Mai este "U" echipa Clujului? Medii surprinzătoare de spectatori la meciurile celor două rivale Mai este "U" echipa Clujului? Medii surprinzătoare de spectatori la meciurile celor două rivale
 Jucătorul Rapidului care ar face faţă fără problemă la granzii fotbalului: „Joacă la jumătate dintre echipele valoroase ale Europei” Jucătorul Rapidului care ar face faţă fără problemă la granzii fotbalului: „Joacă la jumătate dintre echipele valoroase ale Europei”
FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara FRF a anunţat echipele care au primit licenţa pentru cupele europene! Ce se întâmplă cu Corvinul Hunedoara
Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras Irina Bara a fost învinsă în sferturi la turneul de la Oeiras
Canotaj | Patru echipaje tricolore s-au calificat vineri în finalele pentru medalii. În total, sunt zece bărci ale României în finalele A

Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting Apariţie specială la Paris! România va avea reprezentare în concursul de iahting

VIDEO | FCSB – FC Hermannstadt 2-2! Edjouma a salvat un punct pentru ”roş-albaştri” în minutul 90 + 2

FCSB Publicat pe 28 aug 2022

Echipa FCSB a terminat la egalitate pe teren propriu, duminică, cu formaţia FC Hermannstadt, scor 2-2, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii, transmis de Prima Sport 1.

Meciul a început cu un protest al jucătorilor, fotbaliştii echipei FC Hermannstadt fiind neplătiţi de câteva luni.

Oaspeţii au deschis scorul pe Arena Naţională, prin Butean, în minutul 21. FCSB a egalat prin Dawa, şut spectaculos din careu, în minutul 34. Sibienii au preluat conducerea prin golul lui Paraschiv, care a înscris cu o lovitură de cap. Edjouma a egalat în minutul 90+1.

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Tamm, Boboc – Dulca (Oct. Popescu 46’), Oaidă (Edjouma 46’) - Raţă (Cordea 46’), Olaru, Muşi (Radaslavescu 66’) - B. Rusu (Miculescu 46’). Antrenor: Nicolae Dică

FC Hermannstadt: Muţiu - Butean, Antoche, I. Stoica, Opruţ - S. Mino (Răuţă 86’) , Biceanu - P. Petrescu (Balaure 68’), Baba Alhassan (Năstăsie 68’), Oroian (C. Popescu 86’) - G. Paraschiv (Buhăcianu 72’). Antrenor: Marius Măldărăşanu

Cartonaşe galbene: B. Rusu 42’ / Opruţ 46’

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Valentin Avram, Alexandru Cerei – Sebastian Colţescu

Arbitri VAR: Rareş Vidican - Adrian Popescu

Observator: Augustus Constantin

Până acum, în etapa a 7-a din Superligă s-au disputat meciurile:

FC Voluntari – Universitatea Cluj 0-0, UTA Arad – FC ”U” Craiova 2-1, Petrolul Ploieşti – CS Mioveni 0-0, Sepsi Sf Gheorghe – Rapid 1-2, FC Argeş - Chindia Târgovişte 2-1, CFR Cluj – Farul Constanţa 1-3.

Se va mai juca:

Luni, 29 august, ora 21:00: Universitatea Craiova – FC Botoşani.

FCSB – FC Hermannstadt 2-2 (Butean 21, Paraschiv 65/ Dawa 34, Edjouma 90 +2)

• FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Tamm, Boboc - Dulca, Oaidă - Raţă, Olaru, Musi - B. Rusu
    Rezerve: A. Vlad, Haruţ, I. Stoica, Oct. Popescu, Miculescu, Edjouma, Radunovic, Radaslavescu, Cordea
    Antrenor: Nicolae Dică
  • FC Hermannstadt: Muţiu - Butean, Antoche, I. Stoica, Opruţ - S. Mino, Biceanu - P. Petrescu, Baba Alhassan, Oroian - G. Paraschiv
    Rezerve: Uţiu, Bejan, Medina Etienne, Răuţă, Balaure, Năstăsie, C. Popescu, Hora, Buhăcianu
    Antrenor: Marius Măldărăşanu

Min. 90 + 6: Fluier final: FCSB - Hermannstadt se termină 2-2!

Min. 90 + 2: GOL FCSB! Edjouma aduce egalarea pentru ”roş-albaştri”. VAR validează golul, analizat iniţial pentru osfaid.

Min. 65: GOL Hermannstadt! Paraschiv îi readuce pe oaspeţi în avantaj printr-o lovitură de cap excelentă.

Min. 46: A început a doua repriză! 4 schimbări la pauză efectuate de Nicolae Dică: intră Edjouma, Cordea, Octavian Popescu şi Miculescu, ies Pantea, Raţă, Rusu şi Dulca.

Min. 45: La pauză FCSB - Hermannstadt este 1-1!

Min. 34: GOL FCSB! Rusu îi pasează cu capul lui Dawa, care de la marginea careului preia balonul pe genunchi şi reia din întoarcere de la marginea careului fără nicio şansă pentru portarul advers.

Min. 21: GOL Hermannstadt! Paraschiv îi aşază mingea lui Butean, care îl învinge pe Târnovanu cu un şut excelent.

Min. 19: Ocazie pentru Hermannstadt! Târnovanu are o intervenţie foarte bună la şutul lui Biceanu. Ulterior, Oaidă a fost în pericol de autogol, însă Târnovanu a fost atent.

Min. 1: A început meciul! Sibienii au protestat în primele 30 de secunde din cauza restanţelor salariale. Jucătorii de la FCSB au pasat doar în propria jumătate de teren.

FCSB – FC Hermannstadt, partidă din runda a 7-a a SuperLigii României, e LIVE pe Prima Sport 1 şi www.primaplay.ro, în această seară, de la ora 21:30. Echipa lui Nicolae Dică e la primul duel după calificarea în grupele Conference League.

FCSB nu a jucat în etapa trecută din SuperLiga României, pentru a pregăti returul cu Viking, din Norvegia. În urmă cu două etape, FCSB a câştigat dramatic partida cu Chindia Târgovişte, cu 3-2, după ce la pauză a fost condusă cu 0-2.

FC Hermannstadt, nou-promovată, e fără eşec în acest start de campionat, având 9 puncte. Echipa lui Marius Măldărăşanu a făcut egal runda trecută, 0-0 cu Farul.

Ultima partidă directă dintre FCSB şi Hermannstadt a avut loc pe terenul sibienilor, care au câştigat duelul, din februarie 2021, cu 1-0.

Andrea Compagno semnează cu FCSB!

Andrea Compagno (26 de ani) va semna, se pare, în cele din urmă cu FCSB. Chiar dacă Adrian Mititelu a refuzat în primă fază oferta lui Gigi Becali, de 500.000 de euro, patronul vicecampioanei a revenit la varianta aducerii atacantului italian, dar a pus pe masă de trei ori mai mulţi bani, 1.5 milioane de euro!

O sumă importantă pentru SuperLiga României, dar părţile au convenit că atât merită atacantul, conform GSP. De mai mult timp îl voia Gigi Becali pe Andrea Compagno la FCSB, dar s-a lovit de refuzul omologului său de la FC U Craiova.

Acum a decis să facă o ofertă care nu putea fi refuzată, astfel că trecerea italianului sub comana lui Nicolae Dică se va face.

Da, Compagno este jucătorul FCSB! Ne-am înţeles cu Craiova, acum trebuie să vorbim şi cu băiatul. Doar fac actele acum, totul s-a terminat. Suma este de un milion şi jumătate!

Negocierile n-au fost grele. Mititelu atât a cerut, nu lasă. Am încercat 700.000 de euro, un milion, un milion două sute. Dacă am văzut că nu lasă, am dat cât a vrut el şi gata”, a recunoscut Becali, după ce informaţia a ajuns în presă.

Echipe probabile:

• FCSB: 32. Târnovanu - 28. Pantea, 5. Dawa, 16. Tamm, 22. Boboc - 20. M. Dulca, 26. Oaidă - 30. Musi, 24. Raţă, 80. Radaslavescu - 9. I. Stoica
  • Rezerve: 99. A. Vlad, 6. Haruţ, 7. Fl. Coman, 10. Oct. Popescu, 11. Miculescu, 21. Fl. Achim, 27. Olaru, 90. B. Rusu, 98. Cordea
  • Absenţi: Panţâru, I. Cristea, Şut, Dumiter (accidentaţi), V. Creţu, Bouhenna, S. Şerban (în afara lotului)
  • Antrenor: Nicolae Dică
  •
  • Hermannstadt: 23. Iliev - 17. Butean, 6. Antoche, 4. I. Stoica, 98. Opruţ - 29. Biceanu, 14. Mino Sota, 8. Alhassan - 96. Balaure, 30. D. Paraschiv, 51. Oroian
  • Rezerve: 31. Muţiu, 5. Bejan, 7. P. Petrescu, 10. Năstăsie, 11. P. Iancu, 13. A. Răuţă, 16. Issah, 28. Buhăcianu, 93. C. Popescu
  • Antrenor: Marius Măldărăşanu