David Puicea, calificat în finala juniorilor la sărituri, de pe locul 5 David Puicea, calificat în finala juniorilor la sărituri, de pe locul 5
Sorana Cîrstea va înfrunta liderul mondial pentru un loc în optimi la Madrid Sorana Cîrstea va înfrunta liderul mondial pentru un loc în optimi la Madrid
Jucătorul din Superliga comparat cu „Pippo” Inzaghi: „Are nişte calităţi excepţionale” | VIDEO EXCLUSIV Jucătorul din Superliga comparat cu „Pippo” Inzaghi: „Are nişte calităţi excepţionale” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-0, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
Laszlo Balint, dezamăgit de modul în care a pierdut la Sibiu. ”În tenis se numesc greşeli neforţate” Laszlo Balint, dezamăgit de modul în care a pierdut la Sibiu. ”În tenis se numesc greşeli neforţate”
Monica Niculescu nu a reuşit să treacă de primul tur la Madrid, în proba de dublu Monica Niculescu nu a reuşit să treacă de primul tur la Madrid, în proba de dublu

VIDEO | S-a terminat prima etapă a grupelor Cupei României. Remiză în derby-ul Clujului. Asistenţă impresionantă în tribune!

Cupa României Publicat pe 20 oct 2022

Noul format al Cupei promite o desfăşurare mult mai interesantă şi dinamică a competiţiei. Cele 24 de echipe au fost împărţite prin tragere la sorţi în 4 grupe de câte 6 formaţii. Toate echipele vor joaca, în grupe, un meci cu o echipă din urnele valorice 1, 2 şi 3, disputate pe terenurile formaţiilor mai slab clasate sezonul trecut. Primele două echipe clasate în fiecare grupă se califică în sferturile de finală. Câştigătoarele grupelor vor disputa meciurile din sferturile de finală pe teren propriu.

Programul Rundei 1 a grupleor Cupei României

Joi, 20 octombrie

”U” Cluj - CFR Cluj 1-1 (Roger 64-autogol / Birligea 2), în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• ”U”: Gorcea - Vlădoiu, Ilie, Piţian, Briceag - Simion, Romario Pires - Remacle - Fulop, Bălan, Thiam
  • CFR: Sava - Bălan, Burcă, Billong, Brucic - Cvek, Bordeianu - Jose Gomes, Hammershoy, Bîrligea - Buş

Minutul 90+3: Fluier final! Partida se termină la egalitate, 1-1.

Minutul 64: GOL ”U”! Filip trimite spre poartă. Mingea se loveşte de Roger, care deviază nefericit în proprie poartă.

Minutul 45+3: Pauză! CFR conduce cu 1-0.

Minutul 44: Şansă mare ratată de ”U”. Sava are un reflex de senzaţie la execuţia lui Fulop.

Minutul 2: GOL CFR! Bordeianu trimite o centrare din corner, Bîrligea se înalţă foarte bine şi înscrie cu o lovitură de cap.

------------------------------------

Petrolul - Sepsi Sfântu Gheorghe 1-2 (Grozav 48 / Rondon 51, Ninaj 63), în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start

• Petrolul: Leitner - Borţa, Meijers, Huja, Ţicu - Cebotaru, Dumitriu - Bratu, Cioiu, Grozav - Măzărache
  • Sepsi: Began - Bălaşa, Ninaj, Mark Tamas, Ispas - Bărbuţ, Rodriguez, Achahbar, Gheorghe - Golofca, Rondon

Minutul 90+3: Fluier final! Sepsi se impune cu 3-1.

Minutul 88: GOL Sepsi! Bărbuţ caută un culoar de şut şi trimite din întoarcere la Safranko. Slovacul nu ratează şi îl învinge pe Leitner.

Minutul 63: GOL Sepsi! Eroare mare de marcaj a celor de la Petrolul. La un corner, Ninaj este lăsat nemarcat şi marchează din câţiva metri.

Minutul 51: GOL Sepsi! Rodriguez recuperează excelent şi scoate la Rodon, care trimite excelent la colţul scurt. Atacantul din Venezuela egalează, profitând şi de o problemă a portarului advers care acuză dureri.

Minutul 48: GOL Petrolul! Start perfect de repriză secundă pentru gazde. Grozav este găsit foarte bine în interiorul careului şi deschide scorul.

Minutul 45+2: Pauză la Ploieşti! Scorul este 0-0. Gazdele au avut mai mult iniţiativă ofensivă.

-----------------------------------

Minaur Baia Mare - FC Argeş 0-0, în direct pe Prima Sport 2. Echipele de start:

• Minaur Baia Mare: Costache - Alexe, Lazăr, Mondragon, Simion - Gheba, Donca - Ciocan, Stănescu, Chinde – Stanciu
  • FC Argeş: Greab - Tofan, Dobrosavlevici, Vianna, Latovlevici -  Meza Colli, Şerban - Creţu, Donisa, Bertrand -  Enzo

Minutul 90+3: Final de meci! Partida se termină 0-0.

Minutul 45+2: Pauză! Primă repriză extrem de săracă în faze de poartă.

Miercuri, 19 octombrie

UTA - FCSB 2-2 (Pop 7, Postolachi 90+6 / Radunovic 22-penalty, Radaslavescu 47), în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• UTA: Balauru - Dobrescu, Benga, Erico, Hoxxallari - Batha, P. Anton - R. Pop, Jobello, Stahl - Keşeru
  • FCSB: A. Vlad - R. Boboc, Haruţ, Bouhenna, Radunovic - Ad. Şut, Radaslavescu, Nikolov - Miculescu, I. Stoica, Oct. Popescu

Minutul 90+7: Final de meci. Partida se termină 2-2!

Minutul 90+5: GOL UTA! Incredibil final de meci! Octavian Popescu vede şi el cartonaşul roşu! La faza următoare, Postolachi egalează.

Minutul 90+1: Radunovic este şi el eliminat, iar FCSB are doi oameni în minus.

Minutul 84: FCSB termină partida în inferioritate numerică. Bouhenna este eliminat, după ce a văzut două cartonaşe galbene la aceeaşi fază.

Minutul 47: GOL FCSB! Radaslavescu bifează primul gol sub comanda lui Nicolae Dică, cu o execuţie oarecum ciudată, care s-a dus sub bara transversală.

Minutul 22: GOL FCSB! Hoxhallari îl calcă în careu pe Miculescu. Faza este analizată de VAR, iar arbitrul dictează penaly. Radunovic transformă şi restabileşte egalitatea.

Minutul 7: GOL UTA! Stahl trece în viteză în badă de Nikolov. Centrarea ajunge la tânărul Rareş Pop, care îl păcăleşte pe Vlad, deoarece mingea a fost deviată de Boboc.

Minutul 1: A început partida! Arena din Arad este plină!

------------------------------------------

Hermannstadt - Universitatea Craiova 0-2 (Vătăjelu 12, Găman 89-penalty), în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• Hermannstadt: Letica - Butean, Stoica, Antoche, Opruţ - Răuţă, Alhassan - Petrescu, Năstăsie, Popescu - Babic
  • Universitatea Craiova: Lazar - Papp, Găman, Mitrea - Martic, Mateiu, Nistor, Vătăjelu - Cîmpanu, Rivaldinho, Roguljic

Minutul 90+4: Final de meci! Universitatea se impune cu 2-0.

Minutul 89: GOL Universitatea Craiova! Antoche ratează o degajare, Markovic profită şi rămâne singur cu portarul advers, care îl faultează în careu.

Minutul 45+2: Pauză! Craiova conduce cu 1-0.

Minutul 12: GOL Universitatea Craiova! Martic centrează din flancul drept, iar Vătăjelu marchează cu o lovitură spectaculoasă de cap din plonjon.

Minutul 1: A început confruntarea de la Mediaş. Partida dispune de tehnologia VAR.

Buzău - FC Botoşani 0-1 (Mailat 52-penalty), în direct pe Prima Sport 2. Echipele de start:

• Gloria Buzău: Boison - Oteliţă, Wiktorski, Marku, Sălceanu, Honciu, Gaitan, V. Munteanu, S. Eduardo, A. Blejdea, Boiciuc
  • FC Botoşani: Ureche - Sno, Boli, Şeroni, Ţigănaşu - Perianu, Shahaf, Mussis - Petkovski, Camara, Mailat

Minutul 90+4: Fluier final! FC Botoşani se impune cu 1-0.

Minutul 52: GOL FC Botoşani! Camara este doborât în careu, iar Mailat transformă de la punctul cu var.

Minutul 45+2: Pauză! Primă repriză săracă în ocazii.

• FCU Craiova: Gurău - Zanfir, Duarte, Paramatti, Huyghebaert - Asamoah, V. Achim - Sidibe, Bauza, G. Ganea - Blănuţă
    Rezerve R. Popa - G. Enache, R. Grigore, Ban Durmen, Marquet, Chiţu, Duţă, Jibril
    Antrenor: Florin Drăgan

Min. 90+2: Final de meci la Giurgiu! Multe ocazii de ambele părţi în partea secundă, dar partida s-a terminat fără gol marcat.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+2: Final de primă repriză! FCU Craiova a avut posesia, a fost mai prezentă în preajma careului lui Dinamo, dar cea mai mare şansă de gol a aparţinut formaţiei lui Ovidu Burcă. Spre finalul părţii, Buhăescu a trimis cu capul din şase metri, dar execuţia sa a fost respinsă de pe linia porţii.

Min. 1: Începe partida de la Giurgiu!

Dumbrăviţa - Rapid 1-4 (Bodri 13 / Albu 34, 52; Emmers 58; Vojtus 77)

• CSC Dumbrăviţa: Trifon – Bura-Koţ, Zurbagiu (cpt.), Gîsă – T. Bodri, I. Tănase, Andr. Olaru, Martinov, C. Toma – Paulevici, P. Simon
    Rezerve: Mikloş – Curea, L. Bodri, Ghinescu, Grancea, Paşcalău, Dav. Popa, Tismonar, Ad. Ungureanu
    Antrenor: Cosmin Stan
  • Rapid: Drăghia (cpt.) – Dussaut, Dr. Grigore, Cr. Ignat, Fl. Ştefan – Emmers, Al. Albu, Andr. Ciobanu – Pănoiu, Dugandzic, Al. Ioniţă
    Rezerve: Bg. Ungureanu – Săpunaru, Gab. Gheorghe, Kait, Iraneuton, Crivac, Vojtus, Sefer, P. Iacob
    Antrenor: Adrian Mutu

Min. 90+3: Final de meci! Rapid se impune cu 4-1.

Min. 77: GOOOL Rapid! Înscrie şi Vojtus, se face 4-1.

Min. 58: GOOOL Rapid! Se face 3-1 pentru giuleşteni, care punctează prin Emmers.

Min. 52: GOOOL Rapid! Albu face 2-1, tot cu o lovitură de cap, în urma unei lovituri libere.

Min. 46: Se reia meciul.

Min. 45+1: Final de primă repriză, 1-1.

Min. 34: GOOOL Rapid! Albu egalează cu o lovitură de cap din careu.

Min. 13: GOOOL Dumbrăviţa! Rapid începe partida mai bine, dar divizionara a doua marchează prin Toma Bodri, cu un şut din careu.

Min. 1: Începe partida din Giuleşti!

Alexandria - Farul Constanţa 2-2 (Stancu 35; Cioablă 86 / Torje 8, 59)

• Farul: Buzbuchi - Mboko, Corinus, M. Popescu, Borza -Doukoure, Casap - Torje, Morar, R. Moldoveanu, Sali
    Rezerve: Muşat, Artean, Sîrbu, Mituleţu, Iorga, Dumitrache, R. Ion, B. Lazăr, Andronache
  • CSM Alexandria: Cristică - Nicola, Lupoaică, Ciocoteală, Georgescu - Voicu, Vlad, Stancu - Iakabfi, Jerdea, Neagu
    Rezerve: Dohotariu – Chiriceanu, Dobrică, Sultana, Laur. Ana, I. Teodorescu, Ed. Sîrbu, Defta, Cioablă

Min. 90+4: Final de meci! CSM Alexandria, rezultat istoric, 2-2 cu Farul, liderul SuperLIgii.

Min. 86 GOL Alexandria! Cioablă, fostul jucător al Viitorului Constanţa, lansat de Gică Hagi în fotbal, marchează în urma erorii lui Buzbuchi.

Min. 59: GOL Farul prin acelaşi Torje. Mijlocaşul punctează cu un şut din careu.

Min. 45: Final de primă repriză!

Min. 35: GOL marcat de Alexandria, Mihai Stancu egalează cu o execuţie superbă din lovitură liberă.

Min. 8: GOL marcat de Farul, Gabi Torje deschide scorul cu un şut la colţul scurt.

Min. 1: A început partida!

_________________________________________________________________________________________________________________________