Problemele continuă la Rapid! Conflictul care ar fi izbucnit între jucători. Ce a spus fostul jucător: „Nu ştiu dacă e masa de adio” Problemele continuă la Rapid! Conflictul care ar fi izbucnit între jucători. Ce a spus fostul jucător: „Nu ştiu dacă e masa de adio”
Adrian Newey ar putea ajunge la Ferrari în primăvara anului 2025 Adrian Newey ar putea ajunge la Ferrari în primăvara anului 2025
GP-ul Kazahstanului a fost amânat din cauza inundaţiilor GP-ul Kazahstanului a fost amânat din cauza inundaţiilor
România a obţinut 11 medalii de aur în prima zi de participare la Campionatul European de Culturism şi Fitness 2024 România a obţinut 11 medalii de aur în prima zi de participare la Campionatul European de Culturism şi Fitness 2024
Dinamo Bucureşti va întâlni SG Flensburg-Handewitt în semifinala European League, de la Hamburg Dinamo Bucureşti va întâlni SG Flensburg-Handewitt în semifinala European League, de la Hamburg
Victor Piţurcă aruncă săgeţi către patronul Universităţii Craiova. „Ţin minte nişte declaraţii urâte ale lui Mihai Rotaru” Victor Piţurcă aruncă săgeţi către patronul Universităţii Craiova. „Ţin minte nişte declaraţii urâte ale lui Mihai Rotaru”

VIDEO ǀ FC Botoşani – Universitatea Craiova 1-0. Prestaţie foarte modestă a oltenilor

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 21 ian 2023

FC Botoşani a învins pe teren propriu formaţia Universitatea Craiova, scor 1-0, într-un meci al etapei a 22-a din Superligă.

Eugen Neagoe a debutat cu o înfrângere pe banca echipei craiovene. Gazdele au înscris unicul gol al meciului în minutul 35, când Mailat a înscris la o minge respinsă de Roguljic.

După finalul meciului jucătorii olteni au protestat, iar arbitrul Radu Petrescu a dat un cartonaş galben lui Creţu şi a mai rămas câteva minute pe teren înainte de a pleca la vestiare.

FC Botoşani a acumulat 24 de puncte şi este pe locul 10, în timp ce CS Universitatea Craiova se află pe locul 5, cu 38 de puncte.

VIDEO ǀ FC Botoşani – Universitatea Craiova 1-0 (Mailat 35), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• FC Botoşani: 1. Pap - 14. Mboko, 3. Mutombo, 32. Şeroni, 30. Ţigănaşu - 4. Ivanov, 6. Dican, 99 Zabou - 77. Dragu, 10. M. Roman II, 26. Mailat
  • Universitatea Craiova: 87. Arlauskis - 23. Căpăţăînă, 25. Găman, 3. Mitrea, 5. Vătăjelu - 4. A. Creţu, 6. V. Screciu - 16. D. Nistor - 24. Roguljic, 20. J Markovic, 9. A. Ivan

Minutul 90+5: Fluier final! FC Botoşani se impune cu 1-0.

Minutul 70: Oltenii au trecut pe lângă egalare. Creţu reia puţin pe lângă poartă, dintr-o centrare expediată de Vătăjelu.

Minutul 69: Şeroni reia din volei dintr-o poziţie bună pe lângă poartă.

Minutul 45+3: Pauză! FC Botoşani conduce cu 1-0.

Minutul 35: GOL Botoşani! Moldovenii deschide scorul, pe fondul unei perioade bune de joc. Mailat profită de o desincronizare a oltenilor şi marchează.

Minutul 24: Moldovenii cer un fault, după un duel între Găman şi Zabou. Centralul a dictat fault în atac.

Minutul 2: Creţu trimite o centrare în careu, dar Nistor ratează prima mare ocazie a partidei.

----------------------------------

Deruta moldovenilor şi problemele lor evidente ar putea fi speculate de „vulpoiul” Eugen Neagoe, omul care a lăsat-o în iarnă pe Universitatea Cluj pentru a-şi antrena echipa de suflet, CSU Craiova. Neagoe a promis că va da totul pentru a întrerupe dominaţia CFR-ului, care câştigă titlu după titlu în ultimii ani şi nu pare să aibă rivală printre echipe modeste din Superligă.

În tur, în Bănie, oltenii s-au impus greu, scor 1-0, într-un meci în care FC Botoşani a acuzat maniera de arbitraj.

Înaintea meciului din Moldova, CSU Craiova se află pe poziţia a cincea şi are 38 de puncte, în timp ce gazdele sunt pe locul 13 şi au 21 de puncte.