Aryna Sabalenka s-a calificat în semifinale la Roma Aryna Sabalenka s-a calificat în semifinale la Roma
VIDEO | Finala Cupei a generat interes uriaş! Gălăţenii şi hunedorenii fac spectacol în tribunele arenei din Sibiu VIDEO | Finala Cupei a generat interes uriaş! Gălăţenii şi hunedorenii fac spectacol în tribunele arenei din Sibiu
Coechipierii lui Ianis Hagi, puşi la zid după meciul cu Real Madrid! "N-au văzut?" | VIDEO EXCLUSIV Coechipierii lui Ianis Hagi, puşi la zid după meciul cu Real Madrid! "N-au văzut?" | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Corvinul Hunedoara - Oţelul Galaţi 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | Corvinul Hunedoara - Oţelul Galaţi 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
”Aceeaşi durere”. Simona Halep a reacţionat după abandonul de la Trophee Clarins ”Aceeaşi durere”. Simona Halep a reacţionat după abandonul de la Trophee Clarins
Moştenitorii lui Diego Maradona îşi reclamă drepturile asupra Balonului de Aur furat de la tatăl lor Moştenitorii lui Diego Maradona îşi reclamă drepturile asupra Balonului de Aur furat de la tatăl lor

VIDEO | Fotbal în ritm de samba: Real Madrid - Mallorca 4-1, şi "galacticii" revin pe primul loc cu maximum de puncte. Valverde şi Rodrygo, goluri superbe

La Liga Publicat pe 11 sep 2022

Real Madrid a revenit pe primul loc în LaLiga şi a răspuns aşa cum se cuvine succesului cu 4-0 obţinut de Barcelona pe terenul lui Cadiz. În direct la Prima Sport 2, "galacticii" au învins Mallorca, scor 4-1, într-un meci în care au fost conduşi cu 1-0 până aproape de pauză şi în care Valverde şi Rodrygo au marcat goluri spectaculoase. După cinci etape, trupa lui Carlo Ancelotti are un parcurs perfect, cu cinci victorii, 15 goluri marcate şi cinci primite.

În ritm de accelerat. Aşa merge Real Madrid în startul de sezon, iar victoria clară din Champions League, 3-0 cu Celtic, a fost completată, duminică după-amiază, cu o nouă prestaţie de senzaţie în faţa fanilor. Chiar dacă meciul a început slab, cu un gol marcat de Muriqi, cu capul, în minutul 35, după o centrare a lui Lee Kang-In.

Unul dintre cei mai în formă jucători ai madrilenilor, Federico Valverde a marcat, în al treilea minut de prelungire al primei reprize, un gol rar. A plecat cu mingea de la 30 de metri de propria poartă, s-a oprit doar în preajma careului advers, iar de acolo a catapultat-o în vinclu pentru 1-1. Era semnalul revenirii.

Fotbal în ritm de samba

Fără Benzema, accidentat la Glasgow, şi cu Eden Hazard ineficient timp de 59 de minute, greul din punct de vedere ofensiv a căzut pe umerii lui Rodrygo şi Vinicius Junior, iar cei doi talentaţi brazilieni nu au dezamăgit nici de această dată. Mai întâi a venit faza din minutul 72, cu assist Rodrygo şi finalizare calmă a lui Vini Jr. pentru 2-1.

Apoi, Rodrygo şi-a dat măsura valorii într-o fază în care a profitat de letargia din defensiva celor de la Mallorca, a pătruns în viteză, a driblat şi a finalizat pentru 3-1, stârnind admiraţia fanilor.

Pe final, filiera germană a funcţionat pe traseul Kroos - Rudiger, iar fundaşul s-a ales cu primul gol în tricoul "blanco".

Real - Mallorca s-a terminat 4-1, după un meci controlat în totalitate de campioana Spaniei şi a Europei. Ancelotti merge, astfel, pe Wanda Metropolitano pentru derby-ul cu Atletico din postura de lider solitar cu punctaj maxim, 15 puncte, şi un avans de două lungimi faţă de Barcelona şi cinci faţă de trupa lui Simeone.