Flacăra olimpică a fost predată oficial de Grecia organizatorilor francezi ai JO Flacăra olimpică a fost predată oficial de Grecia organizatorilor francezi ai JO
EXCLUSIV | „Ce fundaşi centrali sunt ăştia!?”. Dinamo, făcută praf în urma unei faza care putea să o coste enorm EXCLUSIV | „Ce fundaşi centrali sunt ăştia!?”. Dinamo, făcută praf în urma unei faza care putea să o coste enorm
VIDEO | Zeljko Kopic a spus lucrurilor pe nume. ”E foarte greu” VIDEO | Zeljko Kopic a spus lucrurilor pe nume. ”E foarte greu”
Scouting-ul lui Dinamo, distrus după partida cu FC Voluntari: „Au urmărit 2000 şi au luat 10 care sunt morţi toţi” | VIDEO EXCLUSIV Scouting-ul lui Dinamo, distrus după partida cu FC Voluntari: „Au urmărit 2000 şi au luat 10 care sunt morţi toţi” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | ”Rezultatul nu cred că mulţumeşte pe cineva”. Florin Pîrvu, dezamăgit de remiza cu Dinamo VIDEO | ”Rezultatul nu cred că mulţumeşte pe cineva”. Florin Pîrvu, dezamăgit de remiza cu Dinamo
”E foarte greu. Zici că suntem blestemaţi”. Amzăr nu îşi explică situaţia de la Dinamo ”E foarte greu. Zici că suntem blestemaţi”. Amzăr nu îşi explică situaţia de la Dinamo

VIDEO Liga Campionilor | PSG - Juventus 2-1, în meciul decis de dubla lui Mbappe. Real şi City s-au distrat cu Celtic şi Sevilla, Chelsea a pierdut la Zagreb. Toate rezultatele şi golurile de marţi

Champions League Publicat pe 6 sep 2022

• Prima zi a fazei grupelor Ligii Campionilor 2022/2023 nu a dezamăgit. Începută cu o surpriză, Dinamo Zagreb - Chelsea 1-0, şi o victorie clară a Borussiei Dortmund, 3-0 cu FC Copenhaga, ziua de marţi a continuat în stil mare.
  • PSG a învins Juventus, scor 2-1, graţie dublei lui Kylian Mbappe într-un meci în care superstarul francez mai putea marca.
  • Man. City a predat o lecţie de fotbal în Andaluzia, 4-0 pe terenul Sevillei într-o partidă în care Haaland a înscris o dublă.
  • Real Madrid s-a distrat cu Celtic, scor 3-0, dar l-a pierdut pe Karim Benzema, accidentat şi schimbat încă din minutul 30.
  • Salzburg - AC Milan s-a terminat 1-1, în timp ce un alt rezultat surprinzător al serii e victoria clară a lui Şahtior Doneţk pe terenul lui RB Leipzig, 4-1.
Rezultatele de marţi:

GRUPA E

Dinamo Zagreb - Chelsea 1-0 (Orsic 13)

• Dinamo Zagreb: Livakovic - Moharrami, Sutalo, Peric - Ristovski, Ademi, Misic, Ivanusec, Ljubicic - Petkovic, Orsic
  • Chelsea: Kepa - Azpilicueta, Koulibaly, Fofana - James, Mount, Kovacic, Chilwell - Havertz, Aubameyang, Sterling

Minutul 86: BARĂ CHELSEA! Reece James nimereşte stâlpul din stânga cu un şut la colţul scurt, apoi Livakovic are un reflex fabulos în faţa lui Mason Mount.

Minutul 56: BARĂ DINAMO ZAGREB! Ristovski prinde un şut fabulos de la distanţă, dar Kepa are o intervenţie pe măsură şi deviază în bară.

Minutul 49: Brigada lui Istvan Kovacs îi anulează un gol lui Chelsea. Chilwell pleacă din poziţie de ofsaid înainte să-i paseze lui Aubameyang, iar Ovidiu Artene ridică inspirat fanionul şi anulează reuşita gabonezului.

Minutul 13: GOL DINAMO ZAGREB! Ljubcic aruncă mingea pe Petkovic, care deviază excelent spre Orsic, iar cel mai bun marcator din istoria lui Dinamo Zagreb în cupele europene loveşte din nou: cursă impresionantă în viteză, imposibil de prins de Koulibaly, şi finalizare elegantă pe lângă Kepa.

19:45: Start joc la Zagreb, cu Istvan Kovacs la centru!

Salzburg - AC Milan 1-1 (Okafor 28 / Saelemaekers 40)

• Salzburg: Kohn - Dedic, Solet, Wober, Ulmer - Capaldo, Seiwald, Kjaergaard - Kameri - Fernando, Okafor
  • AC Milan: Maignan - Calabria, Kalulu, Tomori, T. Hernandez - Tonali, Bennacer - Saelemaekers, De Ketelaere, Leao - Giroud

Minutul 40: GOL AC MILAN! Italienii îşi surprind adversarii pe un atac rapid, Leao pasează în centru la Saelemaekers, iar belgianul înscrie cu un şut violent.

Minutul 28: GOL SALZBURG! Okafor îl ridiculizează pe Kalulu şi înscrie pe lângă Maignan.

GRUPA F

Celtic - Real Madrid 0-3 (Vinicius 56, Modric 60, Hazard 77)

• Celtic: Hart- Juranovic, Carter-Vickers, Jenz, Taylor - O'Riley, McGregor, Hatate - Abada, Giakoumakis, Jota
  • Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Mendy - Modric, Tchouameni, Kroos - Valverde, Benzema, Vinicius
Minutul 77: GOL REAL MADRID! Kroos îl lansează pe Carvajal, spaniolul pasează ideal pentru Hazard, care marchează lejer pentru 3-0.

Minutul 60: GOL REAL MADRID! Hazard pasează la Modric, care oferă un moment de demonstraţie de tehnică şi înscrie cu exteriorul piciorului drept.

Minutul 56: GOL REAL MADRID! Valverde dă o centrare perfectă din dreapta, Vinicius apare în viteză şi înscrie elegant.

Minutul 30: Benzema e înlocuit după doar jumătate de oră. Accidentat la genunchiul piciorului drept, starul francez pleacă direct la cabine şi îi lasă locul lui Eden Hazard.

Minutul 21: BARĂ CELTIC! McGregor vine nemarcat din linia a doua, trage cu stângul, dar are ghinion şi nimereşte doar bara.

RB Leipzig - Şahtior Doneţk 1-4 (Simakan 57 / Shved 17, 59, Mudryk 76, L. Traore 85)

• Leipzig: Gulacsi - Simakan, Diallo, Orban, Halstenberg - Szoboszlai, Laimer, Schlager, Nkunku - A. Silva, Werner
  • Şahtior: Trubin - Lucas Taylor, Bondar, Matvienko, Konoplya - Shved, Bondarenko, Stepanenko, Sudakov, Mudryk - Zubkov
Minutul 85: GOL ŞAHTIOR! Înscrie şi Traore, iar seara oaspeţilor e absolut perfectă.

Minutul 76: GOL ŞAHTIOR! Mudryk înscrie şi le oferă ucrainenilor startul perfect.

Minutul 59: GOL ŞAHTIOR! Shved reuşeşte dubla!

Minutul 57: GOL LEIPZIG! Gazdele egalează prin Simakan.

Minutul 17: GOL ŞAHTIOR! Marian Shved deschide scorul în Germania după o gafă incredibilă a portarului maghiar Gulacsi.

GRUPA G

Borussia Dortmund - FC Copenhaga 3-0 (Reus 35, Guerreiro 42, Bellingham 83)

• Borussia Dortmund: Meyer - Meunier, Sule, Schotterbeck, Guerreiro - Ozcan, Bellingham - Brandt, Reus, T. Hazard - Modeste
  • FC Copenhaga: Ryan - Diks, Khocholava, Vavro, Kristiansen - Jensen, Larager - Claesson, Zeco, Daramy - Cornelius

Minutul 89: FC Copenhaga marchează, dar VAR anulează golul. Falk profită de o inexactitate în defensiva adversă şi înscrie, însă VAR-ul observă un ofsaid şi anulează reuşita.

Minutul 83: GOL BORUSSIA! Pasele rapide ale nemţilor destabilizează defensiva celor de la Copenhaga, Bellingham se infiltrează bine şi marchează pentru un 3-0 meritat.

Minutul 46: Mare ocazie a danezilor. Mingea sare la Jensen, după un corner, dar Meyer iese rapid în întâmpinarea mijlocaşului central al oaspeţilor şi îl blochează.

Minutul 42: GOL BORUSSIA! Oaspeţii greşesc pe construcţie, Guerreiro combină cu Reyna, apoi marchează fără emoţii.

Minutul 35: GOL BORUSSIA! Brandt îl găseşte între linii pe Marco Reus, iar căpitanul nemţilor driblează elegant înainte să finalizeze inspirat cu piciorul stâng. Gol de autor!

Minutul 9: Ocazie a gazdelor. Servit bine de Brandt, Modeste putea deveni primul marcator din noua fază a grupelor, dar a finalizat dezamăgitor.

Sevilla - Manchester City 0-4 (Haaland 20, 67, Foden 58, Dias 90+2)

• Sevilla: Bono - Carmona, Gudelj, Nianzou - Jesus Navas, Rakitic, Delaney, Acuna - Isco, Papu Gomez, Telles
  • Man. City: Ederson - Cancelo, Dias, Akanji, Gomez - Foden, Rodri, De Bruyne - Bernardo Silva, Haaland, Grealish
Minutul 90+2: GOL CITY! Cancelo oferă al doilea assist al meciului, iar stoperul Ruben Dias marchează pentru 4-0.

Minutul 67: GOL MAN. CITY! Haaland dejoacă ofsaidul după un şut al lui Foden şi realizează dubla.

Minutul 58: GOL MAN. CITY! Foden pivotează superb şi înscrie cu stângul, după o pasă a lui Joao Cancelo.

Minutul 20: GOL CITY! Foden şi De Bruyne destabilizează apărarea andaluză, belgianul aruncă mingea în faţa porţii, de unde Haaland înscrie acrobatic.

GRUPA H

PSG - Juventus 2-1 (Mbappe 5, 22 / McKennie 53)

• PSG: Donnarumma - Ramos, Marquinhos, Kimpembe - Hakimi, Verratti, Vitinha, Mendes - Messi, Mbappe, Neymar
  • Juventus: Perin - Bremer, Bonucci, Danilo - Cuadrado, Rabiot, Paredes, Miretti, Kostic - Milik, Vlahovic
Minutul 90: Neymar are şi el şansa de a închide meciul, dar Perin îi respinge voleul tras din apropiere. Imediat, Perin îl blochează şi pe Mbappe.

Minutul 64: Excelent lansat de Neymar, Mbappe caută colţul lung, dar ratează ţinta.

Minutul 56: Revanşa lui Donnarumma. Italianul se întinde bine şi respinge lovitura de cap periculos trimisă de Duşan Vlahovic, apoi Kimpembe scoate şutul lui Kostic.

Minutul 53: GOL JUVENTUS! Donnarumma iese greşit pe o centrare din stânga şi îi permite rezervei McKennie să relanseze meciul.

Minutul 37: Neymar cere penalty după un contact în careul advers cu Cuadrado, dar Anthony Taylor lasă jocul liber.

Minutul 22: GOL PSG! Mbappe combină superb cu Hakimi, şutează din prima şi reuşeşte dubla într-o jumătate de repriză.

Minutul 19: Ocazie a lui Juventus. Milik se înalţă peste Ramos, dar Donnarumma are o reacţie foarte bună şi respinge. Apoi Ramos scoate şi el mingea dintr-o poziţie periculoasă, iar şutul lui Kostic e dezamăgitor.

Minutul 5: GOL PSG! Mbappe şi Neymar creează o fază superbă, iar francezul înscrie cu un şut puternic.

Benfica - Maccabi Haifa 2-0 (Rafa Silva 50, Grimaldo 54)

• Benfica: Vlachodimos - Bah, Otamendi, Silva, Grimaldo - Fernandez, Florentino - Neres, Rafa Silva, Mario - Ramos
  • Maccabi Haifa: Cohen - Sundgren, Batubinsika, Seck, Goldberg - Mohamed, Lavi, Chery - David, Pierrot, Haziza

Minutul 54: GOL BENFICA! Grimaldo, pasator decisiv la primul gol, dublează avantajul gazdelor.

Minutul 50: GOL BENFICA! Rafa Silva marchează din pasa lui Grimaldo.