VIDEO | Leverkusen - Stuttgart 2-2. ”Aspirinele” îşi păstrează din nou dramatic seria de invincibilitate VIDEO | Leverkusen - Stuttgart 2-2. ”Aspirinele” îşi păstrează din nou dramatic seria de invincibilitate
Campioana UBT Cluj şi vicecampioana CSM Oradea conduc cu 2-0 la general în semifinalele Ligii Naţionale Campioana UBT Cluj şi vicecampioana CSM Oradea conduc cu 2-0 la general în semifinalele Ligii Naţionale
VIDEO | FCSB - Farul 1-0, în direct la Prima Sport 1! Derby cu titlul pe masă. Miculescu deschide scorul! VIDEO | FCSB - Farul 1-0, în direct la Prima Sport 1! Derby cu titlul pe masă. Miculescu deschide scorul!
Juventus - AC Milan 0-0. ”Derby alb” în Serie A Juventus - AC Milan 0-0. ”Derby alb” în Serie A
Anthony Joshua anunţă că următorul său meci va avea loc în septembrie Anthony Joshua anunţă că următorul său meci va avea loc în septembrie
VIDEO | Florinel Coman, marele absent al duelului de titlu cu Farul VIDEO | Florinel Coman, marele absent al duelului de titlu cu Farul

VIDEO ǀ FC Voluntari - Rapid 0-1. Dugandzic îi duce pe giuleşteni pe primul loc în Superliga

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 3 sep 2022

Rapid a învins în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa FC Voluntari, într-un meci din etapa a noua a Superligii.

Golul a fost marcat de Dugandzic, în minutul 60.

VIDEO ǀ FC Voluntari - Rapid 0-1 (Dugandzic 60). Echipele de start:

• FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, Fl. Achim, Armaş, Al. Vlad - Droppa, V. Raţa - Cr. Costin, Răduţ, Damaşcan - Nemec
  • Rapid: H. Moldovan - Onea, D. Grigore, Săpunaru, J. Morais - Kait, Al. Albu, Al. Ioniţă II - Sefer, Dugandzic, V. Costache

Minutul 90+4: Fluier final! Rapid se impune la Voluntari cu 1-0.

Minutul 71: Dugandzic este aproape de a marca din nou. Croatul şi-a făcut spaţiu de acţiune, dar a tras din lateral în portarul Popa.

Minutul 60: GOL Rapid! Dugandzic ia prim planul în faţa unui jucător de la Voluntari şi trimite o execuţie elegantă la colţul lung care-l învinge pe Popa.

Minutul 49: Costache încearcă o execuţie la colţul lung, dar mingea trece pe lângă portă.

Minutul 45+2: Pauză! Scorul este 0-0.

Minutul 38: Ioniţă scoate excelent mingea şi îl lansează pe Dugandzic. Atacantul ratează de puţin cadrul porţii.

Minutul 36: Armaş greşeşte, Ioniţă pe faţă şi ia balonul. Jucătorul celor de la Rapid trage puţin pe lângă.

Minutul 13: Sefer trage tare de la peste 20 de metri. Mingea atinge pământul şi îl păcăleşte pe Popa, care nu reuşeşte să prindă. Cu ceva emoţii, defensiva ilfovenilor reuşeşte să stingă faza.

----------------------------------

Giuleştenii pot urca pe primul loc în clasament dacă obţin cel puţin o remiză. Formaţia lui Adi Mutu este la egalitate cu liderul Farul, dar are un golaveraj mai slab.

Cei de la Voluntari nu au un start grozav de sezon, fiind pe 12, cu doar 8 puncte marcate, astfel este presiune destul de mare pe antrenorul Liviu Ciobotariu.

”A fost un meci dificil, mă bucur că am câştigat într-un final. Am încercat să atacam tot timpul, totul s-a terminat cu bine. Nu mi-a trecut prin minte egalul, mă gândeam doar la posibilitatea de a înscrie. Mă aşteptam să fie un meci greu. Nu erau uşor să te concentrezi doar la două zile şi contra unei echipe care nu sta foarte bine în clasament. (n.r. despre meciul viitor cu FC Voluntari) E o echipă care a jucat în play-off, joacă bine, munceşte mult. Noi trebuie să ne recuperăm forţele şi mergem acolo să luptăm! Fiecare meci îl abordăm la victorie.

Eu cred că după minutul 60, suporterii s-au simţit foarte tare, doar cine era prezent la stadion a simţit. Tot stadionul a strigat din inimă. Le mulţumim, aveam nevoie de ei”,
a spus Mutu, după meciul câştigat la limită etapa trecută, contra lui ”U” Cluj.