Celtic Glasgow a câştigat campionatul Scoţiei pentru a 54-a oară Celtic Glasgow a câştigat campionatul Scoţiei pentru a 54-a oară
Atletico a învins Getafe, scor 3-0. Griezmann a marcat toate cele trei goluri Atletico a învins Getafe, scor 3-0. Griezmann a marcat toate cele trei goluri
Când va avea loc meciul de baraj, dintre Oţelul şi Universitatea Cluj Când va avea loc meciul de baraj, dintre Oţelul şi Universitatea Cluj
Alexander Zverev s-a calificat în semifinale la Mastersul de la Roma Alexander Zverev s-a calificat în semifinale la Mastersul de la Roma
VIDEO | Atalanta - Juventus 0-1. Torinezii cuceresc pentru a 15-a oară Coppa Italia VIDEO | Atalanta - Juventus 0-1. Torinezii cuceresc pentru a 15-a oară Coppa Italia
VIDEO | MAXIM de Hunedoara pune Corvinul pe harta fotbalului european. ”Trebuie să crezi în acel ceva” VIDEO | MAXIM de Hunedoara pune Corvinul pe harta fotbalului european. ”Trebuie să crezi în acel ceva”

VIDEO | Poli Iaşi - FCSB 1-3. Formaţia lui Gigi Becali termină anul cu un avans solid în fruntea Superligii

Superliga Publicat pe 19 dec 2023

FCSB a învins în deplasare, scor 3-1, formaţia Poli Iaşi, într-un meci al etapei a 21-a din Superligă.

Alexandru Băluţă a deschis scorul la Iaşi, pentru oaspeţi, în minutul 16, şi tot el a ratat două minute mai târziu majorarea diferenţei. Gazdele au egalat în minutul 26, printr-un şut superb expediat de Robert Ion. În minutul 29 Samayoa l-a faultat în careu pe Florinel Coman şi arbitrul Iulian Călin a dictat penalti după consultarea VAR.

Coman a transformat în minutul 31 şi FCSB a trecut, din nou, la conducere. Fundaşul sud-african Ngezana s-a accidentat după o ciocnire cu Sergiu Buş şi a fost înlocuit în minutul 41, fiind dus direct la spital. Florinel Coman a trimis periculos, pe lângă poartă, în minutul 54, apoi zece minute mai târziu a ratat şi Alexandru Băluţă. Bucureştenii au mai primit un penalti, în minutul 83, după ce Samayoa l-a faultat în careu pe Olaru, iar Florinel Coman a înscris, stabilind scorul final, 3-1 pentru FCSB.

Coman a ajuns la 9 goluri marcate în acest campionat, iar FCSB este lider detaşat în Superligă, cu 44 de puncte, faţă de 33 ale rivalelor CFR Cluj şi Universitatea Craiova. Poli Iaşi este pe locul 14, cu 23 de puncte.

Poli Iaşi - FCSB 1-3 (Ion 26 / Băluţă 16, Coman 32-penalty, 84-penalty), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Poli Iaşi: S. Lung Jr. - Martac, Samayoa, Marchioni, Ispas - Jatoba, Bordeianu, A. Roman - Stefanovici, Sg. Buş, R. Ion
  • FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, Ngezana, Dawa, Radunovic - Olaru, Ad. Şut, Lixandru - Al. Băluţă, Oct. Popescu, Fl. Coman

Minutul 90+5: Final de meci! FCSB se impune cu 3-1.

Minutul 84: GOL FCSB! Samayoa îl trânteşte în careu pe Olaru. Florinel Coman face ”dubla” din penalty.

Minutul 75: Roman trimite plasat, dar Târnovanu scoate de sub bară. Pe respinge Gheorghiţă nu profită.

Minutul 45+3: Pauză! FCSB conduce cu 2-1.

Minutul 32: GOL FCSB! Samayoa îl faultează pe Coman la marginea careului, cu ajutor VAR, centralul dictează penalty. Acelaşi Coman transformă cu un şut bine plasat.

Minutul 26: GOL Poli Iaşi! Robert Ion este lăsat complat liber şi reia tare şi plasat din marginea careului.

Minutul 16: GOL FCSB! Băluţă se demarcă inteligent şi reia din careu de lângă Jatoba.

Minutul 15: Coman bate o lovitură liberă, fără emoţii pentru Lung.

--------------------------------------------------------

FCSB vine după victoria cu 3-0 din etapa trecută, cu Hermannstadt şi s-a distanţat la 8 puncte în fruntea clasamentului. ”Roş-albaştrii” au trei victorii în ultimele cinci runde din campionat şi vin cu un moral excelent după partida perfectă cu sibienii.

De cealaltă parte, Poli Iaşi se află pe locul 13 în campionat şi are doar o victorie în ultimele cinci partide din Superliga. Moldovenii vin după egalul cu Universitatea Craiova, scor 2-2 şi speră să smulgă măcar un punct din meciul cu FCSB.

Întâlnirea din turul campionatului regulat s-a încheiat cu victoria formaţiei bucureştene cu scorul de 2-1.