Iosif Rotariu a luat în derâdere titlul câştigat de FCSB! ”Mi s-a părut slab” Iosif Rotariu a luat în derâdere titlul câştigat de FCSB! ”Mi s-a părut slab”
”Au existat deja contacte cu anturajul jucătorului”. Ionuţ Radu, pe punctul să schimbe clubul ”Au existat deja contacte cu anturajul jucătorului”. Ionuţ Radu, pe punctul să schimbe clubul
O echipă cu pretenţii din Liga 2 va avea drept de promovare din sezonul viitor! ”Vom primi CIS-ul săptămâna viitoare” O echipă cu pretenţii din Liga 2 va avea drept de promovare din sezonul viitor! ”Vom primi CIS-ul săptămâna viitoare”
Fundaşul cu care FCSB va da lovitura. ”Mutarea se poate realiza” Fundaşul cu care FCSB va da lovitura. ”Mutarea se poate realiza”
Dan Şucu i-a pregătit lui Neil Lennon un salariu astronomic Dan Şucu i-a pregătit lui Neil Lennon un salariu astronomic
Thomas Tuchel şi-a confirmat plecarea de la Bayern Munchen. “Este ultima mea conferinţă de presă” Thomas Tuchel şi-a confirmat plecarea de la Bayern Munchen. “Este ultima mea conferinţă de presă”

VIDEO ǀ FCU Craiova – Sepsi 2-1. Oltenii au marcat golul victorie în ultimele minute

FC U Craiova 1948 Publicat pe 27 nov 2023

FCU Craiova 1948 a câştigat, scor 2-1, meciul susţinut, luni, pe teren propriu, în compania echipei Sepsi OSK, în etapa a 17-a a Superligii.

Pentru FCU Craiova 1948 a marcat Blănuţă, în minutul 10, în timp ce Sepsi a egalat scorul prin Matei, în minutul 31. Golul victoriei a fost marcat de Lacroix, în minutul 90+2. Craiovenii au obţinut prima victorie după 8 etape.

În clasament, Sepsi ocupă locul 10, cu 20 de puncte, iar craiovenii sunt pe locul 14, cu 18 puncte.

FCU Craiova – Sepsi 2-1 (Blănuţă V. 10', Lacroix L. 90+2' / Matei C. 32')

• FCU Craiova: Gurău - Padula, Campagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Achim, Van Durmen - Baeten, Chiţu, Bahassa - Blănuţă
  • Rezerve: Mogoşanu, Henriques, Albu, Pop, Buta, Blidar, Sidibe, Bauza, J. Ibrahim
  •
  • Sepsi: Niczuly - Oteliţă, Bălaşa, Ninaj, Ciobotariu - Aganovic, Alimi - I.Gheorghe, C.Matei, Ştefănescu - Safranko
  • Rezerve: Moldovan, Oroiana, Kecskes, Păun, Rodriguez, Kallaku, Varga, Damaşcan, Rondon

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 90+2: GOOOL marcat de FCU Craiova! Chiţu a trecut uşor în bandă şi l-a găsit în careu pe Lacroix, care a marcat în ultimele minute.

Min. 84: Ocazie mare pentru Sepsi! Lovitura de cap a lui Păun este respinsă din faţa porţii de Albu.

Min. 71:Ocazie mare pentru FCU Craiova! Padula a centrat excelent pentru Blănuţă, dar lovitura acestuia de cap a fost parată senzaţional de Niczuly.

Min. 69: Ocazie imensă pentru olteni! Chiţu a deviat perfect pentru Blănuţă, iar atacantul a lovit bara, după ce şi-a driblat frumos adversarul.

Min. 57: Ocazie mare pentru FCU Craiova! Achim a trimis un şut periculos, dar Niczuly s-a aflat la datorie şi a respins mingea.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45+1: Final de primă repriză!

Min. 43: Ocazie mare pentru FCU Craiova! Padula i-a trimis lui Chiţu, dar atacantul nu a reuşit să cadreze balonul.

Min. 32: GOOOL marcat de Sepsi! Safranko l-a găsit perfect în careu pe Matei, iar mijlocaşul a restabilit egalitatea, după ce Gurău a parat primul şut.

Min. 26: Ocazie pentru Sepsi! Lovitura liberă executată de Aganovic trece peste poartă.

Min. 10: GOOOL marcat de FCU Craiova! Blănuţă a deschis scorul, după ce Chiţu s-a distrat cu apărarea lui Sepsi şi a trimis perfect în careu.

Min. 1: A început partida!

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Situaţia celor două echipe în clasament:

• FCU Craiova: locul 14, 16 meciuri, 4 victoriii, 3 egaluri, 9 înfrângeri, golaveraj 25-30, 15 puncte;
  • Sepsi Sfântu Gheorghe: locul 9, 16 meciuri, 5 victorii, 5 egaluri, 6 înfrângeri, golaveraj 18-18, 20 puncte.

În stagiunea precedentă cele două echipe s-au întâlnit de două ori. Oltenii au învins cu 1-0 pe teren propriu în turul sezonului regular, în timp ce covăsnenii şi-au luat revanşa cu un categoric 4-0 în retur. Partida din turul campionatului curent, disputată la Sfântu Gheorghe, s-a terminat tot cu victoria lui Sepsi, scor 1-0.

Sursa foto: Sport Pictures