VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen 2-1. Remontada realizată de Joselu îi duce pe ”galactici” în finala Ligii Campionilor VIDEO | Real Madrid - Bayern Munchen 2-1. Remontada realizată de Joselu îi duce pe ”galactici” în finala Ligii Campionilor
Flacăra olimpică a ajuns în Franţa. Momente spectaculoase la Marsilia Flacăra olimpică a ajuns în Franţa. Momente spectaculoase la Marsilia
A jucat în semifinala ”UEFAntastică” şi acum a intrat în politică. Candidează pentru o funcţie importantă A jucat în semifinala ”UEFAntastică” şi acum a intrat în politică. Candidează pentru o funcţie importantă
”Este o listă mult mai lungă”. Denis Politic, dorit de o formaţie cu pretenţii din Superliga ”Este o listă mult mai lungă”. Denis Politic, dorit de o formaţie cu pretenţii din Superliga
Fiorentina, prima finalistă a Conference League. Italienii au trecut de Club Brugge Fiorentina, prima finalistă a Conference League. Italienii au trecut de Club Brugge
Jose Mourinho regretă că a refuzat să antreneze Portugalia. "Am făcut o greşeală" Jose Mourinho regretă că a refuzat să antreneze Portugalia. "Am făcut o greşeală"

VIDEO | FCSB - Sepsi 2-1. Prima etapă din play-off a fost de vis pentru liderul Superligii

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 17 mar 2024

FCSB a învins pe teren propriu, scor 2-1, gruparea Sepsi OSK, într-un meci din etapa 1 a play-off-ului Superligii.

Bucureştenii au deschis scorul în minutul 11, când Olaru i-a pasat în careu lui Florinel Coman şi acesta a marcat frumos, pentru 1-0. După trei minute gazdele au ratat majorarea scorului, pentru ca în minutul 22 arbitrul Horaţiu Feşnic să acorde penalti pentru oaspeţi, la un contact în careu între Florinel Coman şi Debeljuh.

A transformat Debeljuh în minutul 24, însă FCSB a intrat în avantaj la pauză, după golul înscris de Alexandru Băluţă. Gazdele au avut un gol anulat în minutul 65, la Florinel Coman, pentru un ofsaid la Valentin Creţu.

Tot Coman a ratat o ocazie uriaşă în minutul 73, după care golgeterul campionatului, cu 15 reuşite, a fost schimbat. Bucureştenii s-au retras în defensivă pe final şi s-au impus cu 2-1.

În clasament, FCSB e lider, cu 35 de puncte, la şapte puncte distanţă d echipele de pe locurile 2 şi 3, Universitatea Craiova şi Rapid. Sepsi ocupă ultimul loc în play-off, al şaselea, cu 22 de puncte.

VIDEO | FCSB - Sepsi 2-1 (Coman 11, Băluţă 41 / Debeljuh 25-penalty), în direct pe Prima Sport 1! Echipele de start:

• FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, Ngezana, Dawa, Radunovic - Lixandru, Şut, Olaru (cpt.) - Băluţă, Oct. Popescu, Fl. Coman
  • Sepsi: D. Moldovan - Oroian, Ninaj, Kecskes, D. Ciobotariu, N. Păun (cpt.) - Popsa, Kallaku, K. Varga, A. Dumitrescu - Debeljuh

Minutul 90+4: Final de meci! FCSB se impune cu 2-1.

Minutul 73: Phelipe creează o fază de atac după ce dă o pasă cu călcâiul la Olaru. Mingea este scoasă la Coman, care păcăleşte un adversar, însă mingea este respinsă în corner.

Minutul 65: Creţu sprintează şi scoate în careu pentru Coman, care marchează. Golul este anulat pentru offside.

Minutul 45+3: Pauză! FCSB conduce cu 2-1.

Minutul 41: GOL FCSB! Băluţă îl păcăleşte pe Dumitrescu şi reia magistral din afara careului.

Minutul 28: Coman bate puţin peste poartă o lovitură liberă de la 18 metri.

Minutul 25: GOL Sepsi! Coman îl busculează în careu pe Debeljuh, iar centralul dictează penalty. Acelaşi Debeljuh reia de la punctul cu var.

Minutul 11: GOL FCSB! Olaru preia excelent, driblează un adversar şi scoate la Coman, care reia din careu.

-----------------------------------

Înaintea primei etape din play-off, FCSB este lider, cu 28 de puncte, la 4 puncte de Rapid, care ocupă locul secund, şi de 5 CFR Cluj, care încheie podiumul clasamentului. "Roş-albaştri" au fost învinşi în ultima etapă a sezonului regular de giuleşteni, scor 4-0, şi nu îşi mai pot permite paşi greşiţi în lupta pentru titlu.

De cealaltă parte, Sepsi a reuşit calificarea în play-off în urma victoriei cu Petrolul din ultima etapă şi a rezultatului de egalitate din partida FC Voluntari - U Cluj. Covăsnenii ocupă locul 6, cu 22 de puncte, la egalitate cu Farul Constanţa.

Ultima confruntare dintre cele două formaţii s-a încheiat cu victoria FCSB-ului, scor 1-0.