Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua Comoţionat în meciul cu Irlanda de Nord, Vasile Mogoş a aflat când va putea evolua
VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou
Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină
NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania
I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman

VIDEO ǀ Progresul Spartac – Dinamo 0-1. ”Câinii” obţin cu emoţii prima victorie în Liga 2

Liga II Publicat de Daian Cutu pe 4 aug 2022

Dinamo, retrogradată din primul eşalon în acest an, a început sezonul de Liga  cu victorie, scor 1-0, în deplasare, în faţa echipeI Progresul Spartac, care a venit din liga a treia.

Golul a fost marcat de Borduşanu, în minutul 27.

În minutul 77, de la dinamovişti a fost eliminat Amzar, iar în minutul 90+6 a fost eliminat şi Andrei, de la gazde.

Celelalte partide ale etapei se vor disputa după următorul program:
  • 5 august – ora 17:00: Unirea Slobozia – Minaur Baia Mare
  • 6 august – ora 11:00: CSC Şelimbăr – FC Braşov, Viitorul Pandurii – CSC Dumbrăviţa, Unirea Dej – AFK Csikszereda, Concordia Chiajna – CSM Slatina, Gloria Buzău – Ripensia Timişoara
  • 6 august – ora 11:30: ACS Oţelul Galaţi – Politehnica Iaşi
  • 6 august – ora 18:00: Politehnica Timişoara – Unirea Constanţa
  • 9 august – ora 20:00: CSA Steaua – Metaloglobus Bucureşti

VIDEO ǀ Progresul Spartac – Dinamo 0-1 (Borduşanu 28), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Progresul: Ciontoş – Mih. Şandru, Leafu, Ed. Radu, Parfeon, Eug. Lixandru (cpt.), Andr. Grigore, Boiangiu, Al. Diţu, Florică, I. Tudorache
  • Dinamo: Oncescu – Moura, Ţone, Giafer, Amzăr – Dudea (cpt.), N. Roşu – Borduşanu, Bani, Val. Lazăr – Buhăescu

Minutul 90+5: Fluier final!

Minutul 90: Progresul este aproape să dea lovitura. Giafer scoate de pe linia porţi mingea expediată de Costea.

Minutul 76: Serie de erori în defensiva celor de la Progresul. Bani reuşeşte să pătrundă, dar Ciontoş iese excelent şi reuşeşte să prindă.

Minutul 52: Desincronizare în apărarea lui Dinamo. Florică pătrunde în marginea careului, dar nefiind ajutat de vreun coleg este nevoit să tragă, şutul său fiind expediat pe lângă poartă.

Minutul 45+2: Pauză! Dinamo conduce cu 1-0 pe arena din Clinceni.

Minutul 45: Amzăr centrază din partea stângă. Buhăescu se înalţă de lângă doi adversari şi trimite cu capul. Balonul se duce foarte aproape de stâlpul drept al porţii celor de la Progresul.

Minutul 28: GOL Dinamo! Borduşanu este foarte bine plasat şi reia o pasă în profunzime, apoi driblează portarul şi marchează fără emoţii.

Minutul 8: Eroare uriaşă a tânărului portar Oncescu! Tudorache îi ”fură” mingea la o fază simplă, dar portarul lui Dinamo reuşeşte să se replieze şi să ia mingea din piciorul adversarului.

----------------------------------------

Dacă Dinamo a retrogradat pentru prima dată, la finele sezonului trecut, Progresul vine din Liga a treia şi are ambiţii mari. Alături de Steaua şi Dinamo, urmaşii trupei din Parcul cu Platani vor da culoare eşalonului secund fotbalistic şi vor multiplica miza.

Cu o echipă aproape complet schimbată, confruntată cu fantoma falimentului şi trecută prin furcile caudine ale retrogradării, echipe din Ştefan cel Mare va miza şi în acest sezon pe susţinerea fanilor.

Într-o vară fierbinte şi tulbure, noul antrenor, Ovidiu Burcă, a renunţat la mai mulţi fotbalişti, printre care câţiva jucători de bază din sezonul anterior. Astfel, Burcă i-a înştiinţat pe Bogdan Gavrilă, Mihai Eşanu, Antoni Ivanov şi Cătălin Măgureanu să-şi caute echipă, alegând să aducă la Dinamo mai mulţi fotbalişti tineri, din ligile inferioare, dar şi din pepiniera clubului. Dacă strategia gândită în birourile din Ştefan cel Mare este cea câştigătoare, rămâne de văzut până la finele acestui sezon. Până atunci, meciul de debut al celor două echipe în liga secundă, Progresul – Dinamo, se joacă joi, de la ora 17.00 şi va putea fi urmărit în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro.

În plus, tot din etapa inaugurală a Ligii 2, posturile Prima Sport vor transmite cele mai interesante partide, după următorul program, cu menţiunea că toate meciurile respective vor putea fi urmărite şi pe platforma PrimaPlay.ro:
  • Vineri, de la ora 17.00: Slobozia - Baia Mare - Prima Sport 1
  • Sâmbătă, de la ora 11.30: Oţelul Galaţi - Poli Iaşi - Prima Sport 1
  • Marţi, de la ora 20.30: Steaua - Metaloglobus - Prima Sport 1