Ce a spus Ianis Hagi după ce a fost aproape să marcheze ca tatăl său în Spania: ”Am avut un sezon incredibil!”

Antrenorul lui Tottenham nu s-a ferit de cuvinte după ce Drăguşin a fost integralist cu City: ”Nu a avut asta!” Antrenorul lui Tottenham nu s-a ferit de cuvinte după ce Drăguşin a fost integralist cu City: ”Nu a avut asta!”
Verdict clar dat de Pep Guardiola după meciul contra lui Drăguşin: ”Clubul a luat o decizie excelentă prin transferul său!”

Serena Williams va prezenta gala premiilor ESPY în iulie

Ungaria, prima echipă care şi-a anunţat lotul pentru turneul final al EURO 2024

Ceasuri care i-au aparţinut lui Michael Schumacher, vândute la licitaţie cu aproape 4 milioane de franci elveţieni

VIDEO ǀ România – Andorra 4-0. Succesul împăcării pentru ”tricolori”

Echipa nationala Publicat pe 15 oct 2023

Echipa naţională a României a învins pe Arena Naţională, cu scorul de 4-0 (3-0), selecţionata Andorrei, într-un meci din grupa I de calificare la Campionatul European din 2024. ”Tricolorii” ocupă primul loc în grupă, cu 16 puncte, cu unul mai mult decât Elveţia.

România avea nevoie de victorie într-un meci disputat pe Arena Naţională fără obişnuiţii spectatori, dar cu tribunele pline de copii. Căpitanul Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 23, dintr-o lovitură liberă trimisă direct la vinclu.

În minutul 28 Bancu a pasat perfect pentru Ianis Hagi care a preluat şi a înscris cu un şut din careu. Ianis Hagi l-a şicanat apoi pe Marc Garcia, care l-a faultat în careu şi s-a dictat penalti, transformat de Răzvan Marin şi la pauză s-a intrat cu 3-0 pentru România.

Imediat după pauză Hagi i-a pasat lui Florinel Coman şi acesta a înscris, în minutul 50, făcând 4-0. Tricolorii au avut două goluri anulate pentru ofsaid, dar victoria o duce pe România pe primul loc al grupei I, cu 16 puncte.

Pe locul secund e Elveţia, cu 15 puncte, iar Israel e pe locul 3, cu 11 puncte.

VIDEO | România - Andorra 4-0 (Stanciu 22, Hagi 28, Marin 43-penalty, Coman 50), în direct la Prima TV! Echipele de start

• România: Moldovan - Sorescu, Drăguşin, Burcă, Bancu - Marin, Stanciu - Moruţan, Hagi, Coman - Bîrligea.
  • Andorra: Alvarez - Rubio, Vales, Ortega, San Nicolas, Cervos - Alaez, Rebes, Vales, Fernandez - Cucu.

Minutul 90+4: Final de meci! România se impune cu 4-0.

Minutul 89: Alibec scoate superb la Mihăilă, dar atacantul se grăbeşte şi e surprins.

Minutul 88: Mihăilă reia în forţă de la 20 de metri în braţele portarului Alvarez.

Minutul 78: Rus înscrie, după un corner. Dar reuşita este anulată pentru un fault anterior comis de Burcă la portar.

Minutul 50: GOL România! Hagi scoate la Coman, care din preluare trece de 3 jucători şi reia năpraznic sub bară.

Minutul 45+6: Pauză! România conduce cu 3-0.

Minutul 42: GOL România! Ianis Hagi este faultat stupid în careu. Răzvan Marin transformă fără emoţii. Portarul a sărit pe colţul opus.

Minutul 28: GOL România! Coman scoate la Bancu. Mingea ajunge la Hagi, care reia perfect din marginea careului.

Minutul 22: GOL România! Stanciu bate perfect din unghi o lovitură liberă ce s-a dus la vinclu!

Minutul 14: Coman trimite cu capul în careu la Bîrligea, care păcăleşte din preluare şi reia în portar. Mingea pe respingere se scurge aproape de linia porţii.