Box | Saul "Canelo" Alvarez şi-a păstrat titlul unificat la categoria supermijlocie Box | Saul "Canelo" Alvarez şi-a păstrat titlul unificat la categoria supermijlocie
Lionel Messi intră în istoria MLS după ce a oferit cinci pase decisive şi un gol în meciul cu New York Red Bulls Lionel Messi intră în istoria MLS după ce a oferit cinci pase decisive şi un gol în meciul cu New York Red Bulls
Ladislau Boloni, atac la adresa arbitrajului după înfrângerea suferită în duelul cu Rennes: ”Nu ştiu dacă să urlu, să plâng sau să râd” Ladislau Boloni, atac la adresa arbitrajului după înfrângerea suferită în duelul cu Rennes: ”Nu ştiu dacă să urlu, să plâng sau să râd”
Cristiano Ronaldo, de neoprit! Starul portughez a marcat o triplă pentru  Al Nassr

Cristiano Ronaldo, de neoprit! Starul portughez a marcat o triplă pentru Al Nassr
Probleme mari la PSG! Starul a fost operat de ruptură de ligament

VIDEO | CFR Cluj - Rapid, astăzi, de la 21:30, în direct la Prima Sport 1! Giuleştenii caută prima victorie din play-off VIDEO | CFR Cluj - Rapid, astăzi, de la 21:30, în direct la Prima Sport 1! Giuleştenii caută prima victorie din play-off

VIDEO | Spectacolul din Champions League se vede la Prima Sport! Barcelona şi Arsenal se califică în sferturile competiţiei

Champions League Publicat de Ovidiu Neacşu pe 13 mar 2024

Echipa FC Barcelona a învins, marţi seară, pe teren propriu, formaţia Napoli, scor 3-1, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Pentru FC Barcelona au marcat Lopez (15), Cancelo (17) şi Lewandowski (84), în timp ce pentru Napoli a punctat Rrahmani, în minutul 30.

În tur, scorul a fost egal, 1-1. FC Barcelona se califică în sferturi pentru prima oară din 2020.

Arsenal se califică dramatic în sferturile competiţiei, după ce s-a impus la penalty-uri în faţa lui Porto. După 120 de minute, scorul era 1-0 pentru "tunari", iar aceştia s-au impus la loviturile de departajare în urma paradelor portarului Raya.

Meciul tur s-a încheiat 1-0 pentru Porto.

FC Barcelona - Napoli, 3-1 (F. Lopez 15; Cancelo 17; Lewandowski 83; Rrahmani 30)

• Barcelona: Ter Stegen; Kounde, Araujo, Cubarsi, Cancelo; Gundogan, Christensen, Lopez; Yamal, Lewandowski, Raphinha
  • Napoli: Meret; Di Lorenzo, Rrahmani, Jesus, Rui; Anguissa, Lobotka, Traore; Politano, Osimhen, Kvaratskhelia

Minutul 90+5. Finalul meciului!

Minutul 89. Napoli are ocazia de a reduce din nou din diferenţă, dar şutul lui Mathias Oliveira este oprit de bara transversală.

Minutul 83. Gooooollll Barcelona! Combinaţie perfectă între Gundogan şi Sergi Roberto, iar Lewandowski primeşte în faţa porţii şi trimite mingea în poartă!

Minutul 80. Ocazie imensă pentru Napoli! Lindstrom este servit perfect, trimite cu capul, dar nu prinde poarta Barcelonei!

Minutul 77. O nouă ocazie pentru Barcelona! Yamal trimite periculos spre poarta italienilor, însă mingea trece puţin pe lângă!

Minutul 73. Gundogan se întoarce frumos şi trimite puternic din voleu, dar Meret este atent şi respinge!

Minutul 55. Barcelona are o nouă ocazie, prin Raphinha, care trimite slab după pasa lui Cancelo! Mingea este respinsă de Meret!

Minutul 47. Ocazie pentru Napoli! Kvaratskhelia trimite frumos din afara careului, însă mingea trece puţin pe lângă poartă!

Minutul 46. Start de repriză secundă!

Minutul 45+4. Final de primă repriză!

Minutul 34. O nouă mare ocazie pentru Napoli! Di Lorenzo trimite cu capul periculos, însă Ter Stegen are un reflex de portar mare şi respinge!

Minutul 30. Goooolll Napoli! Italienii reduc din diferenţă. Politano îl gaseşte perfect pe Rrahmani, care îl învinge pe Ter Stegen cu un şut perfect!

Minutul 17. Goooolll Barcelona! Cancelo majorează avantajul spaniolilor după un contraatac perfect!

Minutul 15. Gooollll Barcelona! Catalanii deschid scorul prin Fermin Lopez, după centrarea perfectă a lui Raphinha!

Minutul 12. Fermin Lopez este servit perfect de Cubarsi, însă trimitea mingea peste poarta lui Meret!

Minutul 9. Ocazie Barcelona! Fermin Lopez trimite puternic, însă mingea trece pe lângă poarta italienilor!

Minutul 1. A început partida!

_______________________________________________________________

Partida din turul ”optimilor”, jucată pe stadionul ”Diego Armando Maradona”, s-a încheiat 1-1, după ce Robert Lewandowski a deschis scorul în minutul 60, iar Victor Osimhen a egalat 15 minute mai târziu. Catalanii au dominat meciul din tur, dar singurul avantaj pe care îl au pentru returul de pe teren propriu este publicul.

Barcelona vine după victoria la limită din runda trecută de La Liga, 1-0 în faţa lui Mallorca, dar echipa lui Xavi are 5 victorii şi 2 egaluri în ultimele 7 partide în campionat. De cealaltă parte, Napoli dă semne de revenire, după ce a legat 5 meciuri fără înfrângere în Serie A şi a urcat pe locul 7.

Cele două formaţii s-au întâlnit de două ori în fazele eliminatorii ale unei competiţii europene, în ambele situaţii Barcelona a trecut mai departe.

Arsenal - Porto, 2-0, după penalty-uri (Trossard 41)

• Arsenal: Raya; White, Saliba, Gabriel, Kiwior; Odegaard, Jorginho, Rice; Saka, Trossard, Havertz
  • Porto: Costa; Mario, Pepe, Otavio, Wendell; Varela, Nico; Conceicao, Pepe, Galeno; Evanilson

Galeno trage, dar Raya ghiceşte colţul şi o trimite pe Arsenal în sferturile UCL!

Declan Rice excută impecabil! 4-2 pentru Arsenal!

Grujic marchează cu emoţii, după ce Raya atinge mingea! 3-2 pentru "tunari"!

Saka transformă impecabil, fără şanse pentru Costa! 3-1 pentru Arsenal!

Wendell trimite aproape de bară dar Raya parează! 2-1 pentru Arsenal

Havertz trimite tehnic şi marchează! 2-1!

Pepe marchează penalty-ul pentru Porto! 1-1

Odegaard transformă primul penalty! 1-0 pentru Arsenal la loviturile de departajare!

Minutul 120. Soarta partidei se va decide la loviturile de departajare!

Minutul 90. Finalul primelor 90 de minute. Avem prelungiri!

Minutul 67. Odegaard reuşeşte să trimită mingea în poartă, însă golul este anulat din cauza unui fault comis de Havertz la Pepe!

Minutul 45+4. Prima repriză s-a încheiat!

Minutul 41. Gooooolll Arsenal! "Tunarii" deschid scorul prin Leandro Trossard, care este servit perfect de Odegaard!

________________________________________________________________

Meciul din turul ”optimilor” s-a încheiat cu victoria, scor 1-0, a lui Porto, care a profitat de avantajul terenului propriu şi a dominat-o pe Arsenal. Portughezii au înscris în finalul partidei, printr-un şut superb a lui Galeno din afara careului.

Cu toate că Arsenal nu va avea o misiune uşoară pentru a-i întoarce pe portughezi, e de aşteptat ca ”tunarii” să dea totul pentru calificare, pe ”Emirates Stadium”. Echipa lui Arteta traversează un moment excelent în acest sezon şi are victorii pe bandă rulantă în Premier League, acolo unde a devenit lider la finalul săptămânii trecute.

De cealaltă parte, Porto se află pe locul 3 în campionat şi e la 7 ”lungimi” de liderul Sporting, dar cu toate acestea scorul din tur le permite elevilor lui Conceicao se spere că pot face surpriza şi să se califice în ”sferturile” Champions League.