Rapid, în pericol să piardă doi titulari: „Există un interes clar” Rapid, în pericol să piardă doi titulari: „Există un interes clar”
FCSB continuă întăririle pentru cupele europene! Fotbalistul a anunţat despărţirea de fosta echipă FCSB continuă întăririle pentru cupele europene! Fotbalistul a anunţat despărţirea de fosta echipă
Adrian Mititelu îl ia peste picior pe Gigi Becali: „Ferguson, stai liniştit” Adrian Mititelu îl ia peste picior pe Gigi Becali: „Ferguson, stai liniştit”
 Meciul Scoţia - Israel, din preliminariile EURO 2025, se va juca fără spectatori. Care este motivul Meciul Scoţia - Israel, din preliminariile EURO 2025, se va juca fără spectatori. Care este motivul
E gata! Farul a făcut anunţul despre jucătorul pe care Becali a anunţat că îl vrea

Şefii Parmei au luat decizia finală cu privire la Valentin Mihăilă şi Dennis Man Şefii Parmei au luat decizia finală cu privire la Valentin Mihăilă şi Dennis Man

VIDEO | Rapid îi deraiază pe cei de la CFR Cluj din lupta pentru titlu

Superliga Publicat pe 1 mai 2023

Rapid a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (3-1), echipa CFR Cluj, în etapa a şasea din play-off-ul Superligii.

Pentru Rapid au marcat Dugandzic (9-penalti şi 45+2) şi Kait (12), iar pentru CFR a înscris Braun (15).

VIDEO | Rapid - CFR Cluj 3-1 (Dugandzic 9-penalty, 45+2, Kait 12 / Janga 15), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Rapid: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, J. Morais - Kait, Al. Albu - Sefer, Al. Ioniţă II, Bamgboye - Dugandzic
  • CFR: Scuffet - Cr. Manea, Ţîru, Yuri, Braun - Boateng, Muhar, Fica - Bîrligea, Janga, Krasniqi

Minutul 90+3: Fluier final! Rapid se impune cu 3-1.

Minutul 88: Ongenda bate în forţă o lovitură liberă de la 25 de metri. Scuffet respinge în corner.

Minutul 45+3: Pauză! Rapid conduce cu 3-1.

Minutul 45+2: GOL Rapid! Morais trimite în faţa porţii, iar Dugandzic atacă foarte bine mingea din spatele lui Ţîru. Croatul reia dintr-un unghi greu.

Minutul 33: Muhar reia din afara careului. Mingea loveşte bara şi apoi se loveşte de portar, dar nu intră în poartă.

Minutul 25: Bîrligea driblează defensiva adversă şi scoate la Krasniqi. Şutul acestuia este scos spectaculos de Moldovan.

Minutul 15: GOL CFR! Braun centrează din flancul stâng, iar Janga şterge fin cu capul mingea ce se duce în poartă.

Minutul 12. GOL Rapid! Kait trimite un şut bine plasate de la 20 de metri, iar Scuffet este păcălit de minge.

Minutul 7: GOL Rapid! Braun îl calcă în careu pe Ioniţă, iar centralul dictează penalty. Dugandzic transformă.

----------------------------------

Rapid a obţinut prima victorie din play-off etapa trecută, când s-a impus cu 1-0 în faţa lui FCSB, dar se află în continuare pe poziţia a cincea în clasament. Giuleştenii au în acest play-off două înfrângeri, două egaluri şi o victorie, dar au şanse minime să prindă un loc de cupă europeană, fiind la şase ”lungimi” de poziţia a treia.

De cealaltă parte, CFR Cluj vine după eliminare din Cupa României, în urma înfrângerii cu 3-0 în semifinala cu Sepsi. Clujenii au fost învinşi pentru prima oară în play-off, după ce Farul s-a impus în faţa lor cu 1-0, în runda precedentă din Superliga. CFR rămâne cu şanse la titlu, dar are mare nevoie de victorie în duelul cu giuleştenii, dacă vrea să pună presiune pe ”marinari”, aflaţi la patru ”lungimi” de trupa lui Dan Petrescu.

Cele trei întâlniri din acest sezon dintre CFR şi Rapid s-au încheiat cu o victorie de fiecare parte şi un egal în prima rundă a play-off-ului.