Voluntariul e tare la volei! Echipa de fete e campioană în premieră Voluntariul e tare la volei! Echipa de fete e campioană în premieră
VIDEO | Dinamo - FC Voluntari 1-1! Ilfovenii pleacă cu un punct mare de pe „Arcul de Triumf” VIDEO | Dinamo - FC Voluntari 1-1! Ilfovenii pleacă cu un punct mare de pe „Arcul de Triumf”
Bogdan Andone, sancţionat drastic de Comisia de Disciplină după eliminarea de la meciul cu Dinamo Bogdan Andone, sancţionat drastic de Comisia de Disciplină după eliminarea de la meciul cu Dinamo
ULTIMĂ ORĂ | A fost anunţat programul etapei a 9-a din play-off şi play-out. Cinci meciuri vor avea loc de la aceaaşi oră ULTIMĂ ORĂ | A fost anunţat programul etapei a 9-a din play-off şi play-out. Cinci meciuri vor avea loc de la aceaaşi oră
Pedro Rocha a fost numit preşedinte al Federaţiei Spaniole de Fotbal, în ciuda inculpării sale pentru corupţie Pedro Rocha a fost numit preşedinte al Federaţiei Spaniole de Fotbal, în ciuda inculpării sale pentru corupţie
VIDEO EXCLUSIV | Veste excelentă pentru CFR Cluj în finalul acestui sezon. „Cu siguranţă va veni mai repede” VIDEO EXCLUSIV | Veste excelentă pentru CFR Cluj în finalul acestui sezon. „Cu siguranţă va veni mai repede”

VIDEO | Real, victorie clară după un joc nu foarte convingător cu Alaves. Madrilenii au câştigat cu 3-0

Real Madrid Publicat pe 19 feb 2022

Real Madrid a primit vizita celor de la Alaves, într-o partidă transmisă de posturile Look Sport, Look 4K şi platforma online PrimaPlay.ro. Formaţia din capitala Spaniei a câştigat fără probleme, cu 3-0, dar în urma unui joc nu foarte strălucit.

Real a suferit pe faza de atac, jucătorii nefiind în cea mai bună formă, aşa cum s-a întâmplat şi la partida din Liga Campionilor, cu PSG, pierdută cu 0-1. Benzema nu a fost la potenţial maxim, chiar dacă a înscris pe final, iar Real a suferit. S-a aşteptat mult de la el, dar francezul nu a oferit prea multe, cum o făcea în alte meciuri.

Victoria Realului se contura în urma unei execuţii de geniu a lui Asensio, din minutul 63. Acesta a şutat cu mult efect de la aproximativ 20 de metri, iar portarul Pacheco nu a putut să intervină.

Apoi, formaţia lui Ancelotti a presat şi mai mult, cu tupeu, iar Vinicius a marcat în minutul 80, în urma unei faze colective frumoase, din pasa lui Benzema.

În fine, scorul final a fost stabilit în prelungiri, de Benzema, care a marcat în minutul 90+1, de la 11 metri.

Meciul în format live text+video

Real Madrid – Alaves 3-0 (Asensio 63; Vinicius 80; Benzema 90+1 - pen.)

• Real Madrid: Courtois – Carvajal, Militao, Alaba, Mendy – Valverde, Casemiro, Modric – Vinicius Jr, Benzema (cpt), Asensio.
    Rezerve: Lunin – Nacho, Hazard, Kroos, Marcelo, Jovic, Lucas Vazquez, Bale, Ceballos, Rodrygo, Isco, Camavinga.
    Antrenor: Carlo Ancelotti.
  • Alaves: Pacheco – Tenaglia, Miazga, Lejeune, Duarte – Jason, Escalante, Pina, Mamadou Loum, Rioja – Joselu.
    Rezerve: Sivera - Abqar, Aguirregabiria, De La Fuente, Garcia, Lopez, Mendez, Moya, Navarro, Pellistri, Pons, Vallejo.
    Antrenor: Jose Luis Mendilibar.

Min. 90+1: GOOOL Real! Benzema înscrie şi el, de la 11 metri.

Min. 80: GOOOL Real! Madrilenii rezolvă meciul după o fază colectivă frumoasă, fnalizată de Vinicius. Pasa de gol îi aparţine lui Benzema.

Min. 75: Real se apropie mai periculos de poarta lui Alaves, dar şutul lui Carvajal, de la marginea careului, e respins de portar.

Min. 63: GOOOL Real! Asensio marchează cu o execuţie de excepţie, de la 20 de metri.

Min. 58: Real atacă, dar nu găseşte cele mai bune variante. Benzema nu are cea mai bună evoluţie, iar asta se resimte în întreaga exprimare a echipei. Practic, omul care a tras echipa după el în acest sezon nu în mână.

Min. 46: Începe partea a doua!

Min. 45: Pauză, e 0-0.

Min. 37: Luis Rioja scapă spre poarta Realului, trage din careu, lateral stânga, dar Courtois prinde în doi timpi.

Min. 30: Real are probleme în apărare de câteva minute, Alaves iese din propria jumătate cu atacuri în viteză.

Min. 27: Alaves are şi ea o ocazie bună, dar şutul lui Rioja se duce mult peste. Execuţia, din interiorul careului.

Min. 10: Real începe sus, aşa cum era de aşteptat, dar Alaves stă bine în apărare până acum.

Min. 1: Începe partida!

„Galacticii” vin după o înfrângere greu de digerat în faţa PSG-ului, suferită în ultimul minut, în optimile Champions League. În Spania însă, conduc clasamentul şi nu-şi permit paşi greşiti pentru a păstra avantajul de Sevilla.

Realul are 2 victorii, 2 egaluri şi o înfrângere în ultimele 5 meciuri din La Liga. Sevilla se află la doar 4 puncte distanţă.

Alaves trage tare să scape de la retrogradare. Acum se află pe locul 18, la 4 puncte de Granada, primul loc deasupra liniei roşii.