Mihai Rotaru s-a dezlănţuit după egalul cu Farul: ”În Bănie, i se spune «Hoţegan»”

Mitriţă, la echipă naţională? ”Ar fi bun, chiar dacă nu ar juca titular!” | VIDEO EXCLUSIV Mitriţă, la echipă naţională? ”Ar fi bun, chiar dacă nu ar juca titular!” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Aston Villa - Liverpool 3-3. ”CormoraniI” au avut două goluri avans până pe final VIDEO | Aston Villa - Liverpool 3-3. ”CormoraniI” au avut două goluri avans până pe final
VIDEO | Barcelona - Real Sociedad 2-0. Catalanii revin pe locul secund în La Liga VIDEO | Barcelona - Real Sociedad 2-0. Catalanii revin pe locul secund în La Liga
Irina Begu, eliminată de Danielle Collins, în optimi la Roma. Românca a luat doar 3 game-uri Irina Begu, eliminată de Danielle Collins, în optimi la Roma. Românca a luat doar 3 game-uri
VIDEO | Gică Hagi vrea să ia măsuri drastice! ”A fost frumos la Farul, s-a plătit bine” VIDEO | Gică Hagi vrea să ia măsuri drastice! ”A fost frumos la Farul, s-a plătit bine”

VIDEO | Poli Iaşi - CFR Cluj, 3-3! ”Feroviarii” pierd încă două puncte în lupta pentru campionat la capătul unui meci superb

Superliga Publicat pe 11 nov 2023

Poli Iaşi a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-3, cu CFR Cluj, în etapa a 16-a din Superligă. Ieşenii au condus cu 2-0 în minutul 22, clujenii au revenit şi au avut 3-2 la pauză.

Ieşenii au început tare meciul de pe teren propriu cu echipa clujeană, iar Harrison a deschis scorul în minutul 11, din pasa lui Ispas. În minutul 22, Katanec a finalizat pentru un 2-0 neaşteptat şi clujenii au avut o reacţie extraordinară. Avounou a redus din diferenţă în minutul 27, apoi Ajeti a înscris cu un şut din careu, în minutul 39, egalând. Oaspeţii au avut o bară, în minutul 41, dar au reuşit să treacă în avantaj cu golul din minutul 44, când a marcat Otele. Intraţi cu avantaj la pauză, clujenii au fost egalaţi în minutul 62, când Harrison a reuşit dubla şi a făcut 3-3. Bîrligea a înscris şi el în minutul 69, dar golul a fost anulat pentru poziţia de ofsaid a autorului golului şi clujenii au căzut psihic, fiind dominaţi pe final, dar rezultatul meciului a fost 3-3. CFR are 31 de puncte şi a devenit lider în clasament, la egalitate cu FCSB. Poli Iaşi are 18 puncte şi ocupă poziţia a 10-a.

• POLI IAŞI: S. Lung Jr. - Martac, Samayoa, Katanec, R. Ispas - A. Ciobanu (A. Roman 56’), Bordeianu (Jatoba 46’), Marchioni - A. Gheorghiţă (Stefanovic 46’), Harrison (Harrison 90’+4), Luis Phelipe (R. Ion 82’). ANTRENOR: Leo Grozavu
  • CFR CLUJ: R. Sava - Mogoş, Ajeti (M. Ilie 79’), Kresic, Morgan - Muhar, Tachtsidis, Cvek (Deac 85’) – Avounou (Fica 85’), Bîrligea (Juricic 74’), Otele. ANTRENOR: Andrea Mandorlini
  • Cartonaşe galbene: Bordeianu 25’, Leo Grozavu 70’, S. Lung jr 90’ / Otele 30’, Cvek 68’, Juricic 90’+3
  • Arbitri: Sebastian Colţescu - Sebastian Gheorghe, Daniel Mitruţi - Andrei Moroiţă
  • Arbitri VAR: Marian Barbu - Iulian Dima
  • Observator: Iosif Olah

Poli Iaşi - CFR Cluj 3-3 (Harrison 11, 62, Katanec 22 / Avounou 27, Ajeti 39, Otele 44)

• Antrenor: Andrea Mandorlini

Min. 90 + 7: Fluier final! Poli Iaşi – CFR Cluj se termină 3-3!

Min. 74: Fază suspectă de penalty pentru Poli Iaşi!

Min. 69: Gol anulat pentru CFR Cluj pe motiv de ofsaid! Daniel Bîrligea reuşise să introducă balonul în poartă.

Min. 62: GOL Poli Iaşi! Harrison aduce egalarea la 3 pentru gazde, din pasa aceluiaşi Ispas, care l-a servit excelent şi la deschiderea scorului.

Min. 60: Ocazie pentru Poli Iaşi prin Samayoa!

Min. 48: Val de ocazii pentru CFR Cluj într-o singură fază! Muhar a fost de două ori aproape de gol.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45 + 2: La pauză CFR Cluj conduce cu 3-2 Poli Iaşi, după ce a fost condusă cu 2-0.

Min. 44: GOL CFR Cluj! Otele marchează printr-o lovitură de cap din centrarea lui Muhar. Apărarea gazdelor este pur şi simplu visătoare.

Min. 41: Ratarea campionatului pentru CFR Cluj cu Poli Iaşi!

Min. 39: GOL CFR Cluj! Ajeti egalează pentru oaspeţi cu un şut sănătos din interiorul careului.

Min. 27: GOL CFR Cluj! Avounou are prezenţă de spirit şi în readuce în joc pe ”feroviari” cu puţină şansă.

Min. 22: GOL Poli Iaşi! Katanec înscrie din câţiva metri printre picioarele lui Sava din pasa lui Luis Phelipe.

Min. 11: GOL Poli Iaşi! Harrison deschide scorul din pasa de gol a lui Ispas, la capătul unei acţiune superbe a ieşenilor.

Min. 2: Ocazie pentru Poli Iaşi! Luis Phelipe este aproape să deschidă scorul, însă portarul Sava are o intervenţie salvatoare, extrem de dificilă.

Min. 1: A început meciul!

Poli Iaşi şi CFR Cluj îşi dau întâlnire, astăzi, de la 18:45. Partida este în direct pe Prima Sport 2 şi online pe PrimaPlay.ro.

Ardelenii încearcă pentru a treia etapă la rând să urce pe prima poziţie. În cazul unei victorii, aceştia vor fi în fruntea clasamentului, cel puţin până la partida de mâine dintre FCSB şi FCU Craiova.

La finalul turului, CFR este pe locul secund, cu 30 de puncte, în vreme ce Poli Iaşi este abia pe poziţia a 12 cu 17 puncte. Totuşi, moldovenii trec printr-o perioadă bună. În ultimele opt partide oficiale, aceştia au pierdut o singură partidă, scor 3-2 contra Rapid.

În meciul tur, CFR s-a impus cu 2-0, graţie reuşitelor lui Bîrligea şi Cristi Manea.