ajuns la 35 de puncte în play-off şi este lider, în timp ce Sepsi este pe ultima poziţie, a şasea, cu 21 de puncte.

VIDEO | Farul Constanţa - Sepsi 2-1 (Grameni 28, Mazilu 46 / Tudorie 58), pe Prima Sport 1 şi online pe PrimaPlay. Echipele de start:

• Farul: Aioani - Kiki, Larie, Artean, Borza - T. Băluţă, D. Nedelcu, Grameni - Mazilu, Alibec, L. Munteanu
  • Sepsi: Niczuly - Dimitrov, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu - Aganovic, J. Rodriguez, Papa, M. Ştefănescu - Tudorie, Rondon

Minutul 90+3: Fluier final! Farul se impune cu 2-1!

Minutul 58: GOL Sepsi! Ştefănescu trimite o pasă ce păcăleşte defensiva Farului, iar Tudorie îşi face un cadou frumos de ziua sa şi reduce diferenţa.

Minutul 46: GOL Farul! Defensiva oaspeţilor este prinsă pe picior greşit. Băluţă centrează din banda dreaptă, iar Mazilu reia din prima.

Minutul 45+2: Pauză! Farul conduce cu 1-0.

Minutul 45+1: Şansă mare irosită de Sepsi! Tudorie reia pe lângă portă, după o minge ce a fost omisă de Artean.

Minitul 28: GOL Farul! Niczuly respinge, Grameni este liber în afara careului şi marchează cu un şut superb, care s-a dus lângă bară.

Minutul 17: Aioani este ieşit din poartă, Aganovic îl lobează, dar mingea loveşte bara.

----------------------------------

Farul Constanţa este lider în Superligă. Echipa lui Gică Hagi a acumulat 32 de puncte şi este la egalitate cu cu CFR. Sepsi pare cel mai uşor adversar din play-off, iar Gică Hagi va încerca să acumuleze cele 3 puncte.

În tabăra opusă, Sepsi s-a calificat ”pe ultima sută de metri” în play-off. Echipa lui Cristiano Bergodi a câştigat cu 4-0 în faţa celor de la FC U Craiova 1948.

Sepsi este pe locul 6 în play-off, cu 21 de puncte.