Mihai Rotaru s-a dezlănţuit după egalul cu Farul: ”În Bănie, i se spune «Hoţegan»”

Mitriţă, la echipă naţională? ”Ar fi bun, chiar dacă nu ar juca titular!” | VIDEO EXCLUSIV Mitriţă, la echipă naţională? ”Ar fi bun, chiar dacă nu ar juca titular!” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Aston Villa - Liverpool 3-3. ”CormoraniI” au avut două goluri avans până pe final VIDEO | Aston Villa - Liverpool 3-3. ”CormoraniI” au avut două goluri avans până pe final
VIDEO | Barcelona - Real Sociedad 2-0. Catalanii revin pe locul secund în La Liga VIDEO | Barcelona - Real Sociedad 2-0. Catalanii revin pe locul secund în La Liga
Irina Begu, eliminată de Danielle Collins, în optimi la Roma. Românca a luat doar 3 game-uri Irina Begu, eliminată de Danielle Collins, în optimi la Roma. Românca a luat doar 3 game-uri
VIDEO | Gică Hagi vrea să ia măsuri drastice! ”A fost frumos la Farul, s-a plătit bine” VIDEO | Gică Hagi vrea să ia măsuri drastice! ”A fost frumos la Farul, s-a plătit bine”

VIDEO ǀ CFR Cluj - FC Argeş 1-0. Clujenii se impun cu un gol marcat pe final şi vor întâlni Sepsi în semifinalele Cupei României

Cupa României Publicat pe 6 apr 2023

Primele semifinaliste s-au decis marţi şi miercuri, când UTA Arad a învins cu 1-0 FCU Craiova 1948, iar Universitatea Cluj a dispus de FC Hermannstadt, scor 2-1.

Semifinalele se vor disputa la 26 aprilie, iar Finala Cupei României, ediţia 2022/23, e programată la 24 mai.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

CFR Cluj s-a calificat, joi, în semifinalele Cupei României, după ce a învins, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia FC Argeş, în sferturile competiţiei.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Karsniqi, în minutul 89.

CFR Cluj - FC Argeş 1-0 (Krasniqi E. 89')

• CFR Cluj: Sava - R. Bălan, Ţiru, Kolinger, Peteleu - Braun, Hoban, Muhar, Fica - Maglica, Yeboah
  • Rezerve: Scuffet, Manea, Burcă, Filip, Cvek, Petrila, Krasniqi, Bîrligea, Janga
  •
  • FC Argeş: Micle - Tofan, Dobrosavlevici, Turda, Brendon, Vianna - Jakolis, Meza Colli, Mimito, G. Creţu - Enzo
  • Rezerve: Micu, Njike, Oprescu, I. Şerban, Moisie, Tîrcoveanu, Bertrand, Rizzi, Garrita

Min. 90+3: Final de meci! Clujenii se impun cu un gol marcat pe final şi vor întâlni Sepsi în semifinalele Cupei României

Min. 89: GOOOL marcat de CFR Cluj! Krasniqi este servit de Bîrligea, iar kosovarul finalizează perfect, cu un şut la colţul scurt.

Min. 76: Ocazie mare pentru FC Argeş! Jakolis scapă în banda stângă şi trimtie în careu, dar şutul lui Garita e respins de Sava.

Min. 58: Ocazie mare pentru clujeni! Krasniqi trimtie în careu, iar şutul lui Kolinger este respins de Micle.

Min. 46: Primul şut pe poartă a lui CFR vine în începutul reprizei secunde. Muhar este cel care trimite în braţele lui Micle.

Min. 45+2: Final de primă parte!

Min. 19: Ocazie pentru FC Argeş! Enzo Celestine se înalţă şi loveşte mingea cu capul, dar încercarea lui este respinsă de Maglica.

Min. 1: A început partida!

Sepsi OSK s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins, joi, cu scorul de 4-1, echipa CS Mioveni, în sferturile competiţiei.

Pentru Sepsi au marcat I. Gheorghe (54), Matei (69, 90) şi Tudorie (90+5), în timp ce pentru CS Mioveni a punctat Rădescu (75).

Din minutul 45+2, CS Mioevni a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Pop.

Sepsi - Mioveni 4-1 ( Gheorghe I. 54', Matei C. 69', 90', Tudorie A. 90+5' / Rădescu I. 75')

• Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ciobotariu, Tamas, Ispas - Papa, Rodriguez - Ştefănescu, Matei, I. Gheorghe - Rondon
  • Rezerve: Began, Dumitrescu, Bălaşa, Ninaj, Păun, Francisco Santos, Aganovic, Safranko, Tudorie
  •
  • CS Mioveni: Greab - Garutti, Mboumbouni, Balaur - Sno, Pop, Lepistu, Toma, Garbellotto - Rusu, Benchaib
  • Rezerve: Sima, Panait, Rădescu, Scarlatache, Gutea, Carnat, Burnea, Lixandru, Diallo

Min. 90+5: Final de partidă! Covăsnenii merg în semifinalele Cupei, după un meci dominat total

Min. 90+5: GOOOL marcat de Sepsi! Mingea sare cu noroc la Tudorie, care înscrie până la urmă şi stabileşte scorul final.

Min. 90: GOOOL marcat de Sepsi! Şutul lui Matei intră în poartă, după devierea decisivă a lui Sno.

Min. 75: GOOOL marcat de CS Mioveni! Rădescu reduce din diferenţă cu un şut superb din marginea careului.

Min. 69: GOOOL marcat de Sepsi! Tudorie scapă singur cu portarul, dar trimite în bară cu poarta goală. Mingea ajunge la Matei, care înscrie al doilea gol al partidei.

Min. 54: GOOOL marcat de Sepsi! Ion Gheorghe primeşte o pasă în adâncime şi scapă cu Greab, pe care îl învinge cu un şut la colţul scurt.

Min. 51: Ocazie mare pentru argeşeni! Balaur trimite un şut-centrare care putea să iasă gol, dar Niczuly respinge balonul în corner.

Min. 46: A început a doua parte!

Min. 45+5: Final de primă repriză!

Min. 45+2: Cartonaş roşu pentru CS Mioveni! Vlad Pop are un gest urât şi îşi loveşte intenţionat adversarul, iar centralul îl taxează şi Mioveni rămâne în 10.

Min. 26: Nu este penalty! Centralul a acordat lovitură de la 11 metri pentru Sepsi, pentru un presupus henţ în careul lui CS Mioveni. Arbitrul a fost chemat la margine să revadă faza şi a schimbat decizia.

Min. 14: Ocazie pentru Sepsi! Lovitura de cap a lui Tamaş trece pe lângă poartă.

Min. 3: Ocazie mare pentru Sepsi! Matei este găsit perfect în careu, dar reuşeşte un luft de zile mari. Mingea ricoşează la Ştefănescu, a cărui şut este blocat de defensiva argeşenilor.

Hermnnastadt - ”U” Cluj 1-2 (Alhassan 41 / Chipciu 51, Thiam 75), pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• Hermannstadt: Muţiu - Butean, Ene, Stoica, Opruţ - Mino Sota, Biceanu - Petrescu, Alhassan, Oroian - Babic
  • 'U' Cluj: Iliev - Oancea, Ilie, Ispas, Goranov - Remacle, Simion, Nistor, Haită - Tescan, Jose Gomes

Minutul 90+4: Fluier final! Universitatea Cluj se impune cu 2-1.

Minutul 75: GOL ”U” Cluj! Încă un jucător de pe bancă este decisiv. Thiam face o fentă şi trimite un şut în forţă din interiorul careului, după o pasă excelentă de la Oancea.

Minutul 51: GOL ”U” Cluj! Proaspăt intrat pe teren, Alex Chipciu egalează cu un super şut de la distanţă, care l-a lăsat fără replică pe portarul Muţiu.

Minutul 45+1: Pauză! Hermannstadt conduce cu 1-0.

Minutul 41: GOL Hermannstadt! Opruţ centrează de pe loc. Goranovic îl pierde din marcaj pe Alhassan, care reia cu capul din 5 metri.

Minutul 26: Oroian centrează din lovitură liberă, iar Mino Sota reia peste poartă din 3 metri. Niponul nu a putut lovi corect mingea.

Minutul 19: Petrescu execută o lovitură de colţ, Ene este bine poziţionat şi trimite cu capul. Iliev reuşeşte să prindă.

Marţi: UTA - FCU Craiova 1-0 (Postolachi 16), pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• UTA: Kucher - Vuksevic, Benga, Chindriş, Roger - Batha, Cascini - Postolachi, Ubbink, Şteau - Milosevic
  • FCU Craiova: Gurău - Huygebaert, Henriques, Duarte, Mascarenhas - Albu, Asamoah - Negru, Ganea, Jibril - Blănuţă

Minutul 90+4: Fluier final! UTA se impune cu 1-0 şi se califică în semifinale.

Minutul 89: Şansă mare irosită de UTA! Pop îl lansează pe Otele în poziţie de singur cu portarul. Dar nigerianul trimite puţin pe lângă stâlpul din dreapta al porţii.

Minutul 73: Bahassa centrează din corner, iar Hyughebaert trimite cu capul direct în bara transversală.

Minutul 45+4: Pauză! UTA conduce cu 1-0.

Minutul 16: GOL UTA! Spaţii mari în defensiva oltenilor. Ubbink profită şi trimite la Postolachi, care deschide scorul, cu o execuţie printre picioarele portarului.

Minutul 3: Partida a fost întreruptă 5 minute, din cauza torţelor şi fumigenelor. Vizibilitatea în careul celor de la UTA fiind aproape inexistentă.