Nimeni nu se aştepta la asta! Cine va fi noul preşedinte de la Rapid, după ce a fost anunţată plecarea lui Daniel Niculae Nimeni nu se aştepta la asta! Cine va fi noul preşedinte de la Rapid, după ce a fost anunţată plecarea lui Daniel Niculae
Becali a făcut anunţul! Patronul nu vrea să renunţe la fotbalistul care încă nu a strălucit la FCSB: ”Eu mai cumpăr încă şase jucători şi tu mă întrebi dacă îl dau!”

Naţionala Angliei a anunţat lotul pentru EURO 2024! Nume uriaşe lăsate acasă de selecţionerul Southgate Naţionala Angliei a anunţat lotul pentru EURO 2024! Nume uriaşe lăsate acasă de selecţionerul Southgate
A fost făcut anunţul! Daniel Niculae, OUT din Giuleşti A fost făcut anunţul! Daniel Niculae, OUT din Giuleşti
A fost anunţat lotul Portugaliei pentru EURO 2024. Cum arată una dintre favoritele la câştigarea trofeului A fost anunţat lotul Portugaliei pentru EURO 2024. Cum arată una dintre favoritele la câştigarea trofeului
Adrian Vasile, OUT de la CSM Bucureşti Adrian Vasile, OUT de la CSM Bucureşti

VIDEO ǀ Hermannstadt – Voluntari 3-1. Măldărăşanu a mutat foarte inspirat. Oaspeţii au terminat partida cu doi jucători eliminaţi

Superliga Publicat pe 17 sep 2023

FC Hermannstadt a învins pe teren propriu, scor 3-1, formaţia FC Voluntari, într-un meci din etapa a noua a Superligii. Formaţia oaspete a evoluat în nouă jucători pe final, având doi eliminaţi.

Ilfovenii au început bine meciul şi după bara lui Nemec din minutul 26, Sigurjonsson a înscris cu capul în minutul 27. Sibienii au intrat însă mai bine în repriza secundă şi Dragoş Iancu a egalat (min. 51). După numai şase minute Daniel Paraschiv a transformat un penalti şi oaspeţii au căzut. Au urmat eliminările lui Matricardi şi Armaş, ultimul pentru un fault dur, iar Petrescu a stabilit scorul final, 3-1 poentru Hermannstadt.

Sibienii sunt pe locul 7, cu 12 puncte, iar FC Voluntari e pe 10, cu 10 puncte.

Hermannstadt – Voluntari 3-1 (Iancu 51, Paraschiv 57-penalty, 85 / Sigurjonsson 26), la Prima Sport 2. Echipele de start:

• Hermannstadt: 25. Căbuz - 17. Butean, 27. Găman, 4. I. Stoica, 51. A. Oroian - 96. Balaure, 29. Biceanu, 8. B. Alhassan, 97. Jipa - 10. G. Iancu, 33. Paraschiv
  • FC Voluntari: 1. Vâlceanu - 24. Ricardinho, 34. Matricardi, 5. Armaş, 27. Boboc - 16. Sigurjonsson, 22. Raţă - 11. D. Florea, 8. Răduţ, 17. D. Andrei - 77. Nemec

Minutul 90+5: Final de meci! Hermannstadt se impune cu 3-1.

Minutul 85: GOL Hermannstadt! Petrescu scoate pentru Paraschiv, care reia cu un lob peste Vâlceanu!

Minutul 81: Dezastru pentru Voluntari, care are ambii fundaţi centrali eliminaţi. După intervenţia VAR, Armaş este trimis şi el la cabine.

Minutul 78: Matricardi comite o imprudenţă şi vede al doilea cartonaş galben.

Minutul 65: Răduţ îl găseşte demarcat pe Boboc, care reia spectaculos din cădere, însă Căbuz respinge.

Minutul 56: GOL Hermannstadt! Vâlceanu iese neinspirat pe resingere şi îl faultează pe Alhassan. Paraschiv transformă de la punctul cu var.

Minutul 51: GOL Hermannstadt! Paraschiv scoate superb la Balaure, care centrează cu efect la Dragoş Iancu. Tânărul jucător apare foarte bine şi egalează.

Minutul 45+4: Pauză! FC Voluntari conduce cu 1-0.

Minutul 26: GOL FC Voluntari! Armaş centrează din flanc, iar Sigurjonsson reia cu capul din 7 metri.

Minutul 25: Boboc scoate pentru Nemec, care trage în bară din marginea careului!

Minutul 17: Armaş reia puţin peste poartă după un corner.

------------------------------------------

Chiar dacă în ultimele 5 meciuri a pierdut de 3 ori, a câştigat o singură dată şi a mai obţinut un egal, Voluntari începe această rundă de pe locul al 7-lea, cu 10 puncte acumulate şi un golaveraj de 13-18.

Nici Hermannstadt nu are o formă cu mult mai bună. Sibienii au terminat la egalitate ultimele 3 dueluri din Superligă, iar înainte au înregistrat un eşec şi un succes. Golaverajul ardelenilor este de 10-9, aceştia clasându-se pe poziţia a 8-a înaintea etapei curente.

Stagiunea trecută, cele două echipe s-au întâlnit de 3 ori. Hermannstadt a învins pe teren propriu Voluntari, scor 2-1, în timpul sezonului regular. În retur, ilfovenii şi-au luat revanşa la scor de neprezentare, iar partida din play-out s-a terminat la egalitate (1-1) în Voluntari.

Echipele probabile:

• Hermannstadt (4-4-2): Căbuz - Butean, Găman, I. Stoica, A. Oroian - Balaure, Murgia, B. Alhassan, Jipa - D. Iancu, Paraschiv
  • Rezerve: Muţiu, P. Medina, Bejan, P. Petrescu, D. Iancu, Bărbuţ, Bucuroiu, Biceanu, Ruben Fonseca
  • Antrenor: Marius Măldărăşanu
  •
  • Voluntari (4-4-1-1): Vâlceanu - Ricardinho, Matricardi, Armaş, Aliji - Boboc, Raţă, Crepulja, D. Andrei - Sigurjonsson - Nemec
  • Rezerve: J. Fernandez, Paz, Răduţ, Dumiter, D. Florea, Niţă, Cocian, Andreş, Voican, A. Munteanu
  • Antrenor: Ilie Poenaru

Sursa foto: Sport Pictures