”Are un antrenor bun”. Zeljko Kopic, susţinut de un jucător ce a scris istorie la Dinamo ”Are un antrenor bun”. Zeljko Kopic, susţinut de un jucător ce a scris istorie la Dinamo
CCA a anunţat brigada pentru primul meci al etapei a noua din play-off, Sepsi – Rapid CCA a anunţat brigada pentru primul meci al etapei a noua din play-off, Sepsi – Rapid
”În funcţie de ce transferuri se vor face”. Viitor incert pentru un fundaş de la FCSB ”În funcţie de ce transferuri se vor face”. Viitor incert pentru un fundaş de la FCSB
Florentin Petre a ajuns în Liga 3! E aproape de o performanţă importantă Florentin Petre a ajuns în Liga 3! E aproape de o performanţă importantă
Daniel Sandu anunţă transferuri importante la Rapid. ”Va fi un mix între români şi străini” Daniel Sandu anunţă transferuri importante la Rapid. ”Va fi un mix între români şi străini”
VIDEO | Rafael Nadal s-a calificat greu în turul secund de la Roma VIDEO | Rafael Nadal s-a calificat greu în turul secund de la Roma

VIDEO ǀ Rapid – FC Voluntari 1-2. Giuleştenii intră în criză de rezultate

Superliga Publicat pe 9 dec 2023

FC Voluntari a învins în deplasare, scor 2-1, formaţia Rapid Bucureşti. Într-un meci din etapa a 19-a a Superligii. Este a patra înfrângere stagională pentru giuleşteni.

În minutul 45 un suporter rapidist a avut probleme de sănătate şi au intervenit medicii de pe ambulanţă. Partida a fost întreruptă două minute, până când suporterul a fost cobotât din tribună şi dus la ambulanţă, pe propriile picioare. Ioniţă a ratat în minutul 58 cea mai clară ocazie de până atunci a meciului, şutând din careu, după pasa lui Papeau, dar balonul a fost respins de portarul Jesus Fernandez.

În minutul 66 ilfovenii au înscris prin Nemec, din pasa lui Ricardinho, şi golul a fost validat după două minute de verificare VAR. Oaspeţii au majorat diferenţa de pe tabelă la 2-0 în minutul 73. Sigurjonsson a insistat la o minge în careul rapidist, i-a pasat lui Ricardinho şi acesta l-a învins pe Moldovan. Papeau a redus din diferenţă în minutul 82, cu un eurogol. Acelaşi Papeau l-a pus la încercare în minutul 87 pe Fernandez, dar goalkeeperul ilfovenilor a scos incredibil. Rapid a pus presiune în ultimele minute, însă nu a mai înscris şi echipa lui Cristiano Bergodi a mai făcut un pas greşit în campionat.

Rapid Bucureşti se află pe locul 4, cu 31 de puncte, iar FC Voluntari a urcat pe locul 9, cu 24 de puncte.

Rapid – FC Voluntari 1-2 (Papeau 81 / Nemec 66, Ricardinho 72), în direct la Prima Sport 1. Echipele de start:

• Rapid: Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Oaidă, Kait, Borja Valle – Funsho, Soni, Papeau
  • FC Voluntari: Fernandez – Ricardinho, Matricardi, Armaş – Boboc, Raţă, Crepulja, Andrei, Aliji – Popescu, Nemec

Minutul 90+8: Final de meci! FC Voluntari se impune cu 2-1.

Minutul 81: GOL Rapid! Papeau reia excepţional din prima de la 20 de metri! Mingea s-a dus în vinclu.

Minutul 72: GOL Voluntari! Sigurjonsson recuperează şi scoate la Ricardinho, care profită de desincronizarea apărării.

Minutul 66: GOL Voluntari! Ilfovenii au superioritate în flanc. Ricardinho scoate pentru Nemec care se întinde şi reia în poartă. Reuşita a fost validată la VAR, pentru suspiciune de offside.

Minutul 57: Ioniţă reia din prima din 15 metri. Fernandez se întinde şi scoate execuţia ce a prins efect.

Minutul 46+4: Pauză! Scorul este 0-0. Partida a fost întreruptă câteva minute, deoarece unui suporter i s-a făcut rău, fiind nevoie de intervenţia ambulanţei.

Minutul 26: Acelaşi Papeau reia puţin peste poartă dintr-un unghi bun.

Minutul 14: Papeau primeşte de la Funsho în marginea careului şi trage, dar Fernandez prinde.