VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen 2-1. Remontada realizată de Joselu îi duce pe ”galactici” în finala Ligii Campionilor VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen 2-1. Remontada realizată de Joselu îi duce pe ”galactici” în finala Ligii Campionilor
Flacăra olimpică a ajuns în Franţa. Momente spectaculoase la Marsilia Flacăra olimpică a ajuns în Franţa. Momente spectaculoase la Marsilia
A jucat în semifinala ”UEFAntastică” şi acum a intrat în politică. Candidează pentru o funcţie importantă A jucat în semifinala ”UEFAntastică” şi acum a intrat în politică. Candidează pentru o funcţie importantă
”Este o listă mult mai lungă”. Denis Politic, dorit de o formaţie cu pretenţii din Superliga ”Este o listă mult mai lungă”. Denis Politic, dorit de o formaţie cu pretenţii din Superliga
Fiorentina, prima finalistă a Conference League. Italienii au trecut de Club Brugge Fiorentina, prima finalistă a Conference League. Italienii au trecut de Club Brugge
Jose Mourinho regretă că a refuzat să antreneze Portugalia. "Am făcut o greşeală" Jose Mourinho regretă că a refuzat să antreneze Portugalia. "Am făcut o greşeală"

VIDEO | FC Hermannstadt - Sepsi 1-1. Ambele formaţii vor lupta la play-off în noul an

Superliga Publicat pe 21 dec 2023

Hermannstadt a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Sepsi Osk, în etapa a 21-a din Superligă.

Sepsi este neînvinsă în campionat cu Bernd Storck pe bancă.

La Sibiu scorula fost deschis de gazde încă din minutul 6, când Jipa a şutat frumos, de la marginea careului, şi l-a învins pe Niczuly. Gazdele au trecut pe lângă majorarea scorului în minutul 33, la ocazia lui Baba Alhassan, în timp ce oaspeţii au replicat prin şansa lui Akos Kecskes – minge trimisă pe lângă poartă, cu o lovitură de cap. Sepsi a mai avut o fază periculoasă în repriza secundă, la şutul lui Kallaku, scos de Căbuz, şi, în minutul 70, Safranko a reuşit să înscrie, dar, după consultarea VAR, arbitrul a anulat golul lui Sepsi pentru un fault al lui Alimi, comis într-o fază premergătoare golului. În cele din urmă oaspeţii au egalat prin Kallaku şi meciul s-a terminat 1-1.

În clasament Sepsi ocupă locul 5, cu 30 de puncte, iar Hermannstadt are 29 de puncte şi se află pe locul 7.

VIDEO | Hermannstadt - Sepsi 1-1 (Jipa 6 / Kallaku 80), în direct pe Prima Sport 2 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, Bejan (cpt.), Al. Oroian - Balaure, Mino Sota, Alhassan, Jipa - G. Iancu, D. Paraschiv
  • Sepsi: Niczuly (cpt.) - D. Ciobotariu, Kecskes, Ninaj - Oteliţă, Alimi, Păun, Ştefănescu - C. Matei, Safranko, Damaşcan

Minutul 90+5: Final de meci! Se termină 1-1.

Minutul 80: GOL Sepsi! Acţiune superbă a oaspeţilor, iar Kallaku egalează, cu un şut din prima.

Minutul 70: Ştefan accelerează şi centrează pe jos. Safranko îi ia faţa lui Beja şi reia din câţiva metri. Reuşita este anulată la VAR pentru un fault comis de Alimi.

Minutul 57: Gabi Iancu reia în forţă din 5 metri o minge centrată. Niczuly respinge.

Minutul 45+2: Pauză! Hermannstadt conduce cu 1-0.

Minutul 37: Ciobotariu reia cu capul puţin pe lângă poartă o minge trimisă din lovitură liberă laterală de Ştefănescu.

Minutul 33: Balaure pasează la Alhassan, ghanezul îl culcă pe Niczuly, dar trage în plasa laterală.

Minutul 8: Ştefănescu îl lansează pe Matei, care ratează din poziţie de singur cu portarul.

Minutul 6: GOL Hermannstadt! Iancu trimite din flanc la Jipa, care reia cu o execuţie fină din marginea careului.

--------------------------------------------------------

FC Hermannstadt vine după înfrângerea din etapa trecută, scor 3-0, cu FCSB şi se află pe poziţia a 8-a în Superliga, la doar un punct de play-off. Sibienii au o singură victorie în ultimele 5 etape din campionat.

De cealaltă parte, Sepsi are trei victorii consecutive în Superliga şi se află pe locul 5 în campionat. Covăsnenii vin după victoria cu 2-1 în faţa CFR-ului, meci în care au revenit de la 1-0.

Meciu dintre cele două formaţii, din turul sezonului regulat s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.