VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie VIDEO | Orlando Magic a măcelărit-o pe Cleveland Cavaliers! Echipa din Florida reintră în serie
VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie VIDEO | ”Felicitări jucătorilor mei pentru reacţia de care au dat dovadă”. Interimarul Dican dă lovitura în Bănie
VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi VIDEO | Brighton - Manchester City 0-4. Pep Guardiola îi predă o lecţie dură lui Roberto De Zerbi
Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV Ipoteză şocantă! Jucătorii Universităţii Craiova, pe mână cu Mihai Rotaru? | EXCLUSIV
VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin VIDEO | ”Pentru asta trag, încerc să demonstrez”. Reacţia lui Răzvan Sava, după ce a reuşit o paradă fabuloasă în stilul Lunin
VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei” VIDEO | Costel Gâlcă se aştepta să aibă meci greu cu CFR. ”Am fost prea respectuoşi cu ei”

VIDEO | Opriţa, supărat pe startul fals al Stelei în Liga 2: "Asta mă deranjează!". Ce a spus când a fost întrebat despre dreptul de a promova

Liga II Publicat pe 9 aug 2022

Steaua a debutat cu un egal în noul sezon din Liga 2, 1-1 pe teren propriu cu Metaloglobus într-un meci în care Chipirliu a ratat un penalty în minutul 90+3, iar rezultatul l-a nemulţumit pe Daniel Opriţa.
Antrenorul din Ghencea şi-a criticat public jucătorii pentru atitudinea arătată în faţa echipei lui Eugen Trică, dar are încredere că va regla lucrurile şi că-şi va atinge obiectivele personale. Întrebat despre scandalul iscat în jurul lipsei dreptului de promovare, Opriţa s-a abţinut cu greu, preferând să lase discuţia în planul sportiv:

"Nici nu ştiu ce să mai zic. Nu sunt aşa supărat pe penalty cât sunt supărat pe tot ce s-a întâmplat în prima repriză. E vina noastră. Cred că a fost un joc plăcut, ne-am creat ocazii şi am încercat să jucăm fotbal, dar în loc de doi sau trei la zero pentru noi putea fi 0-1. Le-am spus despre surprizele din prima etapă şi că fotbalul se joacă pe teren, nu numele. Superficialitate, da! Asta mă deranjează. Dacă n-aş şti ce pot nu aş fi supărat. Practic, în prima repriză simţeam că putem scăpa mereu singur cu portarul, probabil au simţit că e meciul uşor. Din cauza noastră s-a întâmplat şi ce s-a întâmplat în tribune. Dacă era 3-0 nu se mai întâmpla. Trebuia să câştigi la cel puţin două goluri diferenţă

Iar am prins un portar care a făcut meciul vieţii lui. Au fost ocazii mari, penalty-ul acesta...Ce să spun? Nu e un capăt de ţară, dar e păcat de efort şi de fotbalul pe care l-am practicat. A doua repriză a fost mai grea, dar tot ne-am creat ocazii. Le-am spus la pauză să ieşim altfel, dar am ieşit relaxaţi. Le-am spus că mai trebuie să dăm două-trei goluri.

Treaba mea e să antrenez echipa şi să-i fac pe jucători să joace. Ei sunt plătiţi să joace. Când intri în teren trebuie să joci fotbal, nu să te gândeşti dacă avem sau nu dreptul de a promova. Asta nu e o scuză! Azi cred că au luat adversarul de sus. Sunt şi jucători noi, trebuie să fie echipa mai omogenă, dar jocul ne dă speranţe, pentru că nu pot fi supărat pe joc. N-am primit niciun semnal din partea conducerii, nu mai vreau să discut despre acest lucru. Sunt energii negative, nu vreau să le mai discut. Pare o echipă...Nu mai vreau, mai bine merg mai departe! Trebuie să vorbesc de echipă. Am contract, sunt plătit, trebuie să mă ocup de echipă şi să câştigăm meciurile", a declarat Opriţa, la flash-interviul de după partida din Ghencea.