LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul
Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani
Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte
VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament
Campioana CSM Bucureşti  a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României Campioana CSM Bucureşti a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României
Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova

VIDEO | Farul - Sepsi 2-1. Trupa lui Gică Hagi începe cu dreptul play-off-ul

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 19 mar 2023

Farul Constanţa a învins pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Sepsi OSK, în prima etapă din play-off-ul Superligii.

Meciul de la Ovidiu a fost deschis de bara lui Aganovic, din minutul 18, şi a fost continuat de deschiderea scorului, reuşită de gazde. Grameni a înscris în minutul 28 cu un şut de la marginea careului, la o minge respinsă de Niczuly. În startul reprizei secunde, minutul 46, Adrian Mazilu a marcat pentru 2-0 din centrarea lui Băluţă. Sepsi a redus din diferenţă în minutul 59, când Tudorie a înscris din pasa lui Ştefănescu.

Farul a ajuns la 35 de puncte în play-off şi este lider, în timp ce Sepsi este pe ultima poziţie, a şasea, cu 21 de puncte.

VIDEO | Farul Constanţa - Sepsi 2-1 (Grameni 28, Mazilu 46 / Tudorie 58), pe Prima Sport 1 şi online pe PrimaPlay. Echipele de start:

• Farul: Aioani - Kiki, Larie, Artean, Borza - T. Băluţă, D. Nedelcu, Grameni - Mazilu, Alibec, L. Munteanu
  • Sepsi: Niczuly - Dimitrov, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu - Aganovic, J. Rodriguez, Papa, M. Ştefănescu - Tudorie, Rondon

Minutul 90+3: Fluier final! Farul se impune cu 2-1!

Minutul 58: GOL Sepsi! Ştefănescu trimite o pasă ce păcăleşte defensiva Farului, iar Tudorie îşi face un cadou frumos de ziua sa şi reduce diferenţa.

Minutul 46: GOL Farul! Defensiva oaspeţilor este prinsă pe picior greşit. Băluţă centrează din banda dreaptă, iar Mazilu reia din prima.

Minutul 45+2: Pauză! Farul conduce cu 1-0.

Minutul 45+1: Şansă mare irosită de Sepsi! Tudorie reia pe lângă portă, după o minge ce a fost omisă de Artean.

Minitul 28: GOL Farul! Niczuly respinge, Grameni este liber în afara careului şi marchează cu un şut superb, care s-a dus lângă bară.

Minutul 17: Aioani este ieşit din poartă, Aganovic îl lobează, dar mingea loveşte bara.

----------------------------------

Farul Constanţa este lider în Superligă. Echipa lui Gică Hagi a acumulat 32 de puncte şi este la egalitate cu cu CFR. Sepsi pare cel mai uşor adversar din play-off, iar Gică Hagi va încerca să acumuleze cele 3 puncte.

În tabăra opusă, Sepsi s-a calificat ”pe ultima sută de metri” în play-off. Echipa lui Cristiano Bergodi a câştigat cu 4-0 în faţa celor de la FC U Craiova 1948.

Sepsi este pe locul 6 în play-off, cu 21 de puncte.