Ultimă oră! Transferul lui Coman în Qatar, prăbuşit? Becali a făcut anunţul: ”Poate să îmi aducă 50 de milioane şi să îl dau cu 5 milioane?”

Cine ar trebui să apare la EURO? Verdict clar dat: ”El are o mare problemă la centrări!” | VIDEO EXCLUSIV

E gata! Cine va arbitra derby-ul FCSB – Farul. Echipa lui Becali poate câştiga titlul

Romario s-a antrenat pentru prima dată în 16 ani: "Sunt rupt de oboseală, o să vină targa să mă ia"

Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu Seară de Cannes la Cinemaraton dedicată regizorului Cristian Mungiu
E gata! Transferul lui Marius Ştefănescu de la Sepsi se face! Patronul a făcut anunţul: ”A sosit vremea!” E gata! Transferul lui Marius Ştefănescu de la Sepsi se face! Patronul a făcut anunţul: ”A sosit vremea!”

VIDEO | Regretă CFR? Jucătorul cu care Rapid a dat lovitura: "Giuleştiului îi plac jucătorii decisivi"

Rapid Publicat pe 20 ian 2023
Prestaţia excelentă a lui Marko Dugandzic, autor al unui hat-trick în Rapid - Sepsi 3-0, l-a convins pe Dan Alexa.

Antrenorul a rămas impresionat de calităţile vârfului croat, în special de modul în care acesta l-a păcălit pe Ninaj la golul de 1-0, în minutul 5. Alexa consideră că Dugandzic a făcut alegerea potrivită în momentul în care s-a transferat de la CFR la Rapid, găsind în echipa lui Mutu angrenajul perfect în care să se integreze:

"Sunt multe cazuri de jucători valoroşi care nu se acomodează la o echipă, pleacă şi devin valoroşi. Când a venit la Rapid, Dugandzic a început să joace, a dat gol la debut. La Rapid e foarte greu să reuşeşti dacă nu începi bine, atmosfera e de aşa natură. Giuleştiului îi plac jucătorii decisivi, iar Dugandzic e pus în valoare. E mobil, demarcarea (n. red - de la primul gol) e de atacant. Rapidul a câştigat prin aducerea lui, iar el a câştigat prin venirea la Rapid. Hat-trick-ul acesta îi va da încredere.

La CFR concurenţa e mare, Petrescu are patru sau cinci atacanţi. E greu ca atacant când ştii că ai concurenţă, trebuie să intri şi să dai gol. Petrescu nu e antrenorul care să aibă răbdare cu tine, trebuie să intri şi să marchezi. Să luăm comparativ. Malele câte goluri are? Asta nu înseamnă că Dugandzic ar fi dat 12 goluri dacă rămânea la CFR", a punctat fostul mijlocaş defensiv, la Prima Sport 1.

Meciul perfect al lui Dugandzic a început în minutul 5, când atacantul adus de la CFR S-a demarcat excelent în spatele lui Ninaj, a preluat pasa lui Kait şi l-a învins pe Niczuly cu piciorul stâng. În minutul 13, după o gafă a portarului covăsnean, Rapid a beneficiat de un corner, iar Dugandzic a trimis în poartă, cu capul, centrarea excelentă venită de la Alexandru Ioniţă. În minutul 18, croatul şi-a desăvârşit opera din penalty-ul dictat de Horaţiu Feşnic cu ajutorul VAR, după un henţ comis de Radoslav Dimitrov în propriul careu. Dugandzic a transformat sigur şi a rezolvat, practic, confruntarea din Giuleşti într-un interval de doar 13 minute.

Cu cele trei goluri din poarta lui Niculy, Dugandzic ajunge la 12 reuşite în acest sezon şi e al doilea în clasamentul golgheterului, cu un gol sub Compagno şi trei peste Alibec şi Paraschiv.